מחקרים

חשיפה לכימיקלים ביתיים יכולה לפגוע בסיכוי להיכנס להריון

חשיפה לפתלאטים, קבוצה של כימיקלים פלסטיים וממסים הנמצאים במוצרים ביתיים רבים, נקשרה להסתברות נמוכה יותר להיכנס להריון, אך לא לאובדן הריון

חשיפה לכימיקלים. אילוסטרציה

מחקר של אפידמיולוג סביבה ורבייה מאוניברסיטת מסצ'וסטס אמהרסט, שפורסם בכתב העת Environmental Health Perspectives, הצביע על קשר בין חשיפה מוקדמת לפתלאטים לבין שינויים בהורמוני המין של נשים, כמו גם עליה במדדי הדלקת ועקה חמצונית.

"פתלאטים הם משבשים הורמונליים שנמצאים בכל מקום ואנחנו נחשפים אליהם מדי יום", אומרת החוקרת הראשית קארי נובלס, עוזרת פרופסור למדעי בריאות הסביבה בבית הספר לבריאות הציבור ומדעי הבריאות. פתלאטים נמצאים במוצרים נפוצים כגון שמפו, איפור, ריצוף ויניל, צעצועים ומכשירים רפואיים.

אנשים נחשפים לפתלאטים בעיקר בבליעת מזון ונוזלים שבאו במגע עם מוצרים המכילים את הכימיקלים, על פי דף מידע של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן. נובלס והצוות ניתחו נתונים של נשים ממחקר טרום ההתעברות הידוע בשם EAGeR (השפעות אספירין על מערכת הרביה וההריון), אשר העריך את ההשפעה של אספירין במינון נמוך על שיעורי לידות חי.

המחקר כולל מידע מפורט על 1,228 משתתפות במהלך שישה מחזורי וסת כאשר הן מנסות להיכנס להריון. הנשים שנכנסו להריון היו במעקב במהלך ההריון. "הצלחנו להסתכל על כמה חשיפות סביבתיות כמו פתלאטים ואיך זה קשור לכמה זמן לוקח להיכנס להריון. היו נתונים מפורטים לגבי כל מחזור חודשי, כך שידענו היטב על תאריך הביוץ ועיתוי ההריון כשזה קרה", אומרת נובלס.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00