חדשות

הקשר בין השמנת יתר לפסוריאיזיס

במחקר נורווגי ניסו החוקרים לעמוד על הקשר בין השמנת יתר ובין סיכון מוגבר לפתח דלקת מפרקים ספחתית. כמו כן, הם ניסו לענות על השאלה האם פעילות גופנית יכולה להשפיע על מידת הסיכון האפשרי

עודף משקל, השמנת יתר. אילוסטרציה
עודף משקל, השמנת יתר. אילוסטרציה

מה הקשר בין השמנת יתר לפסוראיזיס? השמנת יתר שכיחה בקרב מטופלים הסובלים מדלקת מפרקים ספחתית, אולם הקשר היחסי בין המצבים אינו ברור.

במחקר שנערך בנורווגיה, ושתוצאותיו פורסמו בכתב העת Arthritis Care and Research, ניסו החוקרים לעמוד על הקשר בין השמנת יתר ואופן פיזור שומן גוף ובין סיכון מוגבר לפתח דלקת מפרקים ספחתית. כמו כן, הם ניסו לענות על השאלה האם פעילות גופנית יכולה להשפיע על מידת הסיכון האפשרי.

במחקר הוכללו 36,626 נשים וגברים מ-Norwegian Nord‐Trøndelag Health Study ללא אבחנה של דלקת מפרקים ספחתית במצבם הבסיסי, בין השנים 1995-1997.

החוקרים מצאו כי נרשמו 185 מקרים חדשים של דלקת מפרקים ספחתית במהלך תקופת המעקב. עליית סטיית תקן אחת במדדי מסת גוף (BMI) (4.2 ו-3.5 ק"ג/מ² לנשים וגברים, בהתאמה) והיקף מותן (10.8 ו-8.6 ס"מ, בהתאמה) נמצאו בקשר עם יחס סיכונים מותאם של 1.40 (רווח בר-סמך 95% 1.24, 1.58) ו-1.48 (רווח בר-סמך 95% 1.31, 1.68), בהתאמה.

בהשוואה לפרטים עם משקל בגדר הנורמה, משתתפים שסבלו מהשמנת יתר נמצאו עם יחס סיכונים של 2.46, ומשתתפים עם משקל עודף נמצאו עם יחס סיכונים של 1.41.

תוצאות המחקר רמזו לכך שהשמנת יתר, ובפרט השמנה מרכזית, נמצאת בקשר עם סיכון מוגבר לדלקת מפרקים ספחתית. על אף שלפעילות גופנית לא היתה השפעה מובהקת על הממצאים, כן נצפתה ירידה בסיכון לדלקת מפרקים ספחתית ברמת פעילות גופנית גבוהה, ללא קשר לנתוני BMI.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.