מחקרים

הקשר בין מעמד סוציו-אקונומי לבעיות בריאותיות הנובעות משתיית אלכוהול

גברים ונשים עם רמות הכנסה או השכלה נמוכות יותר נוטים לפתח מצבים רפואיים הקשורים לשימוש לרעה באלכוהול בהשוואה לאנשים עם מעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר

צריכת אלכוהול. אילוסטרציה

גברים ונשים עם רמות הכנסה או השכלה נמוכות יותר נוטים לפתח מצבים רפואיים הקשורים לשימוש לרעה באלכוהול בהשוואה לאנשים עם מעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר. אלכסיס אדוארדס מאוניברסיטת וירג'יניה בארה"ב ועמיתיו מדווחים על ממצאים אלה במחקר חדש שפורסם בכתב העת הפתוח PLOS Medicine.

ארגון הבריאות העולמי מעריך כי שימוש לרעה באלכוהול מהווה 5.1% מהנטל העולמי של מחלות ופציעות ברחבי העולם, וגורם לשלושה מיליון מקרי מוות מדי שנה, כאשר צריכת אלכוהול מופרזת יכולה גם לגבות מחיר כלכלי – גם מהאדם המשתמש בו וגם ממערכת הבריאות.

מחקרים קודמים זיהו קשרים בין המעמד הסוציו-אקונומי של האדם לבין צריכת אלכוהול, אך כיום לא ברור כיצד המעמד החברתי של הפרט משפיע על הסיכון העתידי שלו לפתח מצבים רפואיים הקשורים לשתייה מופרזת של אלכוהול, כמו מחלת כבד אלכוהולית.

במחקר החדש, החוקרים השתמשו במודל העוקב אחר אנשים לאורך זמן כדי להעריך את הסיכון שלהם לפתח מצבים רפואיים הנובעים משימוש לרעה באלכוהול באמצעות שני אינדיקטורים למצב סוציו-אקונומי: הכנסה ורמת השכלה.

החוקרים ניתחו נתונים של יותר מ-2.3 מיליון אנשים במסד נתונים שוודי כדי להראות כי גברים ונשים עם הכנסה נמוכה או רמת השכלה נמוכה היו בסיכון גבוה יותר לפתח מצבים אלה. הקשרים הוכחו כנכונים, גם כאשר החוקרים נטרלו גורמים רלוונטיים אחרים שיכלו להשפיע, כגון מצב משפחתי, היסטוריה של מחלות פסיכיאטריות ונטייה גנטית להתמכרות לאלכוהול.

הממצאים החדשים חשובים להבנה אילו אוכלוסיות הן בעלות הסיכוי הגבוה ביותר לסבול ממחלות ומצבים רפואיים הנובעים משימוש לרעה באלכוהול, ותורמים לגוף הולך וגדל של ראיות מחקריות על פערי בריאות הנובעים מגורמים סוציו-אקונומיים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00