רפואה דחופה

זהירות! חד קרן מסוכן

בת שלוש מרחובות בלעה תליון של חד קרן ונאלצה לעבור ניתוח דחוף להוצאתו מהוושט במרכז הרפואי קפלן

תליון חד הקרן כפי שנראה בצילום רנטגן. צילום: דוברות "קפלן"
תליון חד הקרן כפי שנראה בצילום רנטגן. צילום: דוברות "קפלן"

לשם חבני, פעוטה בת שלוש מרחובות, נאלצה לעבור הליך רפוי דחוף במרכז הרפואי קפלן לאחר שבלעה תליון של חד קרן שנתקע בוושטה. ביום שישי האחרון הגיעה לשם למלר"ד הילדים במרכז הרפואי קפלן כשהיא מלווה באביה, לאחר שבלעה תליון חד קרן מטבעת ילדים שאיתה שיחקה בביתה.

עמיחי, אביה של לשם, סיפר: "הייתי בחדר העבודה בזמן שארבעת הילדים שיחקו ברחבי הבית. פתאום שמעתי את הילדה מתחילה לבכות. ידעתי שהיא שיחקה עם טבעת קטנה עם תליון לילדים, מהסוג שנמכר בכל פיצוציה, והחשש הראשון היה שהיא נחנקה. אשתי הציעה שננסה להוציא את התליון, אבל בגלל שעברתי בעבר קורס החייאת תינוקות וילדים, ידעתי שאסור להכניס את היד לפה, על מנת שלא לדחוף עמוק יותר את התליון. הילדה לא השתעלה, אז מהר מאוד הבנתי שזה כנראה בוושט ולא בקנה הנשימה, ניסיתי לבצע בה היימליך, אך ללא הצלחה. נכנסנו לאוטו ועפנו למיון, מהר ככל הניתן".

תליון חד הקרן שהוצא מגרונה של הילדה. צילום: דוברות "קפלן"

תליון חד הקרן שהוצא מגרונה של הילדה. צילום: דוברות "קפלן"

ד"ר סמדר מנהיים, רופאת ילדים ב"קפלן" שטיפלה בילדה עם הגעתה למיון הילדים, סיפרה: "הבדיקה הראשונית בשילוב עם צילום רנטגן שערכנו הראו שהתליון לא נמצא בקנה הנשימה, ולכן אין חשש מיידי לחנק. יחד עם זאת, מהצילום לא היה ברור האם החפץ מכיל קצוות חדים, אשר עלול לגרום לנזק לוושט, ולכן קראנו מיידית למומחית גסטרו לטיפול במקרה".

לדבריה, "מקרים מסוג זה אינם נדירים וקורים מעת לעת לצערנו הרב, כאשר ילדים משחקים עם משחקים בהם חלקים עלולים להתפרק, ובחוסר תשומת לב של רגע קט, הם בולעים חלקים קטנים במשחק. לשמחתנו הרבה, במקרה המדובר החלק אכן נבלע ולא נשאף לקנה הנשימה ולא גרם נזק".

ד"ר מיכל קורי, מנהלת אשפוז יום ילדים וגסטרו במרכז הרפואי קפלן, הסבירה: "צילום הרנטגן שעשינו לילדה העלה בבירור כי התליון נתקע בוושט, מה שקורה לא אחת אצל ילדים שבולעים חפצים או חלקי משחקים. חששנו שאולי יש לתליון קצוות חדים, שעלולים לפגוע בוושט ועל כן הבהלנו אותה לחדר הניתוח על מנת לבצע בה גסטרוסקופיה דחופה תחת הרדמה כללית. במקרה המדובר, שמחנו לראות שלא נגרם לילדה נזק נוסף לוושט".

היא הוסיפה וסיפרה: "בעבר, כבר היו לנו מקרים בהם ילדים ופעוטות בלעו חפצים חדים אשר גרמו לנזק נוסף. במקרה אחד לפני כשנה וחצי, נתקלנו בילד שבלע סיכת מ"מ של אחד מהוריו. חשוב מאוד להיות עירניים לחפצים שהם בהישג ידם של הילדים ובכל מקרה שיש ספק אם הילד בלע גוף זר מומלץ, להתייעץ עם הרופא לגבי הצורך בהמשך בירור וטיפול רפואי".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *