השמנה

כיצד תרופות לטיפול בהשמנה שינו את העולם?

בשנים האחרונות התבססה ההבנה כי השמנה היא מחלה כרונית לכל דבר, אשר נובעת ממכלול גורמים גנטיים, רפואיים, סביבתיים ונפשיים, וניתן לטפל בה בכלים רפואיים

טיפול תרופתי בהשמנה. אילוסטרציה

מאת ד"ר רז הגואל, המייסד והמנהל הרפואי של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה

תרופות לטיפול בהשמנה הן בפירוש המהפכה הגדולה של תחום הטיפול בהשמנה, כזו שכל העולם חיכה לה עשרות שנים, אם לא יותר. השמנת יתר היא המגפה הגדולה של העולם המודרני ומהווה את גורם המוות החמישי בשכיחותו בעולם. מדובר בגורם סיכון משמעותי להתפתחות מחלות מטבוליות שונות, מחלות לב וכלי דם, מחלות סרטן, דום נשימה בשינה ואף בעיות רגשיות ונפשיות. דו"ח של ה-OECD מצא כי מצב של השמנת יתר מקצר את החיים ביותר משלוש שנים וזה עוד לפני שדיברנו על איכות החיים. לפיכך, תרופות לטיפול בהשמנה אשר מצליחות להוביל להפחתה במשקל גם בקרב אנשים שכבר הרימו ידיים – הן בשורה רפואית של ממש. המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה ד"ר רז מוביל בישראל בחזית המהפכה הזו ומחולל שינוי דרמטי בחייהם של המטופלים.

השמנה ועודף משקל – רוצים את זה במספרים?

 • 60% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלים מעודף משקל
 • רבע מאוכלוסיית העולם המערבי סובלת מהשמנת יתר
 • מחצית מהאנשים אינם צורכים מזון בריא
 • 40% מהאנשים מנהלים אורח חיים יושבני
 • בישראל – יותר ממחצית מהמבוגרים ושליש מהילדים סובלים מעודף משקל
 • בעשור האחרון חל זינוק של עשרות אחוזים במספר האנשים עם עודף משקל בארץ
 • ביחס לעולם, ישראל ממוקמת במקום השלישי בעודף משקל

ישנם מספרים רבים ונוספים אשר יכולים לחדד את חשיבות התפתחותן של תרופות לטיפול בהשמנה אבל דבר אחד ברור – כללי המשחק השתנו. אם בעבר נתפסה ההשמנה בצורה שגויה, כאילו היא נובעת אך ורק מאורח חיים לא נכון, תזונה לקויה והעדר מוטיבציה של האנשים לרדת במשקל, הרי שכיום הדבר השתנה לחלוטין.

השמנה היא מחלה כרונית

בשנים האחרונות התבססה ההבנה כי השמנה היא מחלה כרונית לכל דבר, אשר נובעת ממכלול גורמים גנטיים, רפואיים, סביבתיים ונפשיים, כאשר על רבים מהם אין לחולים שליטה. זאת בניגוד לסברה הקודמת, אשר גרמה סבל רב לחולים וחמור מכך – הובילה לתפיסת טיפול לא נכונה. ההגדרה לפיה השמנה היא מחלה כרונית חייבה התבוננות על המגפה בכלים רפואיים ומציאת תרופת אשר תטפל בבעיה, כמו בכל מחלה אחרת. במקום אורח חיים הכולל דיאטות נד-נד, אשר מרביתן מסתיימות בכישלון ועליה מחודשת במשקל, יש כעת טיפול רפואי המטפל במחלת ההשמנה. מדובר בפריצת דרך הן עבור המטופלים, אשר רבים מהם סובלים מנזקים בריאותיים הקשורים בהשמנה כגון סוכרת, מחלות לב כלי דם, מחלות סרטן שונות, קשיי נשימה ובעיות שריר שלד רבות, והן עבור המערכת אשר נושאת בנטל הכלכלי האדיר שכרוך בטיפול במחלות הללו.

תרופות לטיפול בהשמנה – איך זה עובד?

תרופות לטיפול בהשמנה פועלות במספר מנגנונים ובהם דיכוי התיאבון, השראת תחושת שובע והפחתה בספיגת המזון, המובילים לירידה במשקל. היכולת לשלוט במנגנוני הרעב והשובע מאפשרת למטופלים לנהל את תהליך ההרזיה בצורה מבוקרת, ללא חשקים ופיתויים ובכך לעקוף מגבלות כגון גנטיקה, מיקרוביום, אכילה רגשית ועוד. תהליך הטיפול מתבצע במסגרת תכנית רב תחומית, הכוללת צוות רב מקצועי שדואג לפיקוח רפואי ושינוי תזונתי. טיפול רב תחומי הוא כלי נדרש על מנת להצליח בתהליך ההרזיה באמצעות תרופות לטיפול בהשמנה, בשונה מתרופות הרזיה אשר ניתנות ללא ליווי רפואי. למעשה סקר של משרד הבריאות מצא כי מחצית מהאנשים אשר התחילו טיפול תרופתי בהשמנה, הפסיקו את הטיפול לאחר שלושה חודשים, בין היתר בשל הhעדר ליווי מתאים. לעומת זאת מחקרים גילו כי טיפול תרופתי בהשמנה, שמתבצע במסגרת תכנית מקיפה הכוללת ליווי רפואי ושינוי תזונתי, הינו הדרך היעילה ביותר לרדת במשקל לאורך זמן.

תרופות לטיפול בהשמנה החל מגיל 12

תרופות לטיפול בהשמנה הן בשורה גדולה גם עבור מתבגרים ובני נוער אשר סובלים מעודף משקל. ע"פ הנתונים יותר משליש מהילדים בישראל מתמודדים עם עודף משקל, כאשר העלייה בהשמנה מיוחסת לאורח החיים היושבני, ריבוי המסכים וצריכת מזון מתועש ועתיר קלוריות אשר נמצא בכל מקום בזמינות גבוהה. השלכות ההשמנה בילדים קשות ביותר – מעבר לסיכון הבריאותי והתפתחות מחלות רקע אשר עלולות להיששאר גם בבגרות, מדובר לרוב במצב מתסכל הגורם לדחייה חברתית, הסתגרות ודיכאון. בעידן הרשתות החברתיות שמקדש ניראות, סלפי ומראה ייצוגי, ילדים ובני נוער עם עודף משקל עלולים לפתח דימוי עצמי ירוד ובעיות נפשיות וחברתיות.

וכאן מגיעה הבשורה הטיפולית – חלק מהתרופות לירידה במשקל ניתנות החל מגיל 12 ומסייעות משמעותית לירידה במשקל ושמירה על המשקל החדש לאורך זמן. המרכז הרפואי ד"ר רז מטפל כבר מספר שנים בהצלחה רבה בילדים ובני נוער, באמצעות תוכניות טיפול המותאמות עבורם באופן אישי, תוך התייחסות ייחודית למאפיינים של מתבגרים ומתבגרות. המסגרת הטיפולית כוללת ליווי צמוד של ד"ר רז, רופא המתמחה בטיפול בהשמנה, זמינות של המרכז 24/7, ליווי של דיאטנית שמסייעת בביצוע שינוי תזונתי ותמיכה רגשית שנדרשת כ"כ בגילאים האלו.

בא לך להתחיל?

בצדק. תרופות לטיפול בהשמנה יכולות להיות הטיפול שישנה את חייכם ואף ימנע ניתוח בריאטרי. חשוב לדעת כי תרופות לטיפול בהשמנה ניתנות כיום לאנשים עם BMI 30 ומעלה או 27 ומעלה עם גורם סיכון נוסף הקשור בעודף משקל. תהליך הטיפול כולל מספר שלבים:

 • אבחון – אבחון רפואי מסודר המשלב טכנולוגיות ייעודיות, לטובת ניטור מחלות רקע והתאמת התרופות הנכונות ביותר.
 • טיפול תרופתי – תרופות לטיפול בהשמנה פועלות כאמור במספר מנגנונים ובמרכז הרפואי ד"ר רז מתמחים בשילובי תרופות לטובת הרזיה יעילה יותר עם מינימום תופעות לוואי.
 • פיקוח רפואי – תהליך הטיפול מפוקח ע"י ד"ר רז והמרכז עצמו נמצא בזמינות 24/7 עבור המטופלים.
 • שינוי תזונתי – צוות של דיאטנים קליניים מתאימים לכל אחד ואחת את התפריט המתאים, תוך שקלול הצרכים והרצונות הייעודיים שלהם.
 • מעקב צמוד – כל המטופלים נמצאים במעקב צמוד של המרכז, כאשר הם עצמם יכולים לנהל את תהליך ההרזיה באמצעות אפליקציה ייעודית המאפשרת מעקב אחר התקדמות התהליך ויצירת קשר ישיר עם המרכז בכל עת.
אל תנסו לבד בבית

חשוב להבין כי תרופות לטיפול בהשמנה הן לא קסם. התרופות אינן מטפלות בשורש הבעיה, ובלי שינוי משמעותי באורח החיים – הקילוגרמים שירדו יחזרו. מומחים בכל העולם מסכימים שחשוב לעזור למטופלים באמצעות סל כלים מקיף, אשר מסייע לא רק בתהליך ההרזיה, אלא גם בשמירה על ההישגים לאורך זמן. למעשה, מחקר חדש גילה לאחרונה כי בשימוש נכון – זריקות ההרזיה נשארות אפקטיביות שנים לאחר השימוש. לפיכך תרופות לטיפול בהשמנה מעניקות פריצת דרך להתנעת תהליך מאוזן ואפקטיבי לירידה במשקל, באמצעות איזון מנגנוני הרעב והשובע, אבל כדי לשמור על המשקל החדש יש צורך בטיפול מקיף, תוך ליווי אישי של מערך תומך, לשינוי אורחות חיים ושימור התוצאות לאורך זמן. בדרך זו ניתן לחולל את המהפך הנדרש בחיים לטובת חיים בריאים ושמחים יותר.

איך מתחילים?

בשלב הראשון לוחצים כאן ובודקים האם אתם אכן רשאים לקבל תרופות להורדה במשקל ע"פ הקריטריונים שקבע משרד הבריאות. במידה וכן – תופנו לאבחון ותהליך טיפול מסודר, שיכול להיות הצעד הראשון שלכם לחיים חדשים במשקל בריא.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
 1. תודה

0:00
0:00