קורונה

וריאנט הדלתא הגביר משמעותית את הסיכון ללידה שקטה

המרכז לבקרת מחלות בארה"ב דיווח גם על סיכון מוגבר למוות של נשים בהריון שחולות בקורונה

השראת-לידה.-אילוסטרציה

עבור נשים בהריון שחלו בקורונה מוריאנט דלתא של הנגיף, הסיכון ללידה שקטה היה גבוה פי ארבע אם אובחנו סמוך ללידה, כך דיווח המרכז לבקרת מחלות האמריקני (CDC). לפי דו"ח אחר של המרכז, במחקר קטן שנערך במדינת מיסיסיפי, הסיכון של היולדת עצמה למות מקורונה גדל פי חמש.

ממרץ 2020 עד ספטמבר 2021, הסיכון ללדת עובר מת היה גבוה ב-90% בקרב נשים שאובחנו עם קורונה בזמן הלידה לעומת נשים שלא חלו בקורונה. בתקופה שבה וריאנט הדלתא היה הנגיף העיקרי, החל מיולי 2021, הסיכון ללידה שקטה היה גדול בהרבה לעומת התקופה שלפני הופעת וריאנט הדלתא.

לצורך המחקר על לידות שקטות, נותחו הנתונים של 1.24 מיליון לידות ב-736 בתי חולים ממרץ 2020 עד ספטמבר 2021. בסך הכל, היו 8,154 לידות שקטות  כאשר ב-273 מהמקרים, האמהות אובחנו עם קורונה בלידה (1.26%) לעומת -7,881 לידות שקטות מתוך 1.22 מיליון לידות ללא אבחנה של קורונה. לחוקרים לא היו נתוני התחסנות, אך מכיוון שרק 30% מהנשים בהריון חוסנו עד יולי 2021, הסברה היא שהרוב המכריע של הנשים לא היה מחוסן.

החוקרים ציינו שלמרות שלידה שקטה היא אירוע נדיר יחסית, אבחנה של קורונה סמוך לזמן הלידה היתה קשורה לסיכון מוגבר ללידת עובר מת, והקשר הזה היה חזק יותר בתקופה של וריאנט דלתא של הנגיף. ייתכן שהשפעת גל הדלתא על העומס במערכות הבריאות, מחסור במיטות אשפוז, ומגבלות טיפול אחרות השפיעו על הממצאים, אך המחקר מצביע על כך שחיסון נשים הרות נגד קורונה יכול להפחית לא רק את חומרת המחלה ואת הסיכון של האם למות, אלא גם הסיכון של העובר למות.

הסיכון הגבוה יותר ללידה שקטה בקרב חולות קורונה היה גם קשור לתחלואה נלווית וגורמים נוספים כולל לחץ דם כרוני, הריון מרובה עוברים, אירוע לבבי, היפרדות שליה, אלח דם, הלם, תסמונת מצוקה נשימתית, חיבור למכונת הנשמה ואשפוז בטיפול נמרץ. כ-15% מהחולות ההרות סבלו מהשמנה, 11% סבלו מסוכרת, 17% סבלו מהפרעת יתר לחץ דם, ל-2% היו הריון מרובה עוברים ו-5% עישנו.

המחברים ציינו מספר מגבלות של המחקר, כולל חוסר יכולת לדעת אם האבחנה המתועדת של קורונה היא זיהום בעבר או זיהום נוכחי, והאפשרות שרק נשים עם מקרה חמור של קורונה קיבלו אבחון מכיוון שלא ערכו בדיקות קורונה לכל היולדות.

במחקר במיסיסיפי, ניתחו מקרי מוות מקורונה במדינה ממרץ 2020 עד אוקטובר 2021, ונמצאו 15 מקרי מוות הקשורים לקורונה בקרב 1,637 נשים בהריון (שיעור תמותה של 9 לכל 1,000 חולות).

מתוך 15 הנשים בהריון שמתו, 6 מתו בתקופה שלפני דלתא (מרץ 2020 עד יוני 2021) ו-9 מתו בתקופת הדלתא (יולי עד אוקטובר 2021). כלומר, לפני הדלתא מספר מקרי המוות היה 5 לכל 1000 נשים בהריון, ואילו בזמן הדלתא, המספר עלה ל-25 לכל 1000 נשים בהריון. הגיל החציוני בזמן המוות היה 30. הזמן החציוני מהופעת הסימפטומים ועד המוות היה 18 ימים, הן לפני הדלתא והן אחריו. כל המטופלות ההרות, מלבד אחת, סבלו ממחלות רקע. תשע מתוך 15 הנשים היו שחורות, שלוש לבנות ושלוש היספניות.

כל החולות שמתו אושפזו בטיפול נמרץ, וכולן מלבד אחת חוברו למכונת הנשמה. 7 מהחולות עברו ניתוח חירום קיסרי, ושלוש מתו במהלך ההריון. אחת הנשים שמתה בזמן ההריון עברה הפלה ספונטנית בשבוע ה-9 להריון, ושתיים ילדו עובר מת בשבועות 22 ו-23 להריון. 12 מהנשים ההרות מתו לאחר הלידה, כאשר מקרי המוות התרחשו בחציון של 5 ימים לאחר הלידה.

אף אחת מהחולות לא קיבלה טיפול של נוגדנים חד שבטיים ואף אחת מהן לא קיבלה חיסון מלא (אחת היתה מחוסנת מחוסן חלקית). חמישה ממקרי המוות התרחשו לפני שהחיסון נגד קורונה היה זמין.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00