קורונה

חיסון קורונה דרך האף מציע הגנה טובה וארוכה יותר

צוות מדענים בראשות בית הספר לרפואה דיוק גילה מועמד פוטנציאלי לחיסון אפי המספק חסינות משופרת וארוכת טווח נגד נגיפי הקורונה השונים, בהשוואה לחיסון הניתן בזריקה

חיסון אפי. אילוסטרציה

ישנן עדויות הולכות וגדלות לכך שחיסונים אפיים מספקים הגנה טובה יותר על משטחי הרירית, מה שיוצר הגנה חיסונית שיכולה להפחית זיהומים החודרים דרך ריריות האף והפה. על ידי הפעלת תגובה חיסונית ישירות בנקודת הכניסה של הנגיף, המועמד לחיסון אפי שיפר את הזיכרון החיסוני של הגוף לטווח ארוך, מה שיכול להביא לכך שחיסון ״בוסטר״ יהיה מיותר.

כדי להתעמק בכך, צוות המחקר השווה את התגובה החיסונית לאחר מתן חיסון דרך האף ומתן חיסון בזריקה תת עורית, כמו גם את התגובה החיסונית מהחיסון עם ובלי שימוש ב״אדג'ובנטים״ – חומרים שנוספו לחיסונים כדי לשפר את התגובה החיסונית של הגוף.

הממצאים, שפורסמו ב-eBioMedicine, הראו כי מתן החיסון הניסיוני דרך האף הגביר את תגובת הנוגדנים לרירית, כצפוי. בנוסף, וחשוב מכך, הוא שיפר את ההגנה החיסונית של הרירית וההגנה החיסונית המערכתית לאורך זמן רב יותר, באמצעות הפעלת תאי חיסון השוכנים בדרכי הנשימה ותאי ״זיכרון״ של מערכת החיסון.

"הנתונים שלנו מראים כי בהשוואה לחיסון תת עורי, המסלול התוך-אפי שיפר את התגובה של תאים חיסוניים מסוימים, המכונים תאי T, מה שהפחית את חומרת המחלה", הסבירה פרופסור אשלי סנט ג'ון, המחברת הראשית של המחקר. "בנוסף לכך, החיסון האפי הביא למספר גדול יותר של תאי זיכרון בהשוואה לחיסון תת עורי, מה שיכול להוביל להגנה ארוכת טווח".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00