הגיל השלישי

יותר טריגליצרידים, פחות דמנציה

מחקר חדש מצא כי אנשים מבוגרים עם רמות גבוהות יותר של טריגליצרידים עשויים להיות בסיכון נמוך יותר לדמנציה ועם ירידה קוגניטיבית איטית יותר

בדיקת רמת טריגליצידים. צילום: שאטרסטוק

אנשים מבוגרים עם רמות גבוהות יותר של טריגליצרידים עשויים להיות בסיכון נמוך יותר לדמנציה ועם ירידה קוגניטיבית איטית יותר לאורך זמן, בהשוואה לאנשים עם רמות נמוכות יותר. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בגיליון המקוון של כתב העת הרפואי של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה. עם זאת, בעוד המחקר מצא קשר בין הדברים, הוא אינו מוכיח כי רמות גבוהות יותר של טריגליצרידים מונעות דמנציה.

טריגליצרידים הם חומצות שומן הנפוצות ביותר בדם. טריגליצרידים נמצאים בעד כ-95% מהשומנים התזונתיים, שהם מקור האנרגיה העיקרי של המוח.

"רמות טריגליצרידים גבוהות יותר עשויות לשקף בריאות כללית טובה יותר ואורח חיים טוב יותר שיגנו מפני דמנציה", אמר מחבר המחקר ג'ן ג'ואו מאוניברסיטת מונאש במלבורן, אוסטרליה. "הממצאים שלנו מצביעים על כך שרמות הטריגליצרידים עשויות לשמש כמנבא שימושי לסיכון לדמנציה ולירידה קוגניטיבית באוכלוסיות מבוגרות".

החוקרים השתמשו בנתונים ממאגרי מידע כדי לזהות 18,294 אנשים בגיל ממוצע של 75 שלא היתה להם אבחנה מוקדמת של מחלת אלצהיימר או דמנציה. המשתתפים היו במעקב במשך שש שנים בממוצע. במהלך תקופה זו, 823 אנשים פיתחו דמנציה.

החוקרים בחנו את נתוני המדדים של כולסטרול כללי, טריגליצרידים, כולסטרול LDL (הכולסטרול ה״רע״), וכולסטרול HDL (הכולסטרול ה״טוב״) בכל שנה של המחקר.

לאחר מכן החוקרים חילקו את המשתתפים לארבע קבוצות בהתבסס על רמות הטריגליצרידים בצום. מתוך כלל הקבוצה, רמת הטריגליצרידים הממוצעת היתה 106 מיליגרם לדציליטר (מ"ג/ ד"ל). עבור מבוגרים, רמת טריגליצרידים נורמלית או בריאה היא מתחת ל-150 מ"ג/ ד"ל.

לאחר התאמה למשתנים שיכולים להשפיע על הסיכון לדמנציה, כולל טיפולים להורדת כולסטרול, החוקרים מצאו שכל הכפלה של רמות הטריגליצרידים נקשרה בסיכון נמוך ב-18% לפתח דמנציה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00