מחקרים

מה אנורקסיה עושה למוח

מחקר גדול חושף שינויים קשים במבנה המוח אצל סובלים מאנורקסיה

אנורקסיה-נברוזה.-אילוסטרציה

מחקר גדול שנעשה על ידי מדעני מוח מאוניברסיטת באת' (בריטניה) עם שותפים בינלאומיים, חשף הבדלים מרכזיים במבנה המוח בין אנשים עם וללא "אנורקסיה נרבוזה".

אנורקסיה היא הפרעת אכילה חמורה והפרעה נפשית שמשפיעה על למעלה מרבע מיליון אנשים בני 16 ומעלה בבריטניה. התסמינים מאופיינים בכך שהסובלים מההפרעה מנסים לשמור על משקלם נמוך ככל האפשר דרך חוסר אכילה מספקת.

ההבנה מדוע אנשים מסוימים מפתחים אנורקסיה בעוד שאחרים אינם מפתחים עדיין אינה ידועה במידה רבה, למרות שמוכרים גורמים ביולוגיים רבים. הממצאים החדשים הללו, המסתמכים על ניתוחים נרחבים של סריקות מוח שנלקחו ממטופלים ברחבי העולם והתפרסמו בכתב העת Biological Psychiatry, עוזרים במידה מסוימת לענות על השאלה.

ממצאי המחקר חושפים שאנשים עם אנורקסיה מפגינים 'הפחתה ניכרת' בשלושה מדדים קריטיים של המוח: עובי קליפת המוח, נפחים "תת-קורטיקליים" ושטח הפנים של קליפת המוח. הפחתות בגודל המוח הן משמעותיות מכיוון שחושבים שהן מרמזות על אובדן תאי מוח או על הקשרים ביניהם.

שינויים משמעותיים ביחס להפרעות נפשיות אחרות

התוצאות הן מהברורות עד כה שהראו קשר בין שינויים מבניים במוח לבין הפרעות אכילה.

בהתבסס על התוצאות, הצוות מדגיש את החשיבות של טיפול מוקדם כדי לעזור לאנשים עם אנורקסיה להימנע משינויים מוחיים מבניים ארוכי טווח. הטיפול הקיים כולל בדרך כלל צורות שונות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי ועלייה מבוקרת במשקל. אנשים רבים עם אנורקסיה מטופלים בהצלחה ותוצאות אלו מרמזות על ההשפעה החיובית שיש לטיפול כזה על מבנה המוח.

"מצאנו שההפחתה הגדולה במבנה המוח שצפינו בחולים הייתה פחות מורגשת אצל חולים שכבר נמצאים בדרך להחלמה. זה סימן טוב, כי זה מצביע על כך שהשינויים האלה אולי לא יהיו קבועים. עם הטיפול הנכון, ייתכן שהמוח יוכל לחזור אחורה."

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
  1. שלום, האם תוכלו לפרסם רפרנס למאמר המדובר? תודה יעל

  2. מעניין מאוד, אשמח לעוד כתבות בנושא השפעות אנורקסיה וטיפול

0:00
0:00