נזקי שמש

זהירות! שמש: כך תגנו על ילדיכם מפני סרטן העור

"העור זוכר הכל", אומרת ד"ר הנאא עבאיה, רופאה בכירה במחלקת העור ברמב"ם. "חשיפה יומיומית לקרני השמש בילדות והתפתחות של כוויות שמש עלולות להשפיע על הסיכון לפתח סרטן עור בהמשך החיים הבוגרים"

קרם הגנה לילדים. אילוסטרציה

הקיץ דילג השנה קדימה, ואיתו הפציעה השמש הישראלית החמה בכל כוחה. לפני שאנחנו סוגרים קייטנות לילדים, חופשות משפחתיות ופעילויות חוץ נוספות – יש דבר חשוב שצריך להביא בחשבון: שמירה על העור שלנו מחשיפה לשמש חשובה בכל שעה ביום ובכל גיל. לקראת שבוע המודעות לסרטן העור, שחל ב- 14-21.6.23, מומחית רמב"ם מסבירה למה הטיפול המונע צריך להתחיל כבר מגיל ינקות.

בישראל, מדינה ים תיכונית חמה, קצת קשה לברוח מהחום ומהשמש. יש מי שרואה את זה בתור יתרון ברור ומתרגם את העניין לפעילות חוץ מגוונת, בילוי על חוף הים, או טיולים בטבע – אבל בצד ההנאה הזו, השמש מביאה איתה לא מעט סכנות ונזקים, חלקם יבואו לידי ביטוי בשלבים מאוחרים יותר של החיים.

ד"ר הנאא חאג' עבאיה, רופאה בכירה במחלקת העור ברמב"ם, אחראית מרפאת מעקב חולי מלנומה ומרפאת מיפוי שומות ממוחשב במרכז הרפואי. צילום: דוברות רמב"ם

"העור זוכר הכל", מסבירה ד"ר הנאא חאג' עבאיה, רופאה בכירה במחלקת העור ברמב"ם ומי שאחראית על מרפאת מעקב חולי מלנומה ומרפאת מיפוי שומות ממוחשב במרכז הרפואי, "חשיפה יומיומית לקרני השמש בילדות והתפתחות של כוויות שמש בתקופת החיים הזו יכולה להשפיע על הסיכון לפתח סרטן עור בהמשך החיים הבוגרים. נזקי שמש עתידיים בפירוש מושפעים מתבנית החשיפה לשמש במהלך הילדות ובתקופת גיל ההתבגרות".

אמנם מלנומה היא מקרה נדיר בקרב ילדים, אולם בשנים האחרונות חלה עליה בכמות מקרי המלנומה בעולם ובארץ, ובדגש על מקרים בקרב בני נוער: "אנחנו נוטים לתלות את המגמה המדאיגה הזו בשימוש במיטות שיזוף", אומרת ד"ר עבאיה, "נראה שיש חשיפה לתהליכים הללו ולנזקים שהם מביאים איתם כבר בגילאים צעירים וההשלכות לא מאחרות לבוא".

אחד היתרונות הידועים של חשיפה לשמש, הוא ייצור ויטמין D שבמחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות נמצא שבאופן מפתיע, אוכלוסיות שונות בישראל סובלות ממחסור בו. במשך שנים נהגו לבצע חשיפה מבוקרת לשמש, כדי לצבור מאגרים של הוויטמין החשוב, מה שנהוג לכנות "אמבטיות שמש", אך לדברי ד"ר עבאיה, כמו כל דבר טוב אחר – הכל שאלה של מינונים: "נכון שלשמש יש יתרונות בייצור ויטמין D והשפעה טובה על מצב הרוח, אך במיוחד בארץ, אנו מספיק חשופים ביום יום לשמש בכמות המספיקה לייצור וויטמין D. יש להשלים את החסר, אם קיים, על ידי צריכת וויטמין D ומאכלים עשירים בויטמין D ולא באמצעות חשיפה יזומה לשמש", היא מבהירה.

שקר החן: מתי צריך להתייחס לנקודות חן ושומות בילדים כמסוכנות?

ילדים עלולים להיוולד עם נקודות חן או שומות מולדות, ואלו גם עלולות להתפתח במהלך השנים הראשונות לחיים. במקרים האלה, רצוי לקיים מעקב אחרי המאפיינים של השומות, אך להביא בחשבון שאין מורך להיכנס להיסטריה: "לא כל נקודת חן או שומה מהווה אינדיקציה לבעיה רפואית", מרגיעה ד"ר עבאיה, "אבל בהחלט רצוי לעקוב מעת לעת במעקב של רופא עור לזיהוי שינויים מוקדמים".

כשמדובר בילדים עם שומות מולדות, יש להתמקד בקבוצות סיכון, מבהירה ד"ר עבאיה ומסבירה כי מדובר בעיקר בילדים עם שיער בהיר, ריבוי נקודות חן ורקע במשפחה של סרטן עור, אשר צריכים מעקב רופא עור.

"כיום יש לרופא העור כלים שמעלים את רגישות ודיוק הבדיקה כולל השימוש בדרמטוסקופ (זכוכית מגדלת מיוחדת עם מקור אור מקוטב) ומאפשרים זיהוי שינויים מוקדמים בנגעים", מפרטת ד"ר עבאיה את האפשרויות השונות, "קיימת אפשרות צילום שומות ומעקב דיגיטלי מצולם לילדים עם שומות (נקודות חן) מולדות או ריבוי נקודות על מנת לייעל את המעקב. מבחינת שומות מולדות אנו יודעים שאין הבדלי מין או הבדל אתני בהופעה שלהן, אבל אם מדברים על הסיכון לסרטן עור אז ישנם הבדלים הנובעים מגוון העור וצורות החשיפה לשמש. כך, למשל, קבוצת החולים הגדולה ביותר בסרטן העור בארץ היא יהודים ילידי אירופה וצפון אמריקה, ובשכיחות נמוכה הרבה יותר בקרב ילידי אסיה, והאוכלוסייה הערבית". יחד עם זאת, ד"ר עבאיה מחדדת כי גם אנשים בעלי עור כהה עלולים לסבול מסרטן העור, והם לא ״מוגנים״ באופן מוחלט.

לתכנן, להתמגן ולשנן: כללי התנהגות בשמש לכל המשפחה
• בחשיפה יומיומית לשמש, רצוי לתכנן את הפעילות עם הילדים בחוץ ולהימנע משהיה בשמש בין השעות 10:00-14:00.
• להתמגן מפני השמש באמצעות חבישת כובע, שהייה בצל ומריחת מקדם הגנה משמש, של 30 SPF ומעלה.
• יש למרוח את מקדם ההגנה באזור הפנים, וכן את שאר אזורי הגוף החשופים, 20 דק' לפני החשיפה לשמש. יש לחדש את המריחה כל שעתיים- שלוש, במידה והחשיפה לשמש נמשכת וגם אחרי שנרטבים.
• מומלץ להפוך את השימוש במסנני קרינה כרוטינה והרגל, ולשתף את הילד בה, ממש כמו צחצוח שיניים ושטיפת הפנים.
• השימוש במסנני קרינה רצוי לאורך כל השנה, גם בחורף, שכן גם בימות החורף יש ימים בהירים. גם בתוך הרכב חשופים לקרני השמש, ויש להתמגן.
• כהורים עלינו להוות דוגמא לילדים שלנו מבחינת ההתנהגות שלנו בשמש. כל ההמלצות הללו תקפות לכל אחד מבני המשפחה.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00