מחקרים

מדענים זיהו סוג חדש של תאי לב

תאי גליה, שנמצאים בעיקר במערכת העצבים המרכזית, הם בעלי תפקיד חשוב בקביעת קצב הלב

לב-אנושי.-אילוסטרציה

חוקרים גילו סוג חדש של תאים בלב. אלה הם תאי גליה, שעד עתה סברו שהם נמצאים רק במערכת העצבים המרכזית. החוקרים גילו שתאי הגליה בלב חיוניים להתפתחות ולתפקוד הלב, והם עשויים להסביר מומים מולדים מסוימים ומחלות לב אחרות. התאים נקראים cardiac nexus glia, והחוקרים הראו שיש להם תפקיד בקביעת קצב הלב.

תאי גליה נמצאים במערכת העצבים המרכזית (CNS), מערכת העצבים ההיקפית (PNS) ומערכת העצבים האוטונומית (ANS). שני האחרונים פועלים יחד כדי לשלוט במערכות ובתפקודים של איברים שאינם מוחיים, כולל תנועת שרירים, עיכול, תגובות "הילחם או ברח", נשימה, מחזור הדם וקצב הלב. תפקידי תאי הגליה במערכת העצבים המרכזית כוללים: החזקת תאי עצב במקומם, ניקוי פסולת תאית בעקבות פגיעה או מוות של תאי עצב, אספקת חומרי הזנה וחמצן לתאי עצב, בידוד, השמדת פתוגנים, מניעת כניסת רעלים מהדם לתאי המוח.

המחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת נוטרדאם באינדיאנה פורסם בכתב העת Plot Biology. החוקרים מצאו את התאים החדשים באזור בלב שנקרא outflow tract (OT). תאים אלה נמצאו ברקמות של דגים, עכברים ובני אדם. מבחינה התפתחותית, תאי עצב במערכת העצבים המרכזית מתפתחים לפני התאים שבמערכת העצבים ההיקפית והאוטונומית, ולכן החוקרים חיפשו את תאי הגליה האלה לפני הגעתם ללב. באמצעות מודל דגי זברה, החוקרים אישרו שמקור תאי הגליה הוא ברכס העצבי במוח האחורי.

החוקרים ראו שתוך 24 שעות מרגע ההפריה של עוברי דג הזברה, תאי הגליה החלו לנדוד אל הלב. עד היום הרביעי הם הגיעו לאזור ה-OT של הלב, ושם חלקם התמיינו לתאי גליה נקסוס לבביים. חלק אחר התמיין לתאי קרדיומיוציטים ותאי שרירים חלקים. תאי גליה של הלב נמצאו גם ברקמת לב של עכברים ובני אדם.

תאי גליה ותפקוד הלב

כדי לבחון את ההשערה שתאי הגליה מווסתים תפקודים אוטונומיים הקשורים ללב, החוקרים הסירו את התאים האלה מהרקמות הלב של דגים, עכברים, ובני אדם. בדגימות ללא תאי גליה, קצב הלב היה גבוה יותר בממוצע של יותר מ-20 פעימות לדקה. עלייה קצבית זו בקצב הלב ידועה בשם טכיקרדיה חדרית. מאחר שטכיקרדיה חדרית מתרחשת עקב חוסר איזון של פעילות יונית באזור OT של הלב, החוקרים בדקו אם היעדר תאי גליה באזור זה של הלב היה הגורם העיקרי לעליית קצב הלב. כדי לבדוק זאת, הם הסירו את  תאי הגליה באזורים של הלב, בעיקר באטריום, החדר העליון של הלב. כאן לא היתה השפעה על קצב הלב, והדבר אישר את חשיבותם של תאי הגליה באזור OT של הלב.

החוקרים גם גילו השלכות משמעותיות של הפרעה זו בתאי הגליה על הענפים הסימפתטיים והפאראסימפטתיים של מערכת העצבים האוטונומית. מניפולציה כימית של תאי גליה גרמה לעלייה משמעותית במשך פרפור החדרים – פעימות לב לא סדירות – דבר המצביע על תפקיד תגובתי של מערכת העצבים הסימפתטית בהפרעות קצב.

החוקרים ציינו כי ל-30% מהמומים המולדים בלב יש קשר ישיר לתפקוד לקוי של אזור ה-OT. עם זאת, עדיין לא ברור אם זו תוצאה של תאי גליה שהשתבשו במהלך ההתפתחות. עדיין מוקדם לדעת מה תפקיד תאי הגליה במחלות לב בבני אדם. בעוד שהפרעות לב מולדות ניתנות לזיהוי בקלות ברחם במהלך ההיריון, בעיות קרדיווסקולריות בשלב מאוחר יותר נגרמות ממספר גורמים, והם קשורות למשחק גומלין מורכב של גנטיקה ואורח חיים.

החוקרים מתכוונים להמשיך לחקור על מנת לגלות את התפקיד הפיזיולוגי של תאי הגליה בלב על מנת לקשר בינם לבין תצפיות קליניות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. מדהים שעדיין יש תגליות כאלו.

0:00
0:00