קורונה

חיסון נגד קורונה עשוי להאריך את המחזור החודשי ביום בממוצע

לפי המחקר, השינוי זמני ואין לחיסון השפעות נוספות על הווסת

מחזור חודשי, אי סדירות. אילוסטרציה

התחסנות נגד קורונה עשויה להאריך מעט ובאופן זמני את הזמן בין וסת אחת לשניה, כך מדווח מחקר חדש. בממוצע, חוקרים גילו שהזמן הנוסף מסתכם בקצת פחות מיום אחד. נשים רבות לא ישימו לב והדבר אינו סיבה לדאגה מבחינה בריאותית, סבורים מחברי המחקר.

המחקר מאשר דיווחים של נשים שהמחזור החודשי של החודש בו חוסנו נגד קורונה היה שונה. המחקר פורסם ב-5 בינואר בכתב העת Obstetrics and Gynecology, ובוצע על ידי חוקרים מכמה מחלקות גינקולוגיות בבתי חולים ברחבי ארה"ב.

לפי החוקרים, אין זה מפתיע שהחיסון עשוי להשפיע על המחזור של האישה כי יש קשר בין מערכת החיסון לווסת. חיסוני קורונה מייצרים תגובה חיסונית חזקה ורצויה. כתוצאה מכך, הגוף מייצר ציטוקינים – חלבונים הממריצים את מערכת החיסון להילחם בפולש זר. אולם ציטוקינים יכולים להשפיע גם על ה"שעון" הפנימי שמוודא שתהליכי גוף שונים יפעלו לפי לוח הזמנים. משום כך, הגיוני שעיתוי הווסת של אישה עלול להשתנות מעט באותו החודש.

המחקר קיבל מימון פדרלי כחלק מפרויקט גדול יותר העוסק בקשר בין חיסון נגד נגיף הקורונה ושינויים במחזור החודשי ופוריות. במהלך קמפיין החיסונים נגד קורונה, היו נשים שדיווחו על שינויים במחזור שלהן שלדעתן קשורים לחיסון – בין אם ברשתות החברתיות ובין אם למערכת הדיווח על אירועי חיסונים של הממשל הפדרלי. אבל שינויים במחזור לא נוטרו במהלך ניסויים קליניים של החיסונים.

החוקרים ניתחו נתונים אנונימיים מאפליקציית מעקב פוריות בה משתמשים מזינים מידע על מחזורי הווסת שלהן ויכולים להסכים להשתמש בו למטרות מחקר. צוות החוקרים התמקד בקצת פחות מ-4,000 נשים, וכ-2,400 מתוכן חוסנו נגד קורונה, בעיקר בחיסוני פייזר ומודרנה.

בהשוואה ל-3 החודשים שלפני החיסון, לאותן נשים היה מחזור חודשי מעט ארוך יותר לאחר מנת החיסון הראשונה והשנייה: פחות מיממה יותר, בממוצע. זה אומר קצת יותר זמן בין מופעי וסת. מספר ימי הדימום לא השתנה. לעומת זאת, נשים לא מחוסנות לא הראו שינוי באורך המחזור הממוצע שלהן במשך חמישה חודשים. לדברי החוקרים, סוג זה של וריאציות באורך המחזור נמצא בטווח הנחשב "נורמלי", שהוא פחות משמונה ימים.

המחקר בחן רק את אורך המחזור החודשי, ולא סוגים אחרים של שינויי מחזור, כמו דימום כבד יותר או כאבי מחזור. הממצאים גם לא מתייחסים לקשר בין חיסונים ופוריות. זה תחום שבו יש מידע מוטעה בשפע, טוענים החוקרים. אולם לדבריהם, כל הנתונים שנאספו על ידי חוקרים בשלב זה מרגיעים: אין הוכחות שחיסון נגד קורונה מקשה על הכניסה להריון.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00