חדשות

חדש במרכז שניידר לרפואת ילדים: מרפאת שיניים לצליאקים

המרפאה החדשה נותנת מענה לצורך להעריך את מצב השיניים בחולי צליאק בהם בעיות באמייל השן שכיחות. המרפאה תסייע בנסיון לאבחון הסיבות לבעיות אלו, לאחר שמחקר חדש הראה שלחולי צליאק יש שינויים במערכת החיסון הגורמים לפגיעה באמייל השן

רופא שיניים. אילוסטרציה

מרפאה ייחודית המרכזת את הטיפול והמעקב בילדים ובני נוער חולי צליאק הסובלים מפגיעה בשיניים, נפתחה לאחרונה במכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית. את המרפאה מרכזים פרופ׳ רענן שמיר, מנהל המכון, פרופ׳ דרור שובל, מנהל השירות למחלות מעי דלקתיות וד"ר ענת גוז מרק, רופאה בכירה במכון יחד עם צוות הדיאטניות.

צליאק היא מחלה אוטואימונית הפוגעת במעי הדק עם השלכות רב מערכתיות, אשר יכולה להופיע בכל גיל וזאת לאחר התחלת החשיפה לגלוטן. המחלה מתאפיינת בתגובה דלקתית כנגד גלוטן, החלבון הקיים בחיטה, בשעורה ובשיפון. צליאק יכול להופיע ללא תסמינים כלל ועל כן זכה לכינוי "המחלה בעלת האלף פנים", עם תסמינים קלים בלבד, ועד להסתמנות קשה הכוללת שלשולים, בטן תפוחה, תת ספיגה וחסרים תזונתיים, האטה בגדילה ועוד. מחלת הצליאק נפוצה ביותר ושיעור הימצאותה  מוערך בכ-0.5-1.5% מן הילדים בישראל ובאירופה, כשעל כל מקרה צליאק מאובחן בישראל יש יותר מ-7 מקרים לא מאובחנים. צליאק לא מטופל עלול לייצר השלכות לטווח הארוך, ביניהם: פגיעה בעצמות, פגיעה בפוריות, בעיות התפתחות ועוד. ככל שאבחון המחלה נעשה בשלב מוקדם יותר, ובהתאם לכך גם ההתאמה התזונתית, ניתן להתגבר על התסמינים ולחיות עם הצליאק בשלום.

לדברי פרופ' רענן שמיר, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד בשניידר: "בשנים האחרונות אנו עדים לעליה דרמטית בשיעור מחלת הצליאק בעולם המערבי ככלל ובישראל בפרט, וכיום המכון עוקב אחר למעלה מ-2000 ילדים עם צליאק, כולל מעל 200 מקרים חדשים מדי שנה".

אחד המחקרים שהתפרסמו לאחרונה בעיתון הבינלאומי המוביל, Nature, פיענח את מנגנון הפגיעה בשיניים בקרב חולי צליאק. החוקרים הראו שלחולי צליאק ולחולים בעלי תסמונת גנטית נדירה יש שינויים במערכת החיסון הגורמים לפגיעה באמייל, המעטפת המקיפה את השן. את המחקר הוביל מכון ויצמן למדע, בשיתוף פעולה עם רופאי המכון לגסטרואנטרולוגיה, תזונה ומחלות כבד במרכז שניידר. התגלית החדשה של המחקר עשויה לאפשר גילוי מוקדם של המחלה בילדים ואולי גם לתרום לפיתוח טיפול מניעתי.

למטופלים במרפאה החדשה בשניידר תינתן אפשרות להשתתף במחקר שמאפיין את פגיעות האמייל וממשיך את חקר המנגנונים האחרים לו, בעזרת ציוד מתקדם ובשיתוף פעולה עם רופאי שיניים, בהובלת פרופ' אסתי דוידוביץ מהמרכז הרפואי הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים. כמו כן, המרפאה משלבת השתתפות במחקרים חדשים פורצי דרך להם שותף המכון, ביניהם, מחקרים נוספים המנסים לאתר סימנים חדשים לצליאק.

לקביעת תור למרפאה ניתן להתקשר למכון לטלפון 03-9253673 או לשלוח מייל לכתובת: gastro@clalit.org.il

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00