מסיכות

כתב עת רפואי מוביל חזר בו מפרסום מחקר על סכנה במסכות

כתב העת JAMA Peds חזר בו מפרסום מחקר שנוי במחלוקת על כך שמסכות גורמות להצטברות מסוכנת של דו תחמוצת הפחמן אצל ילדים

מסיכות הגנה מבד. צילום: שאטרסטוק
מסיכות הגנה מבד. צילום: שאטרסטוק

כתב העת JAMA Pediatrics פרסם ביום שישי מכתב לפיו הוא חוזר בו מפרסום מחקר שנוי במחלוקת המראה שמסכות עלולות לפגוע בילדים על ידי חשיפתם לרמות פחמן דו חמצני גבוהות.

המחקר, שנערך בגרמניה ופורסם בסוף יוני, דיווח על רמות גבוהות ולא מקובלות על פי סטנדרטים גרמניים של פחמן דו חמצני באוויר בתוך מסכות שעטו ילדים בסביבת מעבדה. המחקר בדק 45 ילדים שעטו שני סוגים של מסכות בתוך תא סגור. כתב העת דיווח שהיו בעיות מדעיות רבות עם המחקר, כולל שאלות לגבי המתודולוגיה של המחקר, המכשיר ששימש למדידת כמות דו תחמוצת הפחמן באוויר, ותקפות מסקנות המחקר.

לפי כתב העת, מחברי המחקר לא סיפקו ראיות משכנעות בכדי לפתור סוגיות אלה, כפי שנקבעו על ידי הערכת מערכת וסקירה מדעית נוספת. "לאור חששות מהותיים לגבי מתודולוגיית המחקר, חוסר הוודאות בנוגע לתקפות הממצאים והמסקנות, וההשלכות הפוטנציאליות לבריאות הציבור, חזרו בהם העורכים מפרסום המחקר," נכתב בהודעה.

המחקר ספג ביקורת רבה מיד לאחר שפורסם. ג'וזף אלן, החוקר את ההשפעה של פחמן דו חמצני על בריאות האדם בבית הספר לבריאות הציבור של הרווארד בבוסטון, כינה את המחקר "פגום להחריד" וחזה בטוויטר שכתב העת יחזור בו מפרסומו. הטענה העיקרית שלו הייתה שהמחקר לא לקח בחשבון את האוויר מחוץ למסכה שהילדים שואפים. המרכז האמריקני לבקרת מחלות אינו מפרט כל סיכון הקשור לעטיית מסכות על ידי ילדים. לאחרונה אף המליץ ​​לילדים לא מחוסנים לעטות מסכות כאשר בית הספר ייפתח מחדש בסתיו.

בעוד שאזורים רבים בארה"ב ביטלו את הדרישה לעטיית מסיכות, לוס אנג'לס החזירה בסוף השבוע את ההוראה לעטות מסכה בתוך חללים סגורים על ידי מחוסנים ולא מחוסנים כאחד, בשל העלייה במקרי ההדבקה בקורונה ובמספר האשפוזים, ככל הנראה בשל וריאנט דלתא המדבק יותר.

המחקר צוטט בהרחבה על ידי טאקר קארלסון מפוקס ניוז, שכינה את ההוראה לילדים לעטות מסכות "טרגדיה אנושית בקנה מידה עצום, והוכחה חיה לחוסר האחריות של המנהיגים שלנו." הוא טען שהורים שמכריחים את ילדיהם לעטות מסכות הם הורים מתעללים.

זאת לא הפעם הראשונה שכתב עת נסוג מפרסום מחקר קשור לקורונה שהובל על ידי הרלד ואלאך, פרופסור לשעבר באוניברסיטת פוזנאן בפולין. כתב העת Science פרסם בתחילת החודש ששישה וירולוגים התפטרו מכתב העת Vaccines אחרי שפרסם את המחקר של ואלאך לפיו חיסונים נגד קורונה גרמו לתופעות לוואי חמורות ולמוות. כתב העת חזר בו מפרסום המחקר, וכתוצאה מכך אוניברסיטת פוזנאן פיטרה את ואלאך.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *