חדשות

הרפורמה שמרתיחה את הרוקחים: רובוטים ימכרו תרופות

מכונות אוטומטיות לממכר תרופות ובתי מרקחת ניידים – סעיפים חדשים בחוק ההסדרים, טוענים ארגוני הרוקחים, עלולים לפגוע בבריאות המטופלים, לגרום לפיטורי מאות רוקחים ולשנות את כל מה שהורגלנו אליו בבתי המרקחת

בית מרקחת. אילוסטרציה
בית מרקחת. אילוסטרציה

לפי סעיפים חדשים בחוק ההסדרים הנדון בימים אלה בממשלה, אדם שאינו רוקח וכן מכונות אוטומטיות יוכלו לנפק תרופות ואפילו תרופות נרקוטיות. סעיף נוסף קובע שבית מרקחת יוכל להיות קטן מ-30 מ"ר ויתאפשר להקים בתי מרקחת ניידים, שיגיעו למקומות מרוחקים בארץ.

בתגובה פנו אתמול (רביעי) ארגון הרוקחות בישראל, איגוד הרוקחים בהסתדרות והסתדרות בעלי בתי המרקחת הפרטיים, וכל ועדי הרוקחים בארץ, במכתב דחוף לשרי האוצר והבריאות כדי לעצור את הרפורמה המוצעת בענף הרוקחות. בישראל יש כיום כ-8,000 רוקחים. ארגוני הרוקחים טוענים כי הגישה הטכנית במסגרת חוק ההסדרים עלולה להוביל לפגיעה אנושה במקצוע הרוקחות ולהוביל לפיטורי מאות רוקחים בכל רחבי הארץ וכתוצאה לפגיעה קשה ביותר בציבור המטופלים.

במשרד האוצר הסבירו: "בשנים האחרונות קיים קושי בגיוס רוקחים לאור שחיקה הנובעת מעבודת הדלפק. על מנת לתת מענה לצורך פינוי זמן הרוקח לעיסוק בתכנים קליניים, על חשבון מטלות לוגיסטיות ועל מנת לשפר ולייעל את השירות הניתן בבתי המרקחת, מוצע להכניס אמצעי דיגיטציה אשר יסייעו לעבודת הרוקח. מטרת המהלך הינה לשפר את הטיפול התרופתי הניתן למטופלים ולהכניס אמצעים דיגיטליים באופן שישפר את הטיפול ולא יפגע בו. הנהלים הברורים לשימוש בדיגיטציה ייכתבו על ידי משרד הבריאות".

אבל בארגוני הרוקחים טוענים: "רובוט אינו תחליף לרוקח אנושי! מישהו החליט להוציא את הרוקח מתהליך הניפוק בבתי מרקחת בלי לתת פתרון לנושא הייעוץ וההדרכה, שהם קריטיים לבריאות הציבור".

ד"ר אלינה אמיתי, יו"ר ארגון הרוקחות: "באוצר רואים את מקצוע הרוקחות בראייה טכנית בלבד ומתעלמים לגמרי מהפן הקליני והטיפולי שבו. הרפורמות המוצעות בחוק ההסדרים חסרות תכנית סדורה להנגשת הייעוץ וההדרכה הרוקחית למטופלים. צפויה פגיעה מהותית במיליוני ישראלים, ובראש ובראשונה חולים מורכבים, קשישים ואנשים נוספים שמועדים להיפגע על רקע שימוש לא נכון בתרופות או טעויות, אנשים עם קשיי שפה, אוכלוסיות עם צורך בהנגשת ידע ומידע בתחום הטיפול התרופתי ועוד.

ד"ר אמיתי הוסיפה: "מי שעומד מאחורי ההצעות האלו לא עצר לרגע לחשוב מהי משמעות הדבר לנכים, קשישים והורים עם ילדים המגיעים לבתי המרקחת לצורך קבלת טיפול תרופתי בצד ייעוץ והדרכה לשימוש נכון ובטוח בתרופות. מה שמוצע בחוק ההסדרים הינו בעצם התייעלות פופוליסטית על חשבון המטופלים ועלול להוות פגיעה אנושה בעיסוק ברוקחות, ללא אך ורע בעולם בכלל ובארץ בפרט".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. בביס לרוקחות לומדים שרופא עלול לטעות ותפקידו של הרוקח לבדוק אם הרופא לא טעה במרשם. בשנה א משננים לרוקחים את המשפט : "לרופא מותר לטעות לרוקח אסור !"
    לא יודע כמה הרוקחים אכן ממלאים את תפקידם זה , לדעתי רובם לא. ולכן אם הרובוט אכן יבדוק תמיד את הרקע של הפציינט תופעות הלוואי והתנגשות עם תרופות אחרות… הרי הוא יותר טוב מרוקח.

0:00
0:00