השמנה

כיצד המלחמה והטראומה הלאומית משפיעה על השמנה?

סטרס וחרדה ידועים כטריגר להתפרצות מחלות כרוניות, ובין היתר יכולים לגרום להשמנה. מצורפים טיפים שעשויים לעזור לטפל בהשמנה על מנת לחיות חיים בריאים יותר, במיוחד בתקופה זו

שבעה באוקטובר, טילים. אילוסטרציה

כנראה שלא נחדש לכם אם נגיד שהמדינה נמצאת בתקופה לא פשוטה. עם זאת, יכול להיות שחלקכם יופתע לשמוע שהמלחמה והטראומה הלאומית שאנו חווים עלולים לגרום למגוון מחלות ומצבים בריאותיים, וביניהם גם השמנה.

איך המצב במדינה גורם להשמנה?

סטרס וחרדה ידועים כטריגר להתפרצות מחלות כרוניות, ובין היתר יכולים לגרום להשמנה. המלחמה הובילה רבים להיצמד למסכי הטלוויזיה ולצפות בחדשות ללא הפסקה, תוך כדי נשנוש של מזונות לא בריאים. האכילה המוגברת הזו מעלה את צריכת הקלוריות היומית שלנו, מה שגורם לתאי השומן שלנו לגדול יותר ויותר וכך גם הגוף שלנו.

בנוסף, אנחנו יותר מכונסים בעצמנו בתקופה האחרונה, פחות יש לנו חשק לעשות ספורט, וכשלא עושים פעילות גופנית אנחנו עולים במשקל. ישיבה ממושכת וחוסר פעילות גופנית משפיעים לרעה על חילוף החומרים שלנו וגורמים לשומן להצטבר בגופנו. מעבר לכך, גם השינה שלנו נפגעת. רבים מאיתנו זוכרים את השבוע של ה-7 באוקטובר וכמה היה לנו קשה להירדם באותן לילות. את הקושי הזה בשינה רבים מאיתנו סוחבים עד היום. שינה קצרה מדי או לא איכותית פוגעת בבריאות שלנו, בחילוף החומרים בגוף ובכך, גורמת לעלייה במשקל ולהשמנה.

למה חשוב להילחם בהשמנה?

עם השנים הממסד הרפואי מבין יותר ויותר כי השמנה היא מחלה לכל דבר – עם סיבוכים והשלכות הרות גורל על חיינו. ככל שאדם סובל יותר זמן מהשמנה, כך גורמי הסיכון הקשורים להשמנה הופכים למשמעותיים יותר. בין הסיבוכים של השמנה כוללים יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב, שבץ, הפרעות שינה ואפילו סוגי סרטן מסוימים.

איך ניתן לטפל בהשמנה?

להלן כמה טיפים שעשויים לעזור לכם לטפל בהשמנה על מנת לחיות חיים בריאים יותר, במיוחד בתקופה זו:

  • לכו לאיש מקצוע – אל תתביישו, המון אנשים הולכים לפסיכולוג שעוזר להם להתגבר על הקשיים הנפשיים אותם הם חווים. הפסיכולוג הוא האדם שתוכלו לספר לו מה אתם מרגישים וחווים והוא יציע לכם פתרונות מעשיים להתמודד עם אותם קשיים.
  • תזונה – אכלו אוכל בריא ומזין בארוחות מסודרות. תנסו להוסיף כמה שיותר פירות וירקות לתפריט שלכם, דגנים מלאים כמו אורז חום וחיטה מלאה והימנעו ממזון מעובד.
  • ספורט – דווקא בתקופה זו, צאו קצת מהבית להתאוורר, תעשו סיבוב בפארק מתחת לבית או לכו לחדר הכושר. זכרו כי הזמן הנכון להתחיל להתעמל הוא אתמול, וכי זו אחת הדרכים המשמעותיות ביותר לחיות חיים בריאים יותר.
  • שינה – הקפידו על "היגיינת שינה", כלומר, לכו לישון בשעות קבועות, תוודאו שיש לכם מספיק שעות שינה, הימנעו מקפה אחרי השעה 16:00 וממסכים שעתיים לפני השינה. אם השינה שלכם לא טובה, חשוב שתפנו לאיש מקצוע שיעזור לכם בנושא.

ירידה במשקל היא מסע ארוך שעלול להיות מפרך. שינוי אורח חיים שכולל פעילות גופנית ותזונה מאוזנת הוא חלק משמעותי מהתהליך, אך לעיתים קרובות קשה לתחזק אותו לאורך זמן והוא לא תמיד מספק את הירידה המשמעותית במשקל לה אנו מצפים. במקרים אלו, על מנת לרדת במשקל ולהימנע מהסיבוכים הבריאותיים הרבים לה היא גורמת, חשוב לפנות לליווי רפואי צמוד שכולל בין היתר טיפול בתרופות להורדה במשקל. התרופות הללו פועלות על מרכז הרעב במוח שלנו ומקדמות את תחושת השובע ומפחיתות רעב. כשאנו רעבים פחות, אנו צורכים פחות קלוריות ובכך יורדים במשקל. חשוב לציין כי כמו כל מחלה כרונית, הטיפול בהשמנה צריך להיות קבוע, שכן אם נפסיק את הטיפול התרופתי, ישוב הרעב ועימו הצריכה הקלורית והמשקל.

מוגש כשירות לציבור ללא התערבות בתכנים על ידי חברת נובו נורדיסק. למידע נוסף פנו לרופא המטפל

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00