השמנה

מהי הדרך היעילה ביותר לטפל בהשמנה?

כאשר ההשמנה מוכרת כמחלה, היא יכולה לסייע בהפחתת הסטיגמה ולקדם גישות טיפול יעילות יותר, כגון הטיפול התרופתי בהשמנה

השמנה. אילוסטרציה

מאת ד"ר רז הגואל, המייסד והמנהל הרפואי של המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה

השמנת יתר היא מחלה כרונית המאופיינת בהצטברות יתר של שומן בגוף. זוהי בעיה מרכזית בבריאות הציבור ברחבי העולם, אשר שכיחותה עלתה בעשורים האחרונים והיא מהווה גורם סיכון למחלות רבות. השמנת יתר קשורה, בין היתר, בתחלואה כגון סוכרת, מחלות לב וסרטן, לכן חשוב מאד לטפל ביעילות בהשמנת יתר.

האתגר המרכז בטיפול בהשמנה הוא העובדה שהשמנה היא מחלה הנובעת ממגוון סיבות ולכן עד לאחרונה היה קשה מאד להתאים שיטת טיפול אחת שמתאימה לכולם ומאפשרת הפחתה במשקל לאורך זמן. בשנים האחרונות התחוללה מהפכה של ממש בכל הקשור לטיפול בהשמנת יתר ולשוק נכנסו תרופות להורדה במשקל. מרפאות לטיפול בהשמנה, כגון המרכז הרפואי ד"ר רז, אימצו בשמחה את הטיפול המהפכני וכיום מציגות תוצאות מרשימות יותר בהפחתת משקל בקרב מבוגרים ובני נוער.

השמנת יתר היא מחלה ולכן הטיפול צריך להיות תרופה

אחת מפריצות הדרך ששינו את ההבנה לגבי השמנה היא ההכרה בכך שמדובר במחלה לכל דבר ולכן הטיפול בהשמנה צריך להתבצע בהתאם. אם עד לפני כמה עשרות שנים נהוג היה לחשוב כי השמנת יתר היא פשוט תוצאה של בחירות לקויות באורח החיים, ראיות מדעיות מצביעות על כך שמדובר במחלה מורכבת עם מספר גורמים מגוונים. אמנם זה נכון שגורמי אורח חיים כמו תזונה ופעילות גופנית ממלאים תפקיד בהתפתחות השמנת יתר, אך ישנן עדויות הולכות וגדלות המצביעות על כך שלהשמנה יש גם מרכיבים גנטיים ופיזיולוגיים. לדוגמה, לחלק מהאנשים יש נטייה גנטית להשמנה שמקשה עליהם לשמור על משקל תקין, גם אם הם אוכלים תזונה בריאה ומתעמלים באופן קבוע. בנוסף, חוסר איזון הורמונלי ומצבים רפואיים בסיסיים אחרים יכולים לתרום להשמנה.

לסיווג השמנת יתר כמחלה ישנן השלכות חשובות הן על המערכת ועל קובעי המדיניות והם על האנשים עצמם, אשר חיים עם השמנת יתר. כאשר ההשמנה מוכרת כמחלה, היא יכולה לסייע בהפחתת הסטיגמה ולקדם גישות טיפול יעילות יותר, כגון הטיפול התרופתי בהשמנה. טיפול זה מאפשר לאנשים "לעקוף" את מגוון הסיבות אשר תרמו להשמנה ולהוביל תהליך יעיל ומבוקר של הורדה במשקל, שמקל עליהם לבצע שינויים באורח החיים.

"פתאום הקילוגרמים התחילו לרדת במהירות"

המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה בהנהלת ד"ר רז הגואל, פיתח שיטת טיפול מתקדמת וייחודית אשר כולל תוכנית מקיפה לטיפול בהשמנה ובה מספר מרכיבים:

  • טיפול תרופתי בהשמנה – תרופות להורדה במשקל מבוססות לרוב על מנגנונים של דיכוי תיאבון והשראת שובע, אשר מאפשרים למטופלים לאמץ תפריט בריא ודל קלוריות ובכך להקטין מאד את כמות המזון הנצרכת. בתחילת כל הליך טיפול בהשמנת יתר מתבצע אבחון רפואי ומתן תשומת לב למחלות רקע שונות, ולאחר מכן ניתן להתאים פרוטוקול טיפול אישי לכל אחד ואחת. במסגרת הטיפול מבצע ד"ר רז שילובים בין התרופות השונות, באופן שמעצים את האפקט הטיפולי מחד ומסייע בהפחתת תופעות הלוואי מאידך.
  • פיקוח רפואי – תהליך הטיפול מתבצע תחת פיקוח רפואי צמוד של ד"ר רז והמרכז כולו זמין 24/7 לכל שאלה של המטופלים. הליווי הצמוד מגדיל מאד את ההיענות לטיפול ואת סיכויי ההצלחה. למעשה, סקר של משרד הבריאות מצא כי מחצית מהמטופלים אשר התחילו טיפול תרופתי בהשמנה, הפסיקו את הטיפול לאחר 3 חודשים, בין היתר בשל העדר ליווי מתאים.
  • ליווי תזונתי – תהליך הטיפול כולל ליווי של דיאטנית צמודה שמתאימה למטופלים תפריט אישי, הלוקח בחשבון את הצרכים, ההעדפות ומצבם הרפואי. הטיפול התרופתי מאפשר להתאים תפריט מצומצם אך בריא, הכולל את אבות המזון ומופחת קלוריות במידה משמעותית בהשוואה לתהליך הרזיה ללא תרופות. בנוסף, מספקת הדיאטנית למטופלים סט של כלים לביצוע שינויים באורח החיים, זאת על מנת לאפשר להם לשמור על המשקל החדש לאחר ההגעה ליעד, לאורך זמן.

שיטת הטיפול המקיפה של ד"ר רז היא המפתח להצלחה של המטופלים, שמצליחים לרזות לעתים גם עשרות ק"ג בשנה. ישנם מטופלים אשר כבר קבעו תאריך לניתוח בריאטרי וביטלו אותו לאור הצלחת תהליך הטיפול ללא ניתוח. יתרה מכך, גם מטופלים שכבר עברו ניתוח לקיצור קיבה, יכולים להסתייע בתרופות להרזיה כדי למנוע עליה מחודשת במשקל והגעה לניתוח חוזר.

טיפול בהשמנה כבר מגיל צעיר

בשנים האחרונות חלה עליה דרמטית במספר הילדים ובני הנוער הסובלים מעודף משקל. ע"פ דו"ח של ארגון הבריאות העולמי, ישראל ממוקמת בצמרת רשימת המדינות בנושא השמנת ילדים, ונתונים של משרד הבריאות מגלים כי יותר מרבע מתלמידי בית הספר בישראל סובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר! טיפול בהשמנה חשוב מאד בהקשר של ילדים ובני נוער, לאור מחקרים שמצאו כי ילדים שמנים סובלים יותר מבעיות נשימה, מסוכרת סוג 2, ואף ישנה עליה בשכיחות מחלות כגון כבד שומני ויתר לחץ דם. ומדובר בבעיה שעלולה ללוות אותם כל חייהם – ע"פ מחקרים כ־82% מהילדים שסבלו מהשמנת יתר בילדותם, המשיכו לסבול מהשמנה גם בבגרותם. מבחינה חברתית לעודף משקל אצל ילדם יש משמעות כבדה, בשל הצקות, כינויי גנאי ונידוי חברתי, עד כדי דימוי עצמי ירוד ומצבי דיכאון וחרדה.

טיפול בהשמנת אצל ילדים צריך להיעשות כחלק מתוכנית טיפול מקיפה, כאשר המרכז הרפואי לטיפול בהשמנה – ד"ר רז מיומן מאד בתהליך טיפול בילדים עם עודף משקל, באמצעות טיפול רב תחומי הכולל תרופות להורדה במשקל המותרות החל מגיל 12, בצד ליווי רפואי ותזונתי, אשר תורמים לשינוי אורח החיים של הילדים ומובילים להפחתה משמעותית במשקל לאורך זמן.

מי יכול לקבל טיפול תרופתי בהשמנה?

ע"פ הגדרות משרד הבריאות, ניתן לרשום תרופות הרזיה לאנשים עם ערך BMI (חישוב מסת גוף) 30 ומעלה, המוגדר כמצב של השמנת יתר חמורה, או BMIי27 ומעלה בליווי גורם סיכון אחד לפחות הקשור להשמנת יתר, כגון  סוכרת, לחץ דם גבוה או רמות גבוהות של שומנים בדם. מנגד, חשוב גם לאבחן מי אינו מתאים לטיפול, בשל התוויות נגד שונות. טיפול תרופתי בהשמנה אסור לאנשים בעלי רקע של מחלות בלבלב, מחלות סרטן מסוגים מסוימים, מחלות כרוניות במערכת העיכול, בעיות בספיגת מזון, הפרעות מסוימות בבלוטת התריס ועוד. כמו כן הטיפול אסור לנשים הרות או מניקות. טיפול תרופתי בהשמנה במרכז הרפואי ד"ר רז מתחיל רק לאחר הליך אבחון ובירור רפואי מוקפד, על מנת לוודא שלא קיימות מחלות רקע ששוללות את מתן הטיפול, לטובת תהליך בטיחותי ומבוקר.

טיפול בהשמנה – איך להתחיל?

ראשית – להכיר בבעיה. להבין כי טיפול בהשמנה הוא הדרך הנכונה לחיים בריאים יותר. בשלב השני – לפנות למרכז רפואי מקצועי, בעל ניסיון בטיפול בהשמנה, אשר עושה שימוש בכל הכלים המתקדמים ובהם תרופות להורדה במשקל. מכאן הדרך כבר ברורה יותר – אנשי המקצוע המיומנים של המרכז הרפואי ד"ר רז יוכלו לקחת אתכם יד ביד לאורך תהליך הטיפול, בזמינות מלאה וביחס אישי וחם, עד להשגת היעד. לאחר מכן תוכלו ליישם את הכלים שקיבלתם במהלך הטיפול, על מנת לשמור על המשקל לאורך זמן ולהרגיש בריאים ושמחים יותר.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00