מחקרים

מה גורם להיווצרות אסתמה אלרגית?

מדענים יצרו מודלים ייחודיים של ילודי עכברים שנחשפו לאלרגנים, המשחזרים את התקדמות האסתמה האלרגית מילדות לבגרות

ריאות, אסתמה. אילוסטרציה

אסתמה אלרגית – המאופיינת בצפצופים וקשיי נשימה הנגרמים עקב אלרגנים נשאפים כגון אבקנים, עובש וקשקשים של חיות מחמד – היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בקרב ילדים, והיא יכולה להימשך גם בבגרות. מחקר חדש בראשות חוקרים בבית החולים הכללי של מסצ'וסטס, חבר מייסד של בית החולים בריגהם, גילה כיצד הקשר בין עצבים ותאי חיסון בריאות יכול לתרום להתפתחות של מצב זה.

לצורך המחקר, שפורסם בכתב העת Journal of Allergy & Clinical Immunology, מדענים יצרו מודלים ייחודיים של ילודי עכברים שנחשפו לאלרגנים, המשחזרים את התקדמות האסתמה האלרגית מילדות לבגרות. העבודה כללה מעקב אחר תאי חיסון ספציפיים לאלרגנים הנקראים ״T helper 2״, תאי זיכרון הידועים כמתווכים המרכזיים של דלקת אלרגית חזרתית בריאות.

ניסויים גילו כי עצבים בריאות מייצרים דופמין בסמיכות לתאי T helper 2 מסוימים בעקבות חשיפה לאלרגנים בינקות. כאשר דופמין נקשר לקולטנים מסוימים בתאי T helper 2 אלה, התאים נוטים יותר להפוך לתאי הזיכרון המונחים לייצר מולקולות מעוררות תגובה חיסונית, הקרוים ציטוקינים. חסימה של קשירת הדופמין בעקבות החשיפה לאלרגנים בינקות הפחיתה את טרנספורמציית התאים והקלה על דלקת הריאות שנוצרה בתגובה למפגש עם אותו אלרגן במהלך הבגרות.

"מכיוון שריאות אנושיות מעוצבבות באופן דומה על ידי עצבים מפרישי דופמין בתחילת החיים לאחר הלידה, התגובה בין הדופמין לתאי החיסון עשויה לשמש כמטרה טיפולית להשפעה על התקדמות האסתמה האלרגית מילדות לבגרות", אומר המחבר הבכיר צ׳ינגבינג אי, חוקר בבית החולים הכללי של מסצ׳וסטס ופרופסור חבר לרפואת ילדים בבית הספר לרפואה של הרווארד.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00