כאב

טיפולי שיניים יכולים לסייע במניעת כאבים כרוניים במפרקים

התחקות אחר הקשר בין שני המצבים עשויה לסייע בפיתוח טיפולים לדלקת מפרקים שגרונית, מחלה דלקתית אוטואימונית התוקפת את המפרקים ועלולה לגרום לבעיות לב, ריאות ועיניים

דלקת-מפרקים-שגרונתית.אילוסטרציה

ביקורים סדירים אצל רופא השיניים עשויים לעזור למנוע גם כאבי מפרקים. כאשר הביולוגית החישובית מאוניברסיטת רייס, ויקי יאו, מצאה עקבות של חיידקים הקשורים למחלות חניכיים בדגימות שנאספו מחולים עם דלקת מפרקים שגרונית, היא לא הייתה בטוחה מה לעשות עם זה. הממצא שלה עזר להצית סדרה של ניסויים שאישרו קשר בין התלקחויות דלקת פרקים ודלקת חניכיים. המחקר פורסם בכתב העת Science Translational Medicine.

התחקות אחר הקשר בין שני המצבים עשויה לסייע בפיתוח טיפולים לדלקת מפרקים שגרונית, מחלה דלקתית אוטואימונית התוקפת את המפרקים ועלולה לגרום לבעיות לב, ריאות ועיניים. המחקר עשוי להניב פירות בהקשרים של מחלות אחרות, כגון סרטן.

"נתונים שנאספו בניסויים מאורגניזמים חיים, תאים ורקמות שגדלו בצלחות פטרי חשובים מאוד כדי לאשש השערות, אך יחד עם זאת, נתונים אלה עשויים להכיל יותר מידע ממה שאנו יכולים להפיק ממנו באופן מיידי", אמרה יאו.

תחושת הבטן של יאו אושרה כאשר היא בחנה לעומק נתונים שנאספו על חולי דלקת מפרקים שגרונית על ידי דנה אורנג', פרופסור למחקר קליני וראומטולוגית, ובוב דרנל, פרופסור ורופא בכיר באוניברסיטת רוקפלר ובמכון הרפואי הווארד יוז.

יאו שיתפה פעולה עם אורנג' ואחרים בפרויקט אחר שעקב אחר שינויים בביטוי גנים במהלך התלקחויות של דלקת מפרקים שגרונית. "אורנג', שעבדה עם דארנל, אספה נתונים מחולי דלקת פרקים במרווחי זמן קבועים, ובאותו הזמן, עקבה אחר מועד התרחשות ההתלקחויות", אמרה יאו. "הרעיון היה שאולי בהסתכלות רטרואקטיבית על הנתונים האלה, דפוס כלשהו יהפוך לגלוי וייתן רמזים לגבי מה שעלול לגרום להתלקחות דלקת פרקים״.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00