מחקרים

כיצד הפרעות שינה יכולות להחמיר כאב?

מחקר חדש בראשות חוקרים מבית החולים הכללי של מסצ'וסטס מגלה כי מוליך עצבי מסוים משחק תפקיד מרכזי ברגישות יתר לכאב במצבים של הפרעות שינה

איכות השינה - אילוסטרציה
איכות השינה - אילוסטרציה.

אנשים חווים לעתים קרובות כאבי ראש וכאבי גוף לאחר לילה מחוסר שינה, אך המנגנונים מאחורי תופעה זו אינם ברורים. מחקר חדש בראשות חוקרים מבית החולים הכללי של מסצ'וסטס, ופורסם בכתב העת Nature Communications מגלה כי נוירוטרנסמיטור מסוים (מוליך עצבי) משחק תפקיד מרכזי בתופעה זו.

באמצעות ניסויים שנערכו בעכברים, החוקרים מצאו כי הרגישות המוגברת לכאב שיכולה לנבוע מהפרעות שינה כרוניות כללה שינויים באיתות מאזור מסוים במוח, המכונה ״גרעין הרשתית התלמית״.

ניתוח של מטבוליטים במוח במצבים של הפרעות שינה כרוניות, הראה כי רמת ״N-arachidonoyl דופמין״ (המכונה NADA בקיצור), סוג של מוליך עצבי שנקרא גם endocannabinoid, ירדה בגרעין הרשתית התלמית כתוצאה מהמחסור בשינה.

פעילות הקולטן ״קנבינואיד 1״, המעורב בשליטה על תפיסת הכאב, ירדה גם כן בגרעין הרשתית התלמית במצבים של הפרעות שינה כרוניות. מתן המוליך העצבי NADA לאזור זה הפחית את הרגישות המוגברת לכאב שנגרמת עקב חסך ממושך בשינה בניסוי שבוצע על עכברים.

"הצלחנו להסביר את המנגנון שבו הפרעות שינה מובילות לרגישות יתר לכאב, דבר המצביע על כך שרתימת המערכת האנדוקנבינואידית במוח עשויה לשבור את מעגל הקסמים בין כאב לאובדן שינה", אומר המחבר הבכיר שיקוואן שן, המנהל הקליני של תוכנית Tele Pain של בית החולים הכללי של מסצ׳וסטס.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00