השמנה

ירידה לצורך עלייה: האם ניתוחים בריאטריים יעילים להורדה במשקל?

מרבית המטופלים שעוברים ניתוח בריאטרי חוזרים למשקל המקורי טרם הניתוח בתוך חמש שנים. מהסיבה הזו, ישנה חשיבות רבה בשינוי הרגלי התזונה ואורח החיים

עודף משקל, מדידת שומן גוף. אילוסטרציה

ניתוחים בריאטריים נמצאים בשימוש כבר כמה עשורים ועד לאחרונה נחשבו לאחד האמצעים היעילים לטיפול במחלת ההשמנה. אולם, בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה שכיחה של weight regain (השמנה חוזרת לאחר ניתוח בריאטרי), שבה המטופלים יורדים בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח ירידה ניכרת ממשקלם, אך זמן קצר לאחר מכן הירידה נבלמת והם מתחילים להעלות במשקל. במחקר חדש שפורסם לאחרונה עולה כי בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח הבריאטרי ישנה עלייה משמעותית בקצב חילוף החומרים, שמובילה לירידה ניכרת במשקל. לפי המחקר, כשנה לאחר הניתוח קצב חילוף החומרים מאט ומתחילה עלייה בריכוז השומנים שחוזרים לאותן הרמות שלפני הניתוח, ומובילות לעלייה במשקל.

"ניתוחים בריאטריים הם ניתוחים לטיפול בהשמנה. ישנם ניתוחים שונים, החל מניתוח בו מושתל חסם מכאני המקשה על מעבר של אוכל מהוושט לקיבה, ועד ניתוחים מורכבים בהם מקטינים את הקיבה באופן משמעותי ומבצעים מעקף של חלק גדול מהמעי הדק. ניתוחים מסוג זה פועלים במספר מנגנונים, הכוללים הפחתת נפח הקיבה, הפחתת ספיגת המזון ושינויים הורמונליים" מסבירה ד"ר הדר מילוא-רז, אנדוקרינולוגית בכירה מהמרכז הרפואי שיבא תל-השומר. ד"ר מילוא-רז מציינת כי לאחר הניתוח, עם הירידה במשקל צפוי גם שיפור בפרופיל המטאבולי של המנותח כגון שיפור במדדי הסוכר, שיפור בפרופיל השומנים, שיפור ביתר לחץ דם ועוד. "למרות היעילות של הניתוחים הבריאטריים הוא אינו מומלץ לכל המטופלים החיים עם השמנה, במיוחד בשל העובדה שחלק מהמטופלים שיעברו את הניתוח יעלו חזרה במשקל עם ההתרחקות ממועד הניתוח".

כפי שמראים מחקרים שונים מרבית המטופלים שעוברים ניתוח בריאטרי חוזרים למשקל המקורי טרם הניתוח בתוך חמש שנים. מהסיבה הזו, ישנה חשיבות רבה בשינוי הרגלי התזונה ואורח החיים כדי שאלו יתמכו בתהליך הירידה לאורך זמן ואף יסייעו למטופל לשמור על הירידה במשקל גופו. וכך, על המטופל להקפיד על שלוש ארוחות ביום, לשמור על תפריט מאוזן, לאכול באופן מתון ולשלב פעילות גופנית. כדי לסייע למטופל להתמיד בתהליך הירידה במשקל חשוב לספק לו תמיכה רב מערכתית, של רופאים ודיאטנים שילוו וידריכו אותו. בנוסף, לתמיכה רגשית יש חשיבות גבוהה גם כן, והיא יכולה לתרום להליך ההרזיה.

בשנים האחרונות ישנם פתרונות רפואיים חדשים שיכולים לסייע בתהליך הירידה במשקל והם מהווים תחליף לניתוח הבריאטרי. "לשמחתנו, היום יש טיפול תרופתי שמסייע למטופל גם לרדת במשקל וגם להצליח לשמר את המשקל החדש, ובכך הן מציגות יתרון טיפולי על הניתוחים הבריאטריים. הצפי הוא שלא ירחק היום והטיפול התרופתי יצליח להשתוות לניתוח הבריאטרי מבחינת הירידה הגדולה והמהירה במשקל ולהיות יעיל כמוהו", מסבירה ד"ר מילוא-רז ומציינת כי "הטיפול התרופתי נמצא יעיל בקרב מנותחים בריאטריים שהחלו להעלות חזרה את המשקל שאיבדו לאחר הניתוח, ובזכות הטיפול העלייה נבלמה. היופי הוא, שהטיפול התרופתי לא רק עצר את העלייה במשקל, אלא  סייע בהפחתת משקל נוספת מעבר לירידה הראשונית שלאחר הניתוח".

השמנה עשויה להוביל למחלות כרוניות רבות, כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, ואף סרטן, כאשר ירידה במשקל עשויה להפחית את הסיכון לכך. ד"ר מילוא-רז מסבירה כי "הוכח כי ירידה במשקל תחת טיפול תרופתי מפחיתה תחלואה נלווית ומשפרת את מדדי הסוכר, השומנים בדם ולחץ הדם. כאשר מחקרים שנעשו בשנים האחרונות אף מצביעים על כך שחלק מהתרופות מגינות מפני תחלואת לב וכלי דם.

*מוגש כשירות לציבור ללא התערבות בתכנים על ידי חברת נובו נורדיסק. למידע נוסף פנו לרופא המטפל*

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00