מחקרים

הקשר הפוטנציאלי בין מיקרוביום להזדקנות העור

ממצאים מחקריים עדכניים זיהו גורם פוטנציאלי חדש ומלהיב להזדקנות העור – מיקרוביום העור, אוסף המיקרואורגניזמים המאכלס את עורנו

הזדקנות העור. אילוסטרציה

השפעות ההזדקנות וגורמים חיצוניים כמו חשיפה לקרינת UV על העור מתועדים ומוכחים היטב – ככל שאנשים מזדקנים או מבלים זמן רב יותר בשמש, עורם נוטה להיות יבש ומקומט יותר. כעת, ממצאים מחקריים עדכניים זיהו גורם פוטנציאלי חדש ומלהיב להזדקנות העור – מיקרוביום העור, אוסף המיקרואורגניזמים המאכלס את עורנו. אלה התוצאות של מחקר משותף שנערך על ידי חוקרים מהמרכז לחדשנות מיקרוביום באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו ומעבדות לוריאל מחקר וחדשנות.

המחקר פורסם בכתב העת Frontiers in Aging בינואר 2024, במאמר שכותרתו "ניתוח רב-מחקרי מאפשר זיהוי של תכונות מיקרוביאליות פוטנציאליות הקשורות להזדקנות העור". למיטב ידיעת הצוות, מחקר זה הוא הראשון שהצליח לבודד חיידקים הקשורים באופן ספציפי להזדקנות העור ובריאות העור, ולא לגיל כרונולוגי.

המחקר, המשלב את יכולות ניתוח הנתונים המתוחכמות של המרכז לחדשנות מיקרוביום עם הידע והמומחיות של לוריאל בהערכת בריאות העור, בחן באופן מקיף נתונים שנאספו במהלך 13 מחקרים שלוריאל ביצעה בעבר, שכללו נתוני רצף של חלבונים ואברונים תאיים ונתונים קליניים תואמים של העור עבור יותר מ-650 משתתפות, בגילאי 18-70. בעוד שכל אחד מהמחקרים שנכללו בניתוח התמקד בתחום עניין מסוים אחד – למשל, כמו קמטים או אובדן לחות – ניתוח רב-מחקרי זה אסף את הנתונים כדי לחפש מגמות הקשורות לחיידקים ספציפיים תוך התחשבות במשתנים אחרים, כגון גיל.

"מחקרים קודמים הראו כי החיידקים על העור שלנו משתנים באופן צפוי למדי עם הגיל", אמר מנהל המחקר של המרכז לחדשנות מיקרוביום. "העור שלנו משתנה גם מבחינה פיזיולוגית עם הגיל; לדוגמה, אנו צוברים קמטים והעור שלנו מתייבש. עם זאת, קיימת שונות בין אנשים שונים – בטח שמתם לב שיש אנשים שיש להם עור שנראה צעיר או מבוגר יותר מרבים אחרים בגילם. באמצעות שיטות סטטיסטיות מתקדמות, הצלחנו להפריד בין החיידקים הקשורים לסימנים שונים של הזדקנות לעור, כמו קמטים במקומות מסוימים, לבין אלה הקשורים פשוט לגיל כמספר כרונולוגי".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00