השמנת יתר

לכבות את הרעב: במחקר ישראלי התגלה המתג המוחי שגורם לנו להרגיש שבעים

בשבעה בני משפחה ישראלית אחת הסובלים מתחושת רעב תמידית התגלתה מוטציה המשבשת את מנגנון הרעב במוח – הממצא עשוי לסייע בפיתוח תרופות נגד השמנת יתר

עודף משקל, השמנת יתר. אילוסטרציה
עודף משקל, השמנת יתר. אילוסטרציה

מדעני מכון ויצמן למדע, בשיתוף עם מדענים מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון ומהאוניברסיטה העברית בירושלים, הצליחו לפענח את מנגנון הפעולה של המתג הראשי של תחושת הרעב והשובע במוח: הקולטן מלנוקורטין 4 – או בקיצור MC4. הממצאים החדשים שופכים אור על תהליכי הרעב והשובע בגוף ועשויים לתרום לפיתוח תרופות חדשות נגד השמנת יתר. המחקר התפרסם בסוף השבוע (חמישי) בכתב העת המדעי Science.

הכל התחיל בעקבות מצוקתה של משפחה ישראלית שבה למעלה משבעה בני המשפחה סובלים מרעב תמידי ומהשמנת יתר קיצונית. למעשה, אצל רובם עומד מדד מסת הגוף (BMI) על ערך גבוה מ-70, בערך פי שלושה מהנורמה. הדר ישראלי, סטודנטית לרפואה החוקרת את מנגנוני השמנה באוניברסיטה העברית בירושלים, התוודעה למשפחה ונדהמה לגלות שבעיית בני המשפחה נובעת ממוטציה אחת בלבד בקולטן ה-MC4. היא פנתה לד"ר מורן שלו בן-עמי מהמחלקה לביולוגיה מבנית וכימית במכון ויצמן, המתמחה בהדמיה תלת מימדית של קולטנים במערכת העצבים המרכזית והחלה לחקור באמצעות טכנולוגיות חדישות של מיקרוסקופיה אלקטרונית, כיצד עובד הקולטן ומדוע דווקא מוטציה זו מובילה להשלכות החמורות.

הקולטן MC4 הוא חלבון קטן המתבטא בתאי עצב באזור המוח הקרוי היפותלמוס, כחלק ממקבץ תאים המחשבים את מאזן האנרגיה בגוף באמצעות חישה ועיבוד של אותות מטבוליים. כאשר 4MC נמצא במצב פעיל במצב טבעי, הוא שולח פקודות הגורמות להרגשת שובע. כלומר, ברירת המחדל של גוף האדם היא שובע. אולם, כאשר רמות האנרגיה שלנו יורדות, מקבץ התאים בהיפותלמוס מפריש הורמון המכבה את קולטן ה-4MC ומייצר תחושת רעב. אחרי הארוחה, מופרש הורמון אחר הנקשר לאותו אתר קישור על פני הקולטן, מסלק ממנו את הורמון הרעב ומחזיר את הקולטן למצבו הפעיל, לתחושת השובע. לכן, מוטציות המשביתות את 4MC גורמות לאנשים להרגיש רעב תמידי.

ישראלי ושותפיה למחקר בודדו כמויות גדולות של קולטני MC4 מקרומי תאים ופיענחו את המבנה התלת מימדי של הקולטן. בנוסף, החוקרים חשפו גם את אופן פעולתה של תרופה חדשה בשם סטמלנוטיד (Imcivree) שאושרה לאחרונה על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לטיפול במקרים של השמנת יתר הנובעת מפגמים גנטיים מסוימים: התרופה נקשרת לקולטן ומפעילה ישירות את מתג השובע במוח בצורה עוצמתית יותר מזו של הורמון השובע הטבעי. במסגרת הגילוי אותר סייען העוזר לתרופה: יון סידן שמחזק את הקישור של התרופה לקולטן ועוזר באופן דומה גם להורמון השובע הטבעי להפעיל את MC4 ובו בזמן לשבש את פעולתו של הורמון הרעב.

החוקרים סבורים כי  זיהוי הקולטן – המתג במוח – יאפשר לפתח תרופות ממוקדות, משופרות ובטוחות יותר נגד השמנת יתר".

במחקר השתתפו ד"ר פבריציו פיירו מהאוניברסיטה העברית בירושלים; וידיצ'ה צ'ונילאל, אמנדיפ ראוק גיל, ניקולס רוט, ד"ר חואקין בוטה וד"ר לי צ'אן מאוניברסיטת קווין מרי בלונדון; ד"ר ואדיבל פראבהר מהמחלקה לביולוגיה מבנית וכימית במכון ויצמן, וד"ר יואב פלג מהמחלקה לתשתיות מחקר מדעי החיים במכון.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. מעניין אם חוסר או עודף סידן משפיע על שובע

0:00
0:00