מגיפות

מגיפות נגיף RNA קדומות התרחשו לעתים קרובות במהלך האבולוציה האנושית

מחקר הראה שנגיפים דומים לקורונה הופיעו לפני 25,000 שנה באוכלוסיות במזרח אסיה

סין, ינואר 2020. הנגיף שיצא מווהאן הפך למגיפה עולמית
סין, ינואר 2020. הנגיף שיצא מווהאן הפך למגיפה עולמית

צוות חוקרים מארה"ב ומאוסטרליה חקרו את הגנום האנושי כדי למצוא קשר בין מגיפות קדומות שנגרמו מנגיפים דומים לקורונה ובין הסתגלות גנטית בבני אדם מודרניים. מטרתם היתה להבין את ההשפעה של מגפות בעבר על מוטציות גנטיות בבני אדם כדי לפתח דרכי מניעה וטיפולים משופרים.

החוקרים השתמשו בניתוחים אבולוציוניים כדי לשחזר אירועי ברירה טבעית הכוללים עשרות גנים אנושיים אשר קשורים לנגיפים, כולל נגיף הקורונה. אירועים אלה התחילו כנראה לפני יותר מ-20,000 שנה. לאורך ההיסטוריה האנושית, אירועי ברירה טבעית התמקדו לעתים קרובות בחלבונים שיוצרים אינטראקציה עם נגיפים, שנקראים חלבוני VIP. חלבונים אלו קשורים לבניית חסינות נגד הנגיפים, או שהנגיפים משתמשים בחלבונים אלה כדי להשתלט על תאי המארח.

ברירה טבעית הזו נמשכה במהלך 50,000 השנים האחרונות, במיוחד בקשר לחלבוני VIP שמגיבים לנגיפי RNA, כמו נגיפי קורונה למשל. העדויות המצטברות מצביעות על כך שמגיפות נגיפי RNA קדומות התרחשו לעתים קרובות במהלך האבולוציה האנושית והחוקרים ניסו לברר אם הברירה הטבעית תרמה משמעותית להתפתחות הגנים האנושיים אשר יוצרים אינטראקציות ספציפיות לנגיפי קורונה.

החוקרים שלפו נתונים גנטיים מקטלוג עצום של וריאציות גנטיות אנושיות שנקרא 1000 Genomes Project וזיהו אירועים של "ברירה גורפת". ברירה גורפת היא תופעה שבה מוטציה מסוימת נותנת יתרון משמעותי למי שנושא אותה ולכן מתפשטת במהירות באוכלוסייה, עד שלאחר זמן קצר יחסית היא נמצאת אצל כל הפרטים של אותו מין. החוקרים חיפשו אירועי ברירה גורפת בקרב יותר מ-400 חלבונים שיוצרים אינטראקציה עם נגיפי קורונה, בקרב 26 אוכלוסיות שונות.

המדענים גילו דפוס של שינויים אנטי-נגיפיים באירועי ברירה גורפת ב-42 חלבוני VIP ספציפיים לנגיפי קורונה בחמש אוכלוסיות במזרח אסיה. דפוס זה לא הופיע באוכלוסיות אחרות. לפי החוקרים, התוצאות עולות בקנה אחד עם הופעתה של מגיפה נגיפית לפני כ- 25,000 שנה שגרמה לפרץ של אירועי ברירה חיובית חזקה במזרח אסיה. ייתכן שהמוטציות שנצפו עלו בהתמדה בתדירותן עד לפני כ-5,000 שנים. בנוסף, חלבוני VIP הקשורים לנגיפי קורונה הציגו השפעות ווריאציות אנטי-נגיפיות ופרו-נגיפיות אשר משפיעות על הנטייה להידבק בקורונה ולחלות במחלת קורונה חמורה באוכלוסייה הבריטית כיום.

החוקרים סבורים שממצאיהם יסייעו בפיתוח תרופות וטיפולים. נכון לעכשיו, 11 תרופות שנעשה בהם שימוש או שמתבצעים עליהם ניסויים קליניים מכוונים לארבעה מתוך 42 הגנים הקשורים לנגיף הקורונה שאותם ניתח צוות החוקרים.

החוקרים ציינו שמערכי הנתונים שבהם השתמשו בחלק מההערכות שלהם נבעו מאוכלוסיות מודרניות עם מוצא שונה מאשר תת-המדינות המזרח-אסיאתיות בהן הופיעו הגנים של חלבוני VIP הקשורים לקורונה. דגימות DNA קדומות עשויות לאמת את התקדמותן של המוטציות בחלבונים אלה, אך עדיין לא התגלו כאלה.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.