נוירולוגיה

מהשלכות הקורונה: יותר מקרים של שבץ מוחי באנשים שנדבקו בנגיף

מחקר בינלאומי חדש ונרחב, בהשתתפות חוקרים מ-32 מדינות וביניהן ישראל, מצא שכיחות יתר של מקרי שבץ מוחי באנשים צעירים שנדבקו בקורונה – אחוז נכבד מהחולים היו מתחת לגיל 55

שבץ מוחי. אילוסטרציה
שבץ מוחי. אילוסטרציה

מחקר בינלאומי חדש שפורסם בכתב העת Stroke, שבו השתתפו 89 חוקרים מ-136 מוסדות אקדמיים ברחבי העולם, בין השאר מאיראן, מלבנון, מאיחוד האמירויות, בדק את הקשר בין מחלת הקורונה לשבץ מוחי ומצא שכיחות יתר של מקרי שבץ מוחי בחולי קורונה צעירים וזאת בהשוואה למקרי שבץ באוכלוסיה דומה לפני פרוץ המגיפה. מישראל לקח חלק במחקר הנוירולוג והחוקר פרופ' רונן לקר מהמרכז הרפואי הדסה והאוניברסיטה העברית בירושלים.

החוקרים ערכו מחקר תצפיתי על חולים שלקו בשבץ מוחי איסכמי חריף, דימום תוך גולגולתי ופקקת ורידית מוחית – כלומר נוכחות של קריש דם בוורידי המוח או בסינוסים הורידים הדוראליים, המנקזים את הדם מהמוח, בקרב חולי קורונה שאושפזו ב-136 מרכזים רפואיים ב-32 מדינות ובדקו את חומרת השבץ וסוגו.

במחקר נמצא כי ב-71 מרכזים מ-17 מדינות היו לפחות מטופל או מטופלת אחד/אחת שסבלו מקורונה ושבץ מוחי בו זמנית או מיד לאחר שהחלימו מקורונה. מתוך 432 חולים שנמצאו סובלים משבץ מוחי, 323 (74.8%) סבלו משבץ מוחי איסכמי הנובע מחסימת כלי דם במוח, 91 (21.1%) מדימום תוך גולגולתי ו-18 (4.2%) מפקקת ורידי המוח.

מהמחקר התברר כי גיל חולי הקורונה שלוקים בשבץ מוחי הוא נמוך. "שמנו לב שאחוז נכבד מהחולים היו מתחת לגיל 55, שזה יותר משאנחנו רואים בדרך כלל במקרים של שבץ", אומר פרופ' לקר. "הגיל הממוצע של חולי קורונה שסבלו משבץ מוחי היה 68 שנה, כאשר בתקופות ללא קורונה הגיל הממוצע של חולי שבץ בישראל עומד על 80. מדובר בפער משמעותי. ממצא זה הוכיח שיש כיום יותר חולים צעירים בשבץ בעקבות מחלת הקורונה ושהגיל הממוצע ללקות בשבץ בעקבות המגיפה יורד. זאת ועוד, 24% מחולי הקורונה שלקו בשבץ היו מתחת לגיל 55 – אחוז גבוה בהרבה מתקופה מקבילה ללא קורונה בגילאים אלה".

עוד נמצא כי רוב מקרי השבץ נגרמו כתוצאה מפגיעה בכלי דם גדולים לעומת כלי דם קטנים במוח, דבר שאינו שגרתי, כיוון שבשנים ללא קורונה מספר המקרים המשניים לחסימה של כלי דם קטנים עולה על זה הנובע מחסימת כלי דם גדולים.

נתון מעניין נוסף ומדאיג היה ששכיחות השבץ האיסכמי בצעירים ללא גורמי סיכון לשבץ היתה גבוהה יותר מהצפוי. בנוסף, מתוך כלל חולי השבץ, 42.4% חולים היו נשים והחוקרים מסיקים מכך שלא  מדובר בתופעה המאפיינת מגדר מסוים. זאת ועוד,  144 (37.8%) מתוך 380 חולים שחלו בקורונה וסבלו משבץ מוחי היו א-סימפטומטיים, ללא תסמינים של חום, שיעול, שלשולים, כאבי בטן וכו'. רק בדיקה לקורונה שעברו כחולי שבץ גילתה שהם חולים בקורונה.

פרופ' לקר מדגיש: "לא מדובר במקרי שבץ איסכמי או פקקת ורידית מוחית לאחר חיסוני קורונה – תופעות אלו לא היו קיימות בזמן איסוף הנתונים שנעשה טרם החל מבצע החיסונים בארץ ובעולם. תוצאות המחקר מהוות עוד סיבה ללכת ולהתחסן כיון שהחיסון מפחית את תחלואתה הקורונה וגם את הסיכון לשבץ בעקבות מחלת הקורונה בגיל צעיר".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00