מחקרים

טיפול להורדת כולסטרול עשוי לעכב גידול אגרסיבי של המעי הגס

חוקרים הראו במודלים עכבריים המחקים את הסרטן האנושי כי חסימת ייצור כולסטרול מנעה את ההתקדמות של גידולי מעי מסוג מסוים

כולסטרול (אילוסטרציה)

פוליפים משוננים (Serrated) הם נגעים טרום-סרטניים קשים לזיהוי של המעי הגס, והגידולים האגרסיביים המתפתחים מהם תלויים במידה רבה בייצור מוגבר של כולסטרול, על פי מחקר פרה-קליני של חוקרים ב-Weill Cornell Medicine. הממצא מצביע על האפשרות להשתמש בתרופות להורדת כולסטרול כדי למנוע או לטפל בגידולים כאלה. במחקר, שפורסם בכתב העת Nature Communications, ניתחו החוקרים עכברים שפיתחו פוליפים משוננים וגידולים, תוך פירוט שרשרת האירועים המולקולריים ברקמות אלה שמובילה לייצור מוגבר של כולסטרול.

הם אישרו את ממצאיהם בניתוחים של פוליפים וגידולים אנושיים, והראו במודלים עכבריים המחקים את הסרטן האנושי כי חסימת ייצור כולסטרול מנעה את ההתקדמות של גידולי המעיים מהסוג הזה.

"פוליפים וגידולים מסוג ׳Serrated׳ אינם מטופלים כיום באופן שונה מגידולים אחרים של המעי הגס, אך כפי שמראה העבודה שלנו, יש להם פגיעות מטבולית ספציפית שניתן להתמקד בה", אמר מחבר המחקר ד"ר חורחה מוסקט, פרופסור לאונקולוגיה בפתולוגיה, סגן יו"ר לפתולוגיה של תאים וסרטן במחלקה לפתולוגיה ורפואת מעבדה במרכז האונקולוגי של Weill Cornell Medicine. הכותבת הבכירה השנייה היא ד"ר מריה דיאז-מקו, פרופסור לאונקולוגיה בפתולוגיה.

כולסטרול נחשב בדרך כלל למולקולה מעודדת גדילה, בהיותה אבן בניין לקרומי התאים ובעלת תפקידים תומכי גדילה אחרים. מחקרים קודמים קשרו רמות כולסטרול גבוהות בדם לסוגי סרטן שונים, כולל סרטן המעי הגס. עם זאת, לא היה ברור כי הורדת כולסטרול, למשל עם תרופות נפוצות הקרויות ״סטטינים״, יכולה למנוע סרטן במעי הגס.

"ניסויים בסטטינים למניעת סרטן המעי הגס הניבו תוצאות סותרות", אמר ד"ר דיאז-מקו. "הממצאים שלנו מצביעים על כך שהסיבה לכך היא שלהתמקדות בכולסטרול יש השפעה מונעת אך סלקטיבית רק נגד פוליפים וגידולים מסוג זה – פוליפים משוננים".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00