גיל המעבר

השפעת מין וגיל המעבר על המיקרוביום

המחקר נועד לבחון את את השינויים במיקרוביוטה של המעיים הקשורים במצב בהורמונלי ובמין הנבדקים

קבוצת חוקרים ספרדים מ-Maimonides Biomedical Research Institute  שבקורדובה ערכו מחקר שנועד לבחון את את השינויים במיקרוביוטה של המעיים הקשורים במצב ההורמונלי ובמין הנבדקים. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת Maturitas.

החוקרים כללו במחקר 76 נבדקים: 17 נשים לפני גיל המעבר, 19 גברים בהתאמה לגיל, כקבוצת ביקורת לנשים לפני גיל המעבר, 20 נשים לאחר גיל המעבר ו-20 גברים בהתאמה לגיל כקבוצת ביקורת עבור הנשים לאחר גיל המעבר.  כל ארבע הקבוצות הותאמו גם על בסיס מדד מסת הגוף (BMI) ועל בסיס הרקע התזונתי.

החוקרים ניתחו את ההבדלים במיקרוביוטה של ​​המעיים, באנדוטוקסמיה, באינקרטינים במעיים, בציטוקינים פרו-דלקתיים וברמות פלזמה של הורמונים בין נשים לפני ואחרי גיל המעבר, והשוו אותן עם קבוצות הביקורת של הגברים.

נמצא יחס גבוה יותר של פמילקוטס / בקטריאופטס, שכיחות גבוהה יחסית של Lachnospira ורוזבוריה, ורמות גבוהות יותר של- GLP-1 אצל נשים לפני גיל המעבר מאשר אצל נשים לאחר גיל המעבר, שהיו להן רמות דומות לגברים.

לעומת זאת, נצפתה שכיחות מופחתת של פרבוטלה, פרבקטוקוידס ובילופילא ג'נרה, ורמות פלזמה של IL-6 ו-MCP-1 בקרב נשים לפני גיל המעבר מאשר אצל נשים לאחר גיל המעבר, שהיו להן רמות דומות לגברים.

כמו כן, נמצאו רמות גבוהות יותר של GiP ולפטין בנשים מאשר אצל גברים, ללא קשר לגיל המעבר אצל נשים. בנוסף, רמות אדיפונקטין היו גבוהות יותר בקרב נשים לפני גיל המעבר מאשר בקבוצת הביקורת הגברית.

תוצאות המחקר מראות כי ההבדלים בהרכב של מיקרוביוטה במעיים בין המינים ובין נשים במצבים הורמונליים שונים עשויים להיות קשורים בדימורפיזם המיני שנצפה בהיארעות גבוהה במחלות מטבוליות.

מקור:

Santos-Marcos, Jose A., Oriol A. Rangel-Zuñiga, Rosa Jimenez-Lucena, Gracia M. Quintana-Navarro, Sonia Garcia-Carpintero, Maria M. Malagon, Blanca B. Landa et al. "Influence of gender and menopausal status on gut microbiota." Maturitas 116 (2018): 43-53.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00