קורונה בישראל

לאחר שהליך אישור החיסונים אושר: חיסוני הילדים יחלו בשבוע הבא

משרד הבריאות צפוי להפעיל בין השאר ניידות חיסונים שיגיעו לישובים מרוחקים, כולל הפזורה הבדואית. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש: "למיטב ידיעתי אין התנגדות במשרד הבריאות לבצע חיסונים גם בבתי הספר"

חיסונים לקורונה. אילוסטרציה
חיסונים לקורונה. אילוסטרציה

"ההתלבטות בקשר למתן החיסונים בעת הזאת הייתה קיימת לכל אורך הדרך. אוכלוסיית הילדים רגישה ואנחנו רוצים לעשות את הדברים בצורה הכי בטוחה עבורם שהעדויות יהיו חד משמעיות. גם בדיון ב-FDA וגם אצלנו הנתונים היו מאוד משכנעים. בימים האחרונים ההתלבטות קטנה. עובדה שהעניין עבר ברוב גדול מאוד בדיון הצט"מ" – כך אמר מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש, לאחר שאישר רשמית אתמול (יום ראשון) את מתן החיסונים לקבוצת הגיל 5-11.

בימים הקרובים צפויה להיערך בקופות הדרכה של הצוותים שיחסנו את הילדים. יש גם כוונה במשרד הבריאות להפעיל ניידות חיסונים שיגיעו לישובים מרוחקים בין השאר לפזורה הבדואית כדי להעלות במיוחד שם את שיעורי ההתחסנות. פרופ' אש מסר כי "למיטב ידיעתי אין התנגדות במשרד הבריאות לבצע חיסונים גם בבתי הספר".

פרופ' אש התייחס גם לעלית בתחלואה באירופה שהפכה בימים האחרונים לאדומה ביותר ויותר מדינות: "זו תוצאה ברורה של דעיכת יעילות החיסונים, כפי שחווינו כאן בגל הרביעי. כל התפרצות שכזאת היא פלטפורמה להעברת התחלואה גם אלינו. מאחר שהשמיים די פתוחים ויש תעבורה גבוהה – זה משהו שמדאיג אותנו. בשבועות האחרונים לא ראינו עלייה במספר מאומתי הקורונה המגיעים דרך נתב"ג. יכול להיות שזו תוצאה של החיסון השלישי. מי שחוסן בו מוגן יותר טוב".

עוד אמר: "אנחנו בוחנים את הנתונים כל שבוע ואני מעריך שעם העלייה בתחלואה יהיו גם מדינות נוספות באירופה שיוגדרו אדומות. הנושא הזה נבחן ברציפות לפי רמת התחלואה וגם מספר המאומתים המגיעים מהמדינות האלה לארץ. אנחנו לא רוצים לחדש את ההדבקות בווריאנט הדלתא. כמו כן יש מעקב צמוד אחר אפשרות של כניסת של וריאנט עמיד לחיסון. כרגע לא מזהים דבר כזה שצריך לחשוש ממנו".

פרופ' אש התייחס לדבריו לנושא הבוסטר והאפשרות שבעתיד נזדקק למתן בוסטר נוספת: "אנחנו עדיין לא רואים בנקודת הזמן הזאת ירידה או דעיכה ביעילות חיסון הבוסטר. יתכן שבתוך חודש-חודשיים יהיו נתונים יותר ברורים – אבל אחד מלקחי הגל הרביעי הוא שצריך לנסות ולחזות מראש את הצפוי ולא לחכות להתפרצות התחלואה. ככל שיהיו נתונים ואם נראה דעיכה נרצה לסמן על לוח השנה מתי נצטרך לחסן בחיסון נוסף".

בתוך כך אתמול נודע כי אספקת עשרת אלפים מנות מהתרופה החדשה של פייזר לקורונה כבר הובטחה לישראל. על פי ניסוי שערכה החברה ועליו דיווחה בשבוע שעבר, התרופה צמצמה ב-89% את הסיכון להידרדר למחלה קשה ואף למוות בקרב חולים שהוגדרו כבעלי סיכון גבוה לפתח תסמינים קשים. התרופה נבדקה בקרב חולים לא מחוסנים שמראש הוגדרו כבעלי סיכון גבוה לתחלואה קשה. בניסוי ניתן באקראי שילוב של שני כדורים: הגלולה הניסיונית יחד עם התרופה ריטונביר, שתיהן מעכבות פרוטאז.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00