רשתות חברתיות

לפי מחקרים פנימיים של פייסבוק: אינסטגרם מזיקה לבני נוער

הוול סטריט ג'ורנל חשף שהחברה מודעת לכך שאפליקציית שיתוף התמונות הפופולרית גורמת נזק נפשי, במיוחד לנערות

אינסטגרם, נוער. אילוסטרציה

מחקרים פנימיים שערכה פייסבוק העלו שוב ושוב שאינסטגרם מזיקה לבני נוער, דיווח בשבוע שעבר הוול סטריט ג'ורנל. העיתון ציטט מחקרים פנימיים בפייסבוק בשלוש השנים האחרונות שבדקו כיצד אינסטגרם משפיעה על קהל המשתמשים הצעיר שלה, אשר מצאו שבנות בגיל ההתבגרות נפגעות במיוחד.

במצגת פנימית של חברת פייסבוק נאמר שבקרב בני נוער שדיווחו על מחשבות אובדניות, 13% מהמשתמשים הבריטים ו-6% מהמשתמשים האמריקאים קישרו את המחשבות האובדניות לשימוש באינסטגרם. לפי הדיווח, במחקרים צויין ש-32% מנערות אמרו שכאשר הן הרגישו רע עם הגוף שלהן, אינסטגרם גרמה להן להרגיש יותר גרוע. פייסבוק מצאה כי 14% מהנערים בארה"ב אמרו שאינסטגרם גרמה להם להרגיש יותר רע עם עצמם. פייסבוק הגיעה למסקנה שאחוז גדול מבני הנוער אינם נפגעים לרעה על ידי אינסטגרם, אך התכונות שחברת המדיה החברתית זיהתה כמזיקות ביותר הן תכונות המפתח של האפליקציה.

לפי הדיווח, חוקרים הזהירו שדף Explore של אינסטגרם, שמציג למשתמשים פוסטים ממגוון חשבונות, עלול לדחוף את המשתמשים לצפות בתוכן מזיק. בנוסף, מעבר לכך שמשתמשים מעלים רק את התמונות הטובות, האפליקציה היא מוצר שגורם להתמכרות. על פי העיתון, בכירים בפייסבוק קראו את המחקר, והוא צוטט במצגת שהוצגה בשנה שעברה למנכ"ל מארק זאקרברג. ובכל זאת, על פי הדיווחים, פייסבוק לא טיפלה בבעיה ובנוסף, החברה בונה כיום גרסה של אינסטגרם לילדים מתחת לגיל 13. משתמשים צעירים הם המפתח להצלחתה של אינסטגרם. יותר מ-40% ממשתמשי אינסטגרם הם בני 22 וצעירים יותר, על פי חומרים שהגיעו לעיתון.

ראש המדיניות הציבורית של אינסטגרם, קארינה ניוטון, הגיבה לדיווחים ואמרה כי החברה חוקרת דרכים למנוע מהמשתמשים מלהתעכב על סוגים מסוימים של פוסטים באינסטגרם. "אנו בוחנים דרכים לעודד אותם להסתכל על נושאים שונים אם הם מסתכלים שוב ושוב על סוג זה של תוכן", אמרה ניוטון והביעה תקווה שפעולה זו "תעזור להפנות אנשים לעבר תוכן המעניק השראה ומרומם אותם, ובמידה רבה יותר ישנה את החלק בתרבות האינסטגרם המתמקד במראה של אנשים."

בעקבות הכתבה, חברת הקונגרס לורי טראהן, אשר הביעה בעבר חששות מהשפעת הרשתות החברתיות על בריאותם הנפשית של ילדים ונוער, ביקרה את כוונתה של פייסבוק ליצור אינסטגרם לילדים וקראה לחברה להתמקד בהגנה על המשתמשים הצעירים הנוכחיים ברשת החברתית.

"המסמכים הפנימיים של פייסבוק מראים כי כישלונה של החברה להגן על ילדים באינסטגרם – במיוחד בנות צעירות – הוא הזנחה מוחלטת, וזה נמשך שנים", אמרה טראהן. חברת קונגרס אחרת, קת'י מקמוריס רוג'רס, ציינה שפייסבוק סירבה בעבר להיענות לבקשת ועדה לבחון את המחקרים הפנימיים שביצעה פייסבוק על השפעת המוצרים שלה על בריאות הנפש של הילדים.

בעקבות הכתבה, חברי קונגרס הפיצו טיוטות של הצעות חוק שידרשו מפלטפורמות כמו פייסבוק להגיש דוחות קבועים על ההשפעה של חברותיהם על בריאות הנפש של ילדים. מחוקקים משתי המפלגות הגיבו על הכתבה. "פייסבוק יודעת שאינסטגרם מזיקה לבני נוער, אבל לא אכפת להם – הם עסוקים מדי להשתיק שמרנים ולחנוק את חופש הביטוי", צייץ הסנאטור הרפובליקני ג'וש האולי בטוויטר.

עמיתו הדמוקרטי, רוהית צ'ופרה, צייץ "בהתחשב בתמריצים הכספיים המובנים במודל העסקי המבוסס על מעקב, זהו סימן נוסף לכך שלא ניתן לסמוך על החברה עם הנתונים שלנו."

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00