מגיפת הקורונה

מה אומרים המומחים על דלתאקרון – וריאנט הקורונה החדש מקפריסין

האם מדובר במגה וריאנט מסוכן שהגיע מחולים שנדבקו בו זמנית בדלתא ובאומיקרון או שתקלה במעבדה הקפריסאית גרמה להיווצרותו?

דלתאקרון. וריאנט חדש. אילוסטרציה
דלתאקרון. וריאנט חדש. אילוסטרציה

גירסה חדשה של נגיף הקורונה המכונה דלתאקרון התגלתה בקפריסין בתחילת השבוע על ידי ד"ר לאונדיוס קוסטריקיס מהמעבדה וירולוגיה מולקולרית באוניברסיטת קפריסין. ד"ר קוסטריקיס אמר לתחנת רדיו בקפריסין שהזן החדש משלב את מאפפיני הוריאנט דלתא ואומיקרון וייתכן שהגיע מחולים שנדבקו בו זמנית בשתי גרסאות הנגיף.

הדיווח הדאיג לא מעט את הקהילה הרפואית בשל החשש שהמיזוג של האומיקרון המידבק מאוד והדלתא שמביא לתחלואה קשה ייצור מגה-וריאנט קטלני יותר.

עם זאת, מומחים שהגיבו בטוויטר – כפי שדיווח  אתר החדשות הרפואיות medpagetoday – טענו שהמגה-וריאנט לכאורה הוא תוצאה של זיהום במעבדה. ד"ר טום פיקוק ב"אימפריאל קולג'" בלונדון, כתב שזיהום מסוג זה אינו נדיר במעבדות. לדבריו, המעבדה ריצפה דגימות של נגיף דלתא התחילה לרצף דגימות של אומיקרון, וכנראה ששרידים של חומר גנטי של הדלתא חדרו לדגימות החדשות ונצפו כזן נגיף חדש. פיקוק גם ציין שהזיהום לא מעיד לרעה על איכות המעבדה ושמקרים כאלה קורים מדי פעם במעבדות ריצוף.

בנוסף, נראה כי כל דגימות ה"דלתאמיקרון" הגיעו מאותה מעבדה, מה שמחזק את הטענה שמקורן בזיהום, שכן וריאנטים רקומביננטיים "אמיתיים" אמורים להימצא ביותר ממעבדת ריצוף אחת. קוסטריקיס מקפריסין התייחס לדברים ואמר שיש ראיות לכך שגירסת הדלתאקרון הרקומביננטית נמצאה במדינות אחרות וגם בישראל.

בתגובה, פיקוק ואחרים דנו ביתרון האבולוציוני שוריאנט האומיקרון "ירוויח" על ידי אימוץ אלמנטים של זן הדלתא. אחד המומחים הציע את היכולת שלו להשתכפל מהר יותר בריאות. עם זאת, וריאנטים רקומביננטיים לא תמיד "מוצלחים" יותר. חוקרים יפנים, לדגמה, זיהו וריאציה רקומביננטית אחת של אלפא ודלתא, אך לא מצאו בה יתרונות גנטיים הקשורים להדבקה יתרה או להתחמקות מהמערכת החיסונית.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00