השמנה

השמנה בגיל ההתבגרות: אלה ההשלכות הרפואיות

השמנה במתבגרים משפיעה לא רק על הביטחון העצמי וחיי החברה. לאילו נזקים עלולה השמנה לגרום במתבגרים? ומה אפשר לעשות?

השמנה בגיל ההתבגרות. אילוסטרציה

שיעורי ההשמנה הולכים ועולים בעשורים האחרונים, וזאת גם בקרב מתבגרים. כ-70% עד 80% מהילדים והמתבגרים עם עודף משקל צפויים להתמודד עם השמנה בבגרותם – השמנה שמעלה את הסיכון לשורה ארוכה של מחלות. אך מעבר לכך, להשמנה בגיל ההתבגרות עשויות להיות השפעות קשות על בריאותם של מתבגרים, עוד לפני שהם מגיעים לגיל 18.

בין ההשפעות השליליות המרכזיות של השמנה כבר בגיל ההתבגרות:

סוכרת סוג 2: השמנה מעלה את הסיכון לסוכרת סוג 2 – מחלה שכונתה בעבר "סוכרת מבוגרים", ובעשורים האחרונים מתועדת בהיקפים שהולכים וגדלים בקרב מתבגרים.

יתר לחץ דם: עודף משקל בגיל ההתבגרות מעלה את הנטייה ליתר לחץ דם ובעשורים האחרונים מדווח במדינות המערב על עלייה באבחון של יתר לחץ דם בקרב ילדים ומתבגרים.

כבד שומני: כבד שומני הוא אחד הסיבוכים המוכרים של עודף משקל בקרב ילדים ומתבגרים. לפי מחקרים, כ-60% מהמתבגרים עם השמנה סובלים מכבד שומני בדרגה כלשהי. כבד שומני עלול עם הזמן להוביל לפיברוזיס כבדי ובמצבים קשים במיוחד לאי ספיקת כבד.

כאבי מפרקים: במצבים של השמנה, העומס שמופעל על מפרקי הגוף עלול להוביל לשינויים מבניים ובראשם ניוון מפרקים המלווה בכאבים.

הפרעות גדילה: השמנה בילדות ובהתבגרות עשויה להוביל להפרעות גדילה שונות, מה שעלול לפגוע בגובה הסופי.

אסתמה: מתבגרים עם השמנה בסיכון גבוה יותר לפתח אסתמה וסיכון גבוה יותר לסבול יותר מהאסתמה שלהם.

קשיים נפשיים, רגשיים וחברתיים: בגיל ההתבגרות חשיבות רבה לדימוי הגוף והשמנה עלולה להוביל להפרעות בדימוי גוף, מה שעלול להעלות את הסיכון לתסמיני דיכאון ואף להתפתחות הפרעות אכילה.

מה עושים?

על רקע סיבוכי ההשמנה, יש חשיבות רבה להתערבות בקרב מתבגרים עם השמנה מוקדם ככל האפשר – לצורך הורדה במשקל ומניעת סיבוכים. עם זאת, השמנה בגיל ההתבגרות נחשבת למאתגרת, מאחר והיא לרוב נגרמת משילוב מספר גורמים – ובהם סיבות גנטיות, סיבות ביולוגיות וסיבות סביבתיות.

בהתאם, הטיפול בהשמנה במתבגרים הוא טיפול רב תחומי וחשוב שיעשה בליווי אנשי מקצוע. הטיפול כולל פעילות גופנית וטיפול תזונתי, לצד תמיכה נפשית. בשנים האחרונות אושרו על ידי רשויות הבריאות בעולם גם טיפולים תרופתיים לטיפול בהשמנה במתבגרים מגיל 12 ומעלה שהוכחו כמסייעים לירידה במשקל ולהפחתה בסיכון לסיבוכי השמנה, ובמקרים של השמנה חולנית-קיצונית לעיתים קיימת האפשרות של ניתוח בריאטרי לקיצור קיבה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00