כאב שיניים

לא רק חור: 11 סיבות לכאב שיניים

כאב שיניים הוא לא תמיד סימן לכך שצריך סתימה

כאב שיניים. אילוסטרציה

כאב שיניים הוא לא בהכרח סימן לחור בשן שדורש סתימה, ויש לקחת בחשבון שיש סיבות רבות נוספות לכאב בפה. כתב העת Women’s Health מפרט 11 סיבות נוספות לכאב שיניים והמלצות לטיפול בהן.

1. רגישות יתר של השיניים

כאב שיניים שמופיע בזמן אכילה או שתיה של משהו קר מצביע על רגישות של השיניים. זה נגרם לרוב על ידי שחיקה של האמייל שמצפה את השיניים, כתוצאה מחריקת שיניים או שחיקה על ידי חומצה הנגרמת על ידי מזונות חומציים או בעיות במערכת העיכול כמו ריפלוקס חומצי או הקאות תכופות.

רגישות לחום נובעת בדרך כלל מבעיות במוך השן או בעצב של השן, וזהו אחד התסמינים האחרונים המורגשים לפני שהעצב מת. ריקבון מפושט של השן, סדקים, או טיפולי שיניים נרחבים עלולים לגרום בסופו של דבר למוות של עצב השן, דבר שבדרך כלל דורש טיפול שורש.

טיפול: ברגישות עמומה או קלה לקור אפשר בדרך כלל לטפל על ידי שימוש במשחת שיניים המכילה אשלגן חנקתי או פלואוריד כמו סנסודיין. במקרה של רגישות עזה יותר, רופא שיניים יכול לטפל בה עם פלואוריד בריכוז גבוה במגש, טיפול בחומר מאלחש שנקרא Gluma או סטרואידים. רגישות חמורה לרוב דורשת כיסוי מלא של מבנה השן הנותר בעזרת כתר, דבר שכיח אצל אנשים עם שחיקה שנובעת מחומציות.

2. הפרעה טמפורומנדיבולרית

TMD או TMJ היא תופעה במפרק הטמפורמנדיבולרי והסיבה לכאב לא תמיד ברורה. לפעמים הכאב נגרם מפגיעה בלסת, כמו מכה, או הידוק או חריקת שיניים (מה שמפעיל לחץ רב על המפרק), תזוזה של הדיסק בין הגולגולת ללסת התחתונה, או דלקת פרקים.

טיפול: אם הסיבה לכאב היא הידוק שיניים, וחווים כאבי פרקים, כאבי ראש, פתיחת פה מוגבלת וכאבי פנים, הזרקות בוטוקס בשרירי הלעיסה יכולות לעזור להפחית את הכוח שבו השרירים מתכווצים. תרופות אחרות כוללות מגני פה בהתאמה אישית, פיזיותרפיה, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות (NSAIDs) כמו איבופרופן או נפרוקסן, מרפי שרירים, או אפילו כרית חימום.

3. הלבנת שיניים

הלבנת שיניים עלולה לגרום לרגישות, שכן החומר המלבין יכול לגרום לנקבוביות זמניות בשיניים. חוסר הנוחות עוברת לרוב תוך מספר ימים, או על ידי שימוש במשחת שיניים כמו סנסודיין.

טיפול: ניתן להקל על הרגישות על ידי צחצוח שיניים עם סנסודיין שבוע-שבועיים לפני טיפול ההלבנה.

4. צחצוח חזק מדי שגורם לנסיגת חניכיים

צחצוח אגרסיבי מדי של השניים יכול לגרום לבעיות וכאב, שכן מבנה השן נשחק והחניכיים שמכסות את שורש השן נסוגות. הדבר גורם לרגישות קיצונית לאכילה ושתייה של מזון ומשקאות קרים, הנובעת מכך ששורש השן חשוף יותר.

טיפול: רופא שיניים מניח סתימות בצבע השיניים על האזורים שבהם השן נשחקה. לפעמים אפשר גם להניח שתל חניכיים כדי להחזיר את החניכיים לגובה המקורי שלהם. העצה הטובה ביותר היא להימנע מנזק כזה, על ידי שימוש במברשת שיניים חשמלית באיכות גבוהה או במברשת ידנית עם זיפים רכה במיוחד, וצחצוח בלחץ מתון.

5. דלקת חניכיים

דלקת חניכיים מתרחשת כאשר חיידקים חודרים לשיניים או לאזור החניכיים ומתרבים עד לנקודה שבה הגוף לא יכול להדוף אותם. הזיהום עלול לגרום לכאב או לנפיחות, פצעון קטן מעל השן, מוגלה, או טעם רע בפה.

טיפול: ללכת לרופא שיניים ברגע שמבחינים באחד מהתסמינים האלה. זיהום בחניכיים עלול להוביל למורסה, שעלולה לגרום לכאבים גרועים אף יותר. רופא השיניים ינקה את אזור החניכיים סביב השן הנגועה וירשום אנטיביוטיקה ושטיפות פה.

6. מכה בשן

כאב בשן בשל טראומה יכול להיות תוצאה של אירוע שקרה לפני שנים רבות, כמו נפילה, חבטה בשן, תאונת דרכים שבה נגרם טראומה לפה או ללסת, או אפילו לעיסה של מזון כלשהו שגורם לטראומה של השן. הדבר מתבטא בכאב ורגישות מוגברת בעת הלעיסה, דבר שגורם לשן להתגמש ומגרה את קצות העצבים בתוך השן. אחרי מכה לשן, יש להיות תחת מערב שוטף של רופא שיניים ולבצע צילומי רנטגן כדי לוודא שאין זיהום ושהעצב בתוך השן לא גוסס. אם השן מתה כתוצאה מטראומה, הסימנים יכללו שינוי צבע בחלק החיצוני של השן ורגישות לטמפרטורה.

טיפול: כתר וטיפול שורש הם בדרך כלל הטיפול המומלץ לשן מתה, ואם יש צורך להסיר את השן, השתלת גשר או שימוש בתותבת חלקית יהיו השלב הבא.

7. דלקת בסינוסים

בעונת האלרגיה והשפעת, זיהום בסינוסים עלול להרגיש כמו כאב שיניים. הסיבה לכך היא שהשורשים של שיניים מסוימות יושבים ממש ליד הסינוסים, והלחץ מזיהום בסינוסים מורגש כמו כאב שיניים.

טיפול: הכאב יעבור כשדלקת הסינוס תעבור על ידי טיפול תרופתי כמו נוגד גודש ואנטיביוטיקה שרופא המשפחה יכול לרשום.

8. חריקת שיניים או הידוק לסתות בזמן השינה

 במקרים מסוימים, חריקת שיניים כרונית עלולה לגרום לשבר בשן או לשחרור השן. לכן חשוב שרופא שיניים יבחן את האופן שבו השיניים משתלבות זו בזו כדי לבדוק אם הן סופגות מכות קשות מדי. חוסר איזון במקום שבו השיניים נפגשות עלול לגרום לבעיות כמו כאבי שיניים ושרירים.

טיפול: שימוש במגן שיניים בלילה, המסייע בהצבת הכוחות באופן שווה בכל חלל הפה.

9. סתימה או קדיחה בשן לאחרונה

לפעמים יש רגישות חדה כאשר נוגסים באוכל עם האזור שעבר את הסתימה או הקדיחה. רגישות לקור במשך שבועיים אחרי סתימה היא דבר נורמלי. עם זאת, כשיש רגישות בעת נגיסה, במיוחד בחומרים קשים, ייתכן שיהיה צורך בטיפול כדי לגרום ללעיסה בצורה שווה יותר.

טיפול: מכיוון שמבחינים ברגישות זה אחרי טיפול שיניים, יש צורך לבוא שוב לרופא השיניים כדי שיבדוק את המנשך ויבצע התאמות קלות כדי להקל על הכאב. אם יש רגישות לטמפרטורה, פלואוריד מקומי או משחה מאלחשת באזור יכולים לעזור.

10. שן סדוקה

סדק בשן יכול להגרם מנשיכה של משהו קשה, נפילה או תאונה, או אפילו הידוק וחריקת שיניים. סדק בשן כואב בעת נשיכה, לעיסה או כששותים משהו חם או קר. אם הסדק הוא באחת מהשיניים הקדמיות , הסדק נראה, אך אם הוא בשיניים האחוריות, קשה לראות אותו.

טיפול: רופא שיניים יכול לשחזר את האזור לפני שהסדק יחמיר. יש להפסיק מיד ללעוס כל דבר קשה. אם הסדק נגרם מהידוק לסתות או חריקת שיניים, ההמלצה היא לישון עם מגן שיניים בהתאמה אישית.

11. חור בשן שהפך לעששת חמורה

חור קטן עד בינוני בדרך כלל אינו כואב. מתחילים להרגיש כאב כאשר הריקבון מתקרב לעצב, מה שבדרך כלל אומר שהגיע הזמן לטיפול שורש מכיוון שהחיידקים נכנסו לתוך השן. אין תרופה ביתית לזה ואנטיביוטיקה רק תספק הקלה זמנית, מכיוון שהיא לא מסירה את מקור הזיהום שנמצא בתוך השן והורס את כלי הדם בתוך השן.

טיפול: אם לא מטפלים בהם בזמן, כאבי שיניים וזיהומים מסוימים עלולים להתפשט בכל הגוף ואף לגרום לסכנת חיים. יש ללכת לרופא שיניים כל שישה חודשים (או בתדירות גבוהה יותר אם המליץ על כך) כדי להימנע מתרחישים חמורים יותר.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. שלום, יש כמה פעמים שיש לי כאבי שיניים ואין להן שום חור וזה התחיל אחרי שבוע כשהרופאים שמו לי את הסתימות בשיניים..

0:00
0:00