מחקרים

זיבה וכלמידיה בצעירים הטרוסקסואלים: מיעוט בדיקות, תוצאות חיוביות רבות

שיפור בביצוע בדיקות סקר בקרב הטרוסקסואלים, במסגרת הטיפול הראשוני, הינו נדרש ועשוי להיות המפתח למאבק במגיפת המחלות המועברות ביחסי מין

גונוריאה, הגורם לזיבה, השכיחה ביותר במחלות המין. צילום: אילוסטרציה
גונוריאה, הגורם לזיבה, השכיחה ביותר במחלות המין. צילום: אילוסטרציה

נתונים המתפרסמים ממחקרים שונים בעולם כבר הדגימו כי שיעורי הזיהומים הנגרמים על ידי כלמידיה טרכומטיס (CT) וניסריה גונוריאה (GC) נמצאים במגמת עלייה עולמית. הנחיות לבדיקות סקר מתמקדות בעיקר באוכלוסיות של נשים פעילות מינית וגברים המקיימים יחסי מין עם גברים, ואילו שיעורי הזיהומים והבדיקות בקרב גברים הטרוסקסואלים אינם מובנים היטב. חוקרים, במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Sexually Transmitted Diseases, ביקשו להעריך את שכיחות הזיהומים ב-CT ו-GC ואת שיעורי הבדיקות שבוצעו כדי לאבחנם, בקרב מטופלים הטרוסקסואליים בין הגילאים 12-24 במרכזי בריאות עירוניים.

החוקרים עשו שימוש בנתונים ממאגרי רישום ממוחשבים של מידע רפואי ממספר מרכזי בריאות בדנבר, קולורדו, ארה"ב בין השנים 2017-2019. במחקר השתתפו 44,021 מטופלים, אודותיהם נאספו נתונים דמוגרפיים, נתונים אודות פעילותם המינית, האוריינטציה המינית שלהם ותוצאות בדיקות מעבדה.

החוקרים מצאו שמבין כלל משתתפי הניסוי, 37.6% עברו בדיקות, 15.0% נמצאו חיוביים ל-CT ו-3.4% נמצאו חיוביים ל-GC.

לגברים הטרוסקסואליים נצפה שיעור בדיקות שעמד על 22.8% ושיעור בדיקות חיוביות ל-CT ו-GC שעמד על 13.1% ו-3.0%, בהתאמה. בקרב נבדקים שתועדו כלא פעילים מינית, 7.5% נמצאו חיוביים ל-CT. זיהומים מרובים או זיהומים חוזרים נרשמו בקרב 29% מהמטופלים.

החוקרים סיכמו כי נצפו שיעורים נמוכים של בדיקות ושיעורים גבוהים של זיהומים ב-CT ו-GC בקרב כל קבוצות המטופלים, כולל גברים הטרוסקסואלים ואף במטופלים שתועדו במקור ככאלה שאינם פעילים מינית. מסקנות המחקר היו כי שיפור בביצוע בדיקות סקר בקרב אוכלוסיות אלו, במסגרת הטיפול הראשוני, הינו נדרש ועשוי להיות המפתח למאבק במגיפת המחלות המועברות ביחסי מין.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00