מחקרים

התקדמות בפיתוח חיסון נגד דלקות בדרכי השתן

שימוש בחיסון עשוי למנוע שימוש לא נכון באנטיביוטיקה אשר גורם לעמידות החיידקים לטיפולים הקיימים

דלקת בדרכי השתן (אילוסטרציה)
דלקת בדרכי השתן (אילוסטרציה)

חוקרים תכננו חיסון שיכול לטפל באופן מקיף יותר בדלקות בדרכי השתן ובמניעת דלקות עתידיות. למרות שעד כה הניסויים בוצעו על עכברים, התוצאות המבטיחות שלהם נותנות תקווה לאנשים שסובלים מהזיהומים הכואבים שנוטים לחזור שוב ושוב, כך פורסם באתר Sciencedaily.
החוקרים מציינים שחיסון נגד דלקות בדרכי השתן עשוי גם לפתור בעיות אחרות כמו מתן אנטיביוטיקה לא מתאימה לחולים, או טיפולים אנטיביוטיים שנמשכים זמן רב מדי ויוצרים חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה.
דלקות בדרכי השתן הן נפוצות מאוד ומופיעות בעיקר אצל נשים. מומחים מעריכים שכמחצית מהנשים יחוו לפחות דלקת אחת בדרכי השתן במהלך חייהן.
ניסיונות קודמים לפתח חיסון כזה נכשלו משום שנותרו מעט חיידקים בשלפוחית השתן שגרמו לדלקות לחזור שוב ושוב. בפיתוח הנוכחי, החיסון הוזרק ישירות לשלפוחית השתן של עכברי המעבדה. בדרך זו, החיידקים מחוללי המחלה חוסלו לחלוטין, כך עולה מהמחקר שנערך באוניברסיטת דיוק.
הפתרון הפוטנציאלי הזה מגיע על רקע מחקר אחר המראה שנשים רבות אינן מקבלות את האנטיביוטיקה המתאימה ביותר או שהן מקבלות טיפול ארוך יותר מכפי שנדרש עבור דלקת קלה בדרכי השתן.
חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס מצאו שכמעט מחצית מהנשים שהשתתפו במחקר לא קיבלו את האנטיביוטיקה המתאימה ביותר עבורן. 75% מהנשים קיבלו תרופות אנטיביוטיות לזמן ארוך מהנדרש לטיפול בזיהום שלהן. המחקר הראה שנשים בסביבה כפרית היו בסבירות גבוהה יותר לקבל מרשמים אנטיביוטיים לא תקינים לעומת נשים באזורים עירוניים.
הסכנות הטמונות במתן יתר של אנטיביוטיקה עבור דלקות בדרכי השתן וזיהומים אחרים ידועות. אחד הסיכונים הוא עמידות לאנטיביוטיקה, כאשר חיידקים ששורדים את הטיפול מפתחים הגנות שהופכות אותם פחות רגישים לאנטיביוטיקה לאורך זמן. סיכונים נוספים הם תופעות לוואי וגם חוסר ריפוי של המחלה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00