הרעלות

ירוק ורעיל – צמחי הבית שחובה להרחיק מילדים ומבעלי חיים

אם גם אתם התמכרתם לצמחי בית ולאווירה הפסטורלית שהם מכניסים אל חיינו, כדאי שתדעו: יש כמה צמחים נפוצים שעלולים לפגוע בנו, וילדים קטנים, כלבים וחתולים הם הנפגעים העיקריים

סנסווירה. קל לגדל
סנסווירה. קל לגדל

אחד מבילויי החג האהובים על ישראלים הוא ביקור במשתלה ולאחריו מבצע שתילות ועיצוב הבית בצמחיה חדשה, בהתאם לטרנד העיצובי שכבש את העולם – צמחי בית וכמה שיותר. טיפוח הצמחיה בבית, במשרד ובגינות הפרטיות והמשותפות הוא ללא ספק מגמה חיובית, שמייפה לא רק את סביבת המגורים האישית אלא גם מוסיפה ירוק וצבע בכל שכונה ושכונה. אדניות ועציצים הנתלים על מעקות המרפסות מוסיפים חן והדר לכל בניין והעוברים והשבים נהנים מהנוף האורבני הפורח גם הם. ביטוי למגמה ניתן לראות בקבוצות מגדלים חובבים בפייסבוק המתייעצים זה עם זה לגבי טיפול בצמחים. אולם, מעבר ליופיים ולאווירת הפסטורליה שהם מכניסים אל תוך הבתים והדירות שלנו, יש כמה וכמה צמחי בית שעלולים לפגוע בנו, והסטטיסטיקה מראה שילדים קטנים, כלבים וחתולים הם הנפגעים העיקריים.

אספנו עבורכם כמה מהצמחים הפופולריים, שלעתים מספיק מגע בהם העובר מבלי משים לפה, ועל אחת כמה וכמה לעיסתם או בליעתם והם עלולים לגרום להרעלה ובמקרים חמורים, אם הבעיה אינה מטופלת באופן מיידי, חשיפה כזאת עלולה לגרום לחנק ואף למוות.

סנסוויריה – חביבת הקהל

סנסוויריה ידועה כצמח שקל לטפח, היא אינה דורשת טיפול או תנאי גידול מיוחדים, משקים אותה לעתים רחוקות וכל אלה על מראה הכידונים הארוכים שלה הופכים אותה לחביבת מגדלי צמחי הבית בישראל. עם זאת, נגיסה או לעיסה של עליה עלולה לגרום לרעילות, הכוללת סימפטומים של כאבים בפה, ריור, בחילות ובמקרים נדירים גם תגובות עוריות. רוב מקרי ההרעלה הקשים בגללה נגרמים לאחר הבליעה.

 

 

פוטוס – חביב המגדלים

נראה שאין בית בישראל שלא תמצאו בו ייחור או עציץ של פוטוס. זהו אחד הצמחים שגדלים במהירות וגם הוא, כמו הסנסווירה, אינו זקוק לטיפול מיוחד. תנו לו קצת מים ואור וצפו בשפעת העלים המשתפלים בשובבות ממעלה המדף. לפוטוס יש גם יכלות טיהור אוויר בזכות הפוטוסינתזה היעילה, אלא שהוא גם צמח רעיל ביותר ומספיקה כמות קטנה ממנו כדי לגרום לצריבה בפה ובעור, לנפיחות בשפתיים ובלשון, להקאה ושלשול ואף לחנק.

דיפנבכיה – כמה יפה ככה מסוכן

הדיפנבכיה נחשב גם הוא לצמח פופולרי בישראל. עליו הגדולים והמגוונים מוסיפים חן לכל בית או דירה ומחירו הזול היחסית הופך אותו לאחד האורחים הקבועים גם במשרדים ובלובי של בניינים. בספרות הרפואית יש דיווחים על מקרי הרעלה קשה מהצמח, לרוב כאב צורב, נפיחות בחלל הפה וכיבים שהובילו לבצקת בלוע, לחנק ולסכנת חיים של ממש. הסיבה לרעילות היא תאים אידיובלסטים שנמצאים בכל חלקי הצמח המכילים גבישים כימיים רעילים בצורת מחטים, אשר שחרורם מתרחש במגע עם עלי הצמח או חיתוך שלו. המחטים המיקרוסקופיות הללו חודרות לרקמות הלשון או לעיניים וכך מתרחשת הפגיעה.

ספטיפיליום – ירוק עם פרח

הצמח חובב צל, אינו דורש הרבה שמש פורח בלבן ולכן גם מהווה בחירה מועדפת על ישראלים כמתנה לחגים. אלא שהמראה העדין שלו טומן בחובו רעילות גבוהה שעלולה לגרום לתגובות אלרגיות קשות, וביניהן צריבה, נפיחות בפה, תסמינים במערכת העיכול ובמקרים חמורים גם קשיי נשימה. בבעלי החיים ההרעלה גורמת לתופעות דומות, בנוסף לסכנה לאי ספיקת כליות.

קיסוס – המטפס המטהר

הצמח המטפס הזה ניחן ביכולת חיובית ביותר: הוא מסוגל לסלק אחוזים גבוהים מאדי הבנזן שנפלטים לאוויר, הוא מתאים לגידול בבית ומחוצה לו, זקוק להשקיה בינונית ולמקום מואר, ואינו זקוק לשמש ישירה. כשהוא בשיאו, המופע שלו מרשים במיוחד ולכן גם הוא נפוץ בבתים ובמשרדים רבים בישראל.

לצד מעלותיו יש לו גם חיסרון בולט מאוד – הוא רעיל, חשיפה לעליו עלולה לגרום לגירוי עור קשה ובליעתו גורמת לצריבה בפה ובגרון, עד לאיבוד הכרה, לפרכוסים, לעליית חום ולפריחה. התסמינים הללו אמנם מופיעים רק לאחר בליעת כמויות גדולות מהצמח, אך מומלץ מאוד להרחיקו מילדים קטנים ומבעלי חיים. באחרונים הוא גורם להיפראקטיביות, לקוצר נשימה, לרעד ולכאבי בטן קשים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.