מחקרים

התאים שעשויים לגרום לעמידות לטיפול בסרטן הערמונית

חוקרים אפיינו את הדינמיקה של תאי סרטן הערמונית ברזולוציה של תא בודד לאורך שלבי המחלה השונים – מתחילתה ועד לנקודה בה הגידול כבר לא מגיב לטיפול חוסם הורמונלי

סמל המאבק בסרטן הערמונית. הישרדות ארוכה יותר
סמל המאבק בסרטן הערמונית. הישרדות ארוכה יותר

חוקרים אפיינו את הדינמיקה של תאי סרטן הערמונית ברזולוציה של תא בודד לאורך שלבי המחלה השונים – מתחילתה ועד לנקודה בה הגידול כבר לא מגיב לטיפול חוסם הורמונלי.

המחקר שלהם בעכברים, שפורסם ב-eLife, חושף התרחבות של תאי ביניים המתרחשת בסרטן הערמונית, אשר מתואמת עם עמידות לטיפול ותוצאות קליניות גרועות בבני אדם. תאים אלה עמידים בפני סירוס – כלומר הם ממשיכים לגדול גם בהיעדר טסטוסטרון ויכולים להסביר כיצד גידולי הערמונית הופכים עמידים לטיפולים הקשורים להורמונים.

סרטן הערמונית הוא הצורה המאובחנת ביותר של סרטן, והגורם השני למוות הקשור לסרטן אצל גברים בארה"ב. נתון זה נובע במידה רבה בשל ידע חלקי על המנגנונים התאיים העומדים מאחורי התקדמות המחלה, והסיכון שהמחלה תתקדם לסרטן ערמונית עמיד לסירוס.

האפיתל של בלוטת הערמונית (סוג של רקמת גוף היוצרת את פני השטח של בלוטות ואיברים), מורכב בדרך כלל משני סוגים של תאים: תאי בסיס ותאים לומינליים – תאים המשתנים בצורתם. במחקר הודגם כי בהרבה מקרים, אלה התאים שהופכים לאגרסיביים ועמידים לטיפול המוצע כיום לסרטן הערמונית.

"יש עדויות לכך שתאים אלה תורמים להתפתחות הראשונית של גידולים בערמונית ולעמידות לטיפול בסוגי סרטן מתקדמים, אם כי הדבר טרם אושר במודלים אחרים של סרטן הערמונית", אומר המחבר הראשי אלכסנדר גרמנוס, דוקטורנט לביולוגיה מולקולרית ותאית באוניברסיטת וושינגטון, ארה"ב, וסטודנט לתואר שני במחלקה לביולוגיה אנושית, מרכז הסרטן פרד האצ'ינסון, ארה"ב.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00