מחקרים

הרובוט הגמיש שמסוגל להגיע לגידולי ריאה זעירים

חוקרים אמריקאים פיתחו רובוט גמיש במיוחד, אך עמיד – כך שהוא מסוגל לחצות רקמת ריאה

רובוט ניתוחי. אילוסטרציה

סרטן ריאות הוא הגורם המוביל למוות הקשור לסרטן בארצות הברית. חלק מהגידולים קטנים מאוד ומסתתרים עמוק בתוך רקמת הריאה, מה שמקשה על המנתחים להגיע אליהם. כדי להתמודד עם אתגר זה, חוקרים מאוניברסיטת צפון קרולינה צ'אפל היל ואוניברסיטת ונדרבילט עובדים על רובוט גמיש במיוחד, אך עמיד – כך שהוא מסוגל לחצות רקמת ריאה.

במחקר פורץ הדרך, שפורסם בכתב העת Science Robotics, רון אלטרוביץ מהמחלקה למדעי המחשב של אוניברסיטת צפון קרולינה, וג'ייסון אקוליאן מהמחלקה לרפואה של אוניברסיטת צפון קרולינה, הוכיחו כי הרובוט שלהם יכול לעבור באופן אוטונומי מנקודה A לנקודה B תוך הימנעות ממבנים חשובים, כגון דרכי נשימה וכלי דם זעירים, במודל מעבדה חי.

"טכנולוגיה זו מאפשרת לנו להגיע למטרות שאחרת לא היינו יכולים להגיע אליהן עם ברונכוסקופ סטנדרטי או אפילו רובוטי", אמר ד"ר אקוליאן, מחבר שותף של המאמר וראש המחלקה לפולמונולוגיה התערבותית ואונקולוגיה ריאתית בחטיבת אוניברסיטת צפון קרולינה למחלות ריאה ורפואת טיפול נמרץ. "זה נותן לנו עוד כמה סנטימטרים או כמה מילימטרים אפילו, מה שיעזור מאוד במרדף אחר מטרות גידוליות קטנות בריאות".

"אנו מתכננים להמשיך ליצור רובוטים רפואיים אוטונומיים חדשים המשלבים את החוזקות של רובוטיקה ושל בינה מלאכותית, זאת על מנת לשפר את התוצאות הרפואיות עבור מטופלים המתמודדים עם מגוון מצבים בריאותיים", הוסיף אלטרוביץ.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00