חיסון לקורונה

לא רק נגד קורונה: החיסון הפחית את מקרי המוות מסיבות אחרות

חוקרי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב מצאו: אנשים שקיבלו חיסונים נגד קורונה היו בסיכון מופחת למות ממחלות שאינן קשורות לקורונה לעומת אנשים לא מחוסנים

חיסון לקורונה. צילום: שאטרסטוק
חיסון לקורונה. צילום: שאטרסטוק

חוקרי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) מצאו שאנשים שקיבלו חיסונים נגד קורונה היו בסיכון מופחת למות ממחלות שאינן קשורות לקורונה לעומת אנשים לא מחוסנים. הסיכון של המחוסנים למות ממחלות שאינן קורונה היה 0.31 אצל אנשים שקיבלו שתי מנות חיסון מתוצרת חברת מודרנה ו-.0.54 אצל אנשים שקיבלו שתי מנות של חיסון מתוצרת ג'ונסון אנד ג'ונסון. המחקר פורסם לאחרונה במהדורה מוקדמת של דו"ח התחלואה והתמותה השבועי של ה-CDC.

החוקרים ציינו כי מחקר קודם הראה שיש לחיסון השפעה מתמשכת, שכן דיירי בית אבות שקיבלו חיסון mRNA היו בעלי תמותה נמוכה מכל הסיבות לדיירים הלא מחוסנים בבית האבות, אולם תוצאה זו לא נראתה במחקרים שנערכו בקרב האוכלוסיה הכללית.

המחברים בחנו נתונים של 11 מיליון אנשים שנרשמו לשבעה אתרי אינטרנט העוסקים בנתוני הבטיחות לחיסונים של ה-CDC מדצמבר 2020 עד יולי 2021. הם בחנו את סטטוס החיסון של אנשים מגיל 12 ומעלה. קבוצת הביקורת היתה מורכבת מאנשים שלא קיבלו חיסון קורונה, אך כן קיבלו חיסון שפעת אחד לפחות בשנתיים האחרונות כדי שקבוצת הביקורת תכיל אנשים שבדרך כלל מטפלים בבריאות שלהם.

מקרי מוות שאינם קורונה הוגדרו כמקרי מוות שלא התרחשו תוך 30 יום לאחר בדיקת PCR חיובית לקרונה או אבחון של קורונה. קבוצת המחקר כללה 6.4 מיליון אנשים מחוסנים ו-4.6 מיליון אנשים לא מחוסנים. בקרב 3.5 מיליון אנשים שקיבלו את החיסון של פייזר, 9% היו בני 12 עד 17. בסך הכל, 2.6 מיליון איש קיבלו את החיסון מתוצרת מודרנה ו-342,169 איש קיבלו את החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון.

לאחר שהופחתו מקרי מוות הקשורים לקורונה, שיעורי התמותה היו 0.35 ו-0.34 ל-100 שנות אדם עבור מקבלי פייזר ומודרנה, בהתאמה, לעומת 1.11 ל-100 שנות אדם עבור אנשים לא מחוסנים. השיעור עבור מקבלי ג'ונסון וג'ונסון היה 0.84 לכל 100 שנות אדם לעומת 1.47 לכל 100 שנות אדם בקבוצת ההשוואה של הלא מחוסנים.

בקרב בני נוער בין הגילאים 12-17, לא היו הבדלים משמעותיים בשיעורי התמותה בין מתבגרים שקיבלו את החיסון של פייזר בהשוואה למתבגרים לא מחוסנים. לגברים ולנשים היו סיכונים יחסיים מותאמים דומים על פי סוג החיסון והמינון ולכל הקבוצות האתניות שקיבלו את החיסון היו סיכוני תמותה נמוכים יותר לעומת עמיתיהם הלא מחוסנים.

לטענת החוקרים, הדבר מחזק את פרופיל הבטיחות של חיסוני הקורונה, והסיכון הנמוך לתמותה לאחר חיסון קורונה מצביע על השפעות חיסוניות חיובית משמעותיות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00