ניתוח נדיר

לראשונה בישראל: ניתוח להפרדת תאומות סיאמיות שהיו מחוברות בראשן. צפו:

לאחר 12 שעות של ניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ–20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ בבית החולים סורוקה בבאר שבע, הופרדו התאומות זו מזו

התאומות טרם הניתוח. צילום: בית החולים סורוקה
התאומות טרם הניתוח. צילום: בית החולים סורוקה

ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע ביום חמישי האחרון במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע. התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט אשתקד כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו. עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח. נעשתה היערכות לקראת לידתן המורכבת שכללה את צוות מרכז סבן למיילדות, רופאים ואחיות ממרכז סבן לרפואת ילדים, אנשי הרדמה ודימות והניתוח נעשה בשילוב עם מומחים בינלאומיים, כאמור לאחר היערכות והכנה ארוכות.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים ב"סורוקה", שהוביל את הניתוח, סיפר: "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ–20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ, ובמקרה זה גם בתינוקות צעירות מאוד. הניתוח וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בבית החולים. הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של התאומות".

ניתוח הפרדה של תאומים המחוברים בראשם נעשה במספר שלבים. במקרה הנוכחי, בשלב הראשון הכניס הצוות המטפל לפני מספר חודשים מרחיבי עור ורקמה במטרה לייצר עור עודף שישמש לסגירת הקרקפת של שתי הבנות לאחר ההפרדה. במהלך החודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, היו תחת ניטור רציף של המכון להתפתחות הילד ב"סורוקה" יחד עם השירות הסוציאלי שליווה את בני המשפחה, בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן. הן הגיעו לביקורות באופן קבוע בבית החולים, ובשלושת החודשים האחרונים הגיעו לטיפול תכוף יותר כדי להמשיך בפעולת הרחבת העור ולהכינן לשלב הסופי.

הצוות המולטידסיפלינרי השתמש בשני מודלים לקראת הניתוח: מודלים תלת מימדיים ומודלים של מציאות מדומה (VR). המודלים התלת מימדיים של חברת מבוססים על הדמיות MRI, CT ואנגיוגרפיה והם מדמים בצורה האמינה והמדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים. באמצעות מודל ה–VR החדשני ניתן היה לעשות סימולציות של הניתוח ולתכננו בצורה מדויקת. באמצעות מודל זה ניתן להיכנס לעומק החיבור ביניהן, לראות כלי דם משותפים ולבצע סימולציה של כל שלבי הניתוח. בוצעו עשרות חזרות וסימולציות של כל שלבי הניתוח בכל אחד מהמודלים של כל אנשי הצוות השותפים.

התאומות לאחר הניתוח. צילום: בית החולים סורוקה

התאומות לאחר הניתוח. צילום: בית החולים סורוקה

בניתוח עצמו, לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות. בשלב זה התפצלו אנשי הצוות לשני צוותים שעבדו במקביל בשני חדרי ניתוח נפרדים וביצעו שחזור של הגולגולת של כל אחת מהבנות וסגירת העור. בניתוח שארך למעלה מ–12 שעות שותפו כ–50 אנשי צוות מכל בית החולים שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, בכירורגיה פלסטית,  בהרדמה בילדים, מומחים מטיפול נמרץ ילדים ומומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית וצוותי לוגיסטיקה.

כמו כן נטלו בו חלק גם שני מומחים בינלאומיים, להם ניסיון קודם בניתוחים מהסוג הזה: ד"ר אובייס ג'לני, נוירוכירורג ילדים מבית החולים Great Ormand Street Hospital בלונדון, אנגליה, מייסד העמותה Gemini Untwined שעוסקת בטיפול ובמחקר בתאומים המחוברים בראשם, וד"ר דיויד סטפנברג, מומחה בכירורגיה פלסטית מ-NYU LANGONE בארה"ב.

ד"ר גידון מסר: "מדובר בניתוח נדיר ביותר בתינוקות בנות שנה, מהצעירות ביותר בהן בוצעה פרוצדורה זו בעולם. הניתוח המורכב וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בארץ, בשילוב של ציוד וטכנולוגיות מתקדמות, שחלקן הובאו באופן מיוחד ל'סורוקה' לצורך הניתוח, כגון הציוד של המודלים התלת מימדיים והמציאות המדומה ומכשירי ניטור מיוחדים לבדיקת רוויון חמצון המוח של חברת COVIDIEN. ניתוח מורכב וייחודי זה ועבודת הצוות המדהימה  מחזקים את תחושת השליחות שבזכותה הפכנו להיות רופאים".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.