אלרגיה

לא רק נגד קורונה: עטיית מסיכות מפחיתה תסמיני אלרגיה

מסתבר שעטיית מסיכות עשויה לעזור לא רק במאבק נגד הקורונה אלא גם מול תסמיני האלרגיה העונתית הנפוצים מאוד בתקופת האביב הנוכחית

עטיית מסיכות באביב. צילום: שאטרסטוק
עטיית מסיכות באביב. צילום: שאטרסטוק

עטיית מסיכות עשויה לעזור לא רק במאבק נגד נגיף הקורונה, אלא גם בהתמודדות מול תסמיני האלרגיה העונתית, שנפוצים מאוד בתקופת האביב הנוכחית. מחקר שנערך במרכז הרפואי לגליל, בשיתוף הפקולטה לרפואה ע"ש עזריאלי של אוניברסיטת בר אילן בגליל, מגלה כי שימוש במסיכות עשוי להיות יעיל בסינון אלרגנים נפוצים. המחקר פורסם בכתב העת המדעי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית.

מדובר בבשורה של ממש עבור קרוב למיליון אנשים בישראל הסובלים מנזלת אלרגית, ובמיוחד כאלה הסובלים מאבקנים הנכנסים לאף ולפה ומקרדית אבק הבית. אחד מעורכי המחקר, ד"ר עמיאל דרור, רופא-חוקר במרכז הרפואי לגליל ובפקולטה לרפואה של בר-אילן, מספר שהמחקר בדק את ההשפעות של עטיית מסיכה על חולי אלרגיה עם תסמינים קלים, מתונים וקשים.

"בדקנו אם המסיכות שאנו נוהגים לעטות על פנינו בתקופת הקורונה עוזרות לסנן גם חלקיקים אחרים, כמו אלה הגורמים לאלרגיה", הסביר ד"ר דרור. "מסתבר שהחלקיקים הללו, כמו אבקנים הנובעים מהפריחה באביב, נלכדים בבד של המסיכה ולא נכנסים לקנה הנשימה, ולכן אנו רואים פחות ופחות סימפטומים של אלרגיה, הנפוצים מאוד בחילופי עונות בכלל ובתקופת האביב בפרט".

כחלק מהמחקר השתמשו כ-300 אחים ואחיות במסיכות כירורגיות ו/או במסיכות N95 בפרק זמן של שבועיים. מהנתונים עולה כי בפרק זמן זה, יותר מ-60% מהם חוו פחות התעטשויות, נזלת ותחושה של "אף סתום" בעת שהשתמשו במסיכות משני הסוגים.

מפילוח הנתונים עולה כי 40% מהאחים שסובלים מאלרגיה קשה חוו ירידה בסימפטומים בעת שחבשו את המסיכה, וכך לגבי 30% מהאחים הסובלים מאלרגיה מתונה. את השיפור הגדול ביותר חוו משתתפים במחקר הסובלים מאלרגיה קלה, כאשר 54% מהם חשו שיפור בתסמיני האלרגיה בעת עטיית מסיכה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *