רפואה אלטרנטיבית

טיפולים טבעיים בתסמיני אקזמה

טיפולים ביתיים אינם יכולים לרפא אקזמה, אך הם יכולים להקל על התסמינים, למנוע נפיחות וזיהומים, ולמנוע התפרצויות של המחלה

אקזמה. אילוסטרציה

יש בטבע (ובחנויות הטבע) חומרים רבים אשר ידועים כמסייעים לטיפול בבעיות עור שונות. מחקרים הראו שיש בהם חומרים אנטי-בקטריאליים, אנטי-דלקתיים, או חומרים שמחזקים את מערכת החיסון. נערכו גם מחקרים שבדקו את יעילותם בטיפול בבעיות שונות לעומת תרופות רגילות, אך הממצאים אינם חד-משמעיים. האם זה בגלל שאי אפשר לרשום עליהם פטנט וחברות התרופות לא מרוויחות ממוצרים טבעיים? או שעדיף להשתמש בתרופה שנבדקה היטב במחקרים אמפיריים והמינונים ותופעות הלוואי שלה ברורים?

כנראה שבמקרים קלים שווה לבדוק, בזהירות, אם החומרים הטבעיים יכולים לעזור, ובכל מקרה, יש להתייעץ עם רופא לפני כן. כדאי לחפש את החומר בצורתו הטבעית ביותר, ללא חומרים משמרים או חומרי ריח. להלן כמה חומרים טבעיים שמחקרים הראו שהם עשויים לסייע במקרים של אקזמה ובעיות עור נוספות:

ג'ל אלוורה

מחקרים הראו שג'ל אלוורה הוא אנטי-בקטריאלי, מחזק את מערכת החיסון ומסייע לריפוי פצעים. הוא יכול למנוע זיהומים בעור, אשר נוטים יותר להתרחש כאשר העור יבש וסדוק בזמן אקזמה. אפשר להשתמש בג'ל ישירות מהצמח או לקנות אותו בחנות. כדאי לבחור מוצר עם מעט מרכיבים (ללא צבעים, אלכוהול, חומרים משמרים וכו' שיכולים לגרות את העור ולהחמיר את האקזמה).

דבש

דבש הוא חומר אנטי-בקטריאלי ואנטי דלקתי טבעי, ואנשים השתמשו בו לריפוי פצעים במשך מאות שנים.

מחקרים רבים הראו שדבש יכול לסייע בריפוי פצעים ובחיזוק תפקוד מערכת החיסון, והוא שימושי לטיפול במגוון מחלות עור, כולל כוויות ופצעים. אם מורחים אותו ישירות על אזור האקזמה, הוא יכול לסייע במניעת זיהומים, לתת לחות לעור, ולזרז את הריפוי.

דבש מאנוקה הוא דבש שמיוצר מצמח שגדל רק בניו זילנד ואוסטרליה. אחד המרכיבים הפעילים בדבש הוא מתילגליקוסל (MGO) שנוצר ממרכיב DHA שנמצא בפרח המאנוקה. איכות הדבש נמדדת לפי מדד UFM – Unique Manuka Factor. ככל שהמדדים האלה גבוהים יותר, כך הדבש נחשב לפעיל יותר, למרות שאין מחקרים חד משמעיים לגבי יעילותו.

איך משתמשים: כדי לטפל בעור, עדיף שהדבש יהיה סטרילי ומיועד לטיפול רפואי.

שמן עץ התה

שמן עץ התה מופק מעלים של עץ Melaleuca alternifolia שגדל בחצי כדור הארץ הדרומי, באוסטרליה. מחקרים זיהו תכונות אנטי דלקתיות ואנטי-בקטריאליות בשמן, ויכולת לסייע בריפוי פצעים, להקל על יובש וגירוד, ולעזור במניעת זיהומים וכן לסייע לטיפול באקנה ופטרת רגליים.

חשוב מאוד לדלל שמנים אתריים לפני השימוש בשמן נשא כמו שמן זית או שמן שקדים ורק אז למרוח את התוצר על העור, שכן השמן האתרי טהור חזק ויכול להזיק. ניתן לקנות את השמן מדולל מראש.

חומץ תפוחים

לפי האגודה האמריקאית לאקזמה (NEA), חומץ תפוחים יכול לשפר את מצב האקזמה, אך ההמלצה היא להיזהר איתו שכן החומציות שלו עלולה לפגוע ברקמות ולגרום לכוויות. אין מחקרים שאישרו שחומץ תפוחים מפחית תסמיני אקזמה, אך ישנן מספר סיבות מדוע זה יכול לעזור: הוא יכול לסייע באיזון רמות החומציות של העור. העור חומצי באופן טבעי, אך אנשים עם אקזמה עשויים להיות בעלי עור חומצי פחות מאחרים, וזה יכול להחליש את ההגנות של העור. מריחת חומץ תפוחים מדולל עשויה לסייע באיזון רמות החומציות של העור.

אפשרויות שימוש:

  • לערבב כוס מים חמימים עם כף חומץ תפוחים, להשרות פד כותנה או גזה בתערובת ולהניח על האזור הבעייתי למשך 3 שעות.
  • להוסיף 2 כוסות חומץ תפוחים לאמבט מים חמימים ולטבול באמבט רבע שעה לאחר מכן לשטוף טוב את הגוף ולמרוח קרם לחות כי החומץ מייבש.

שיבולת שועל קולואידית

שיבולת שועל קולואידית, הידועה גם בשם Avena sativa, עשויה משיבולת שועל שנטחנה והורתחה כדי לחלץ את סגולות ריפוי העור שלה. מחקרים הראו שיש לה תכונות נוגדות חמצון ואנטי דלקתיות, והיא מסייעת בטיפול ביובש, חספוס וגרד בעור.

שימוש: אפשר להוסיף אבקת שיבולת שועל לאמבט מים חמימים.

כדאי לבחור במוצר שיבולת שועל קולואידית שיש בו שיבולת שועל כמרכיב היחיד ולהימנע מוצרים עם ניחוחות או תוספים. אנשים אלרגיים לגלוטן צריכים להיזהר שכן שיבולת שועל לעיתים קרובות מעובדת עם חיטה.

שמן קוקוס

שמן קוקוס מכיל חומצות שומן בריאות שיכולות להוסיף לחות לעור, דבר שיכול לסייע לאנשים הסובלים מעור יבש ואקזמה. שמן קוקוס הוא בעל תכונות אנטי דלקתיות. בניסוי קליני בילדים, מריחה בשמן קוקוס במשך שמונה שבועות שיפרה את מצב האקזמה שלהם בצורה טובה יותר מאשר שמן מינרלי.

שימוש: כדאי להשתמש בשמן קוקוס בכבישה קרה, כלומר, שהופק ללא חום או סיוע של תהליכים כימיים. יש למרוח אותו ישירות על העור לאחר הרחצה ועד מספר פעמים ביום, ולפני לפני השינה כדי לשמור על לחות העור בן לילה. שמן קוקוס הוא מוצק בטמפרטורה מתחת 18 מעלות, אך הוא הופך לנוזלי במגע עם עור הגוף.

שינויים תזונתיים

אקזמה היא מצב דלקתי, שבו העור מודלק, אדום וכואב. מזונות מסוימים עלולים לגרום או להפחית דלקת בגוף, וביצוע שינויים תזונתיים מרכזיים עשוי לעזור להפחית את התפרצויות האקזמה.

דוגמאות למזון אנטי דלקתי כוללות: דגים, ירקות עלים, שעועית, עדשים, פירות צבעוניים, כורכום וקינמון.

מזונות דלקתיים נפוצים כוללים חלב, ביצים, סויה וחיטה.

אמבטיות

הרחצה מספקת לעור לחות חיונית והיא חלק חשוב בטיפול באקזמה, שכן השכבה החיצונית של העור אינה מתפקדת כראוי והעור זקוק ללחות נוספת. יש אנשים ששטיפה לעיתים קרובות מדי יכולה לייבש את העור שלהם ולהחמיר את האקזמה. זה יכול להתרחש כאשר המים חמים או קרים מדי, משתמשים בסבון לא מתאים, לא מורחים קרם לחות אחרי הרחצה.

להלן ההמלצות של האגודה האמריקאית לאקזמה למבוגרים:

מקלחת או אמבטיה פעם ביום, במים פושרים;

הגבלת הרחצה ל-10-15 דקות – מקלחת ארוכה וחמה מדי עלולה להסיר שמנים ולחות מהעור.

יש להימנע מקרצוף העור ולהשתמש בחומרי ניקוי עדינים.

מומלץ למרוח קרם לחות תוך 3 דקות אחרי היציאה מהאמבט/מקלחת, לפני שהעור מתייבש לחלוטין.

שימוש בסבונים עדינים

סבוני רחצה רבים מכילים דטרגנטים וחומרים מקציפים שעלולים לייבש את העור, במיוחד אצל אנשים עם אקזמה. חלק מהסבונים המוצקים לא טובים לעור כי הם אלקליים, בסיסיים ומורידים את החומציות של העור.

לסובלים מאקזמה מומלץ להשתמש בתכשירי ניקוי עדינים ללא קצף ונטולי ניחוחות, ולהימנע ממוצרים עם חלקיקים מחוספסים לקרצוף או פילינג, מכיוון שאלו יכולים לגרות את העור עוד יותר.

חומרי כביסה עלולים להכיל כימיקלים שמחמירים את האקזמה. שימוש בחומרי כביסה עדינים יותר ללא ניחוח או צבע יכולים לסייע בשיפור הסימפטומים. מרכך כביסה נשאר על הבגדים ולעתים קרובות מכיל ניחוחות וכימיקלים העלולים לגרום לגירוי בעור, ולכן כדאי לנסות לוותר עליו.

הימנעות ממקורות חום חזקים

ישיבה ליד אח או ליד תנור חימום עלולה להחמיר את תסמיני האקזמה. האוויר החם והיבש עלול לייבש את העור ולהחמיר את גירוד האקזמה. כדאי להשתמש במכשירי אדים בחודשי החורף היבשים ולהימנע מלהתקרב מידי לקמינים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.