בני נוער

לחץ לרדת במשקל בגיל ההתבגרות קשור להערכה עצמית בהמשך החיים

אנשים שכבני נוער חשו לחץ לרדת במשקל מהמשפחה או מהרשתות החברתיות, בין היתר, נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להפנים סטיגמות על משקל – כך עולה ממחקר חדש

משקל, השמנה. אילוסטרציה

אנשים שכבני נוער חשו לחץ לרדת במשקל מהמשפחה או מהרשתות החברתיות, נשים, אנשים שאינם הטרוסקסואלים ואנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להפנים סטיגמות על משקל – כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת בריסטול. המחקר פורסם בכתב העת The Lancet Regional Health Europe.

הפנמת סטיגמות על משקל מתרחשת כאשר אנשים מחילים על עצמם סטריאוטיפים שליליים הקשורים להשמנה, למשל המחשבה שהם פחות מושכים, פחות מוכשרים, או בעלי ערך פחות כבני אדם בגלל משקלם. זו הפעם הראשונה שמחקר משתמש במדגם גדול כדי לבחון מי נמצא בסיכון הגבוה ביותר. באנגליה, אחד מכל ארבעה אנשים חי עם השמנת יתר, ועדיין יש סטיגמה גדולה מאוד על אנשים בעודף משקל ובהשמנת יתר.

סטריאוטיפים שליליים הקשורים להשמנת יתר ואפליה הקשורה למשקל נפוצים מאוד בחברה. סטיגמות הקשורות במשקל הן בעיה מרכזית בבריאות הציבור: אנשים המושפעים מסטיגמות משקל נוטים יותר לסבול מבריאות נפשית ירודה, הפרעות אכילה ועשויים להתבייש לפנות לטיפול רפואי. עם זאת, מעט ידוע על אילו קבוצות אוכלוסייה נמצאות בסיכון גבוה יותר להפנים סטיגמות משקל, מכיוון שמחקרים קודמים השתמשו במדגמים קטנים ולא מייצגים.

באמצעות נתונים מהספר "ילדי שנות ה-90" של בריסטול (הידוע גם בשם מחקר האורך של הורים וילדים), מחקר חדש זה בחן הבדלים בהפנמה של סטיגמת משקל בקרב יותר מ-4,000 אנשים בגילאי 31 לפי מין, מוצא אתני, גורמים סוציו-אקונומיים, נטייה מינית והשפעות משפחתיות וחברתיות רחבות יותר בילדות ובגיל ההתבגרות.

מנתונים אלה עלה כי אנשים שכבני נוער חשו לחץ לרדת במשקל מהמשפחה או מהרשתות החברתיות, נשים, אנשים שאינם הטרוסקסואלים ואנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, נמצאים בסיכון הגבוה ביותר להפנים סטיגמות על משקל, גם שני עשורים לאחר מכן.

 

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00