גיל המעבר

זעפרן – לא רק תבלין יקר, גם משפר מצב רוח

קיימות ראיות על יכולתו של זעפרן לטפל ביעילות בתסמיני מנופאוזה – המחקר הבא בדק מהי בדיוק ההשפעה

זעפרן. אילוסטרציה
זעפרן. אילוסטרציה

קיימות ראיות ראשוניות המרמזות על יכולתו של זעפרן לטפל ביעילות בתסמיני מנופאוזה. מטרת המחקר הייה לבחון את הסבילות והיעילות של תמצית זעפרן סטנדרטית (affron®) על תלונות מנופאוזליות אצל נשים פרימנופאוזליות.

החוקרים ערכו מחקר קליני כפול סמיות מבוסס הקצאה אקראית אשר כלל 86 נשים פרימנופאוזליות אשר התייצגו עם תלונות מנופאוזליות. הנשים קיבלו אינבו או לחילופין 14 מיליגרם תמצית זעפרן (affron®) פעמיים ביום.

תוצאות המחקר הראו כי תמצית זעפרן היתה קשורה לשיפור מוגבר במצב הרוח ותסמינים פסיכולוגיים בהשוואה לאינבו. התוצאות הדגימו ירידה גדולה משמעותית בדירוג הפסיכולוגי אשר התאפיינה בהפחתה של 33% בתסמיני חרדה ו- 32% בדיכאון לאחר 12 שבועות טיפול. כמו כן, החוקרים מצאו ירידה במצב- רוח שלילי בהשוואה לאינבו. יחד עם זאת, בהשוואה לאינבו, זעפרן לא היה קשור לשיפור מוגבר בתסמינים ואזומוטוריים, סומטיים, או מדד אחר של איכות חיים. לבסוף, החוקרים מצאו כי זעפרן נסבל היטב ולא דווחו אירועים חריגים משמעותיים.

החוקרים סיכמו כי טיפול עם תמצית זעפרן affron® במתן לאורך 12 שבועות, במינון של 14 מיליגרם פעמיים ביום, היה קשור לשיפור מוגבר בתסמינים פסיכולוגיים. החוקרים כתבו כי נדרש לבצע מחקרים נוספים בנושא על מנת לבסס את המסקנות, ולכלול בהם מינונים שונים של זעפרן.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00