מחקר

התחסנתם נגד קורונה? רוב הסיכויים שלא תדביקו אחרים

מחקר חדש שנערך בישראל מעורר עניין בעולם: החיסון לקורונה של פייזר מפחית עומס נגיפי שבוע וחצי מקבלת המנה הראשונה ומקטין את הסיכון של מתחסנים להדביק אחרים

חיסון. צילום: שאטרסטוק
חיסון. צילום: שאטרסטוק

עדות נוספת ליעילות החיסון נגד קורונה התפרסמה בשבוע שעבר בכתב העת המדעי Nature Medicine ולפיה תרכיב החיסון לקורונה של החברות של פייזר-ביונטק, המסומן BNT162b2, מפחית עומס נגיפי כבר לאחר 37-12 יום מקבלת המנה הראשונה ובכך מקטין סיכוי או סיכון להדביק אנשים אחרים. תוצאות המחקר עוררו עניין רב וצוטטו בעיתונות העולמית.

המחקר החדש נערך בישראל בשיתוף פעולה של חוקרי הטכניון ומכון המחקר של קופת החולים מכבי וממנה עולה: ההפחתה המשמעותית בעומס הנגיפי מושגת בין היום ה-12 ליום ה-37 לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה.

החוקרים, פרופ' רועי קישוני, ד"ר עידן ילין ומתן לוין טיפנברון מהפקולטה לביולוגיה והמרכז הבינתחומי למדעי החיים בטכניון, וצוות המחקר של מכון מכבי למחקר ולחדשנות, KSM, בראשות ד"ר טל פטלון ופרופ' גבריאל חודיק, בדקו 4,938 מחוסנים.

על פי הממצאים, העומס הנגיפי במחוסנים נמוך בהרבה מזה שנמצא באנשים שנדבקו בקורונה ולא חוסנו. במקרה נדיר של הידבקות בנגיף לאחר קבלת המנה השנייה, מציינים החוקרים, גם אז העומס הנגיפי נמוך משמעותית.

העומס הנגיפי הוא זה המשפיע על קצב והיקף ההדבקה ולכן, על פי תוצאות המחקר, החיסון מפחית ב"מקדם ההדבקה" ומחוסנים ידביקו בממוצע פחות אנשים סביבם.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *