מחקרים

מה גורם להפרעות בקצב הלב לאחר גיל המעבר?

אחת מכל ארבע נשים עלולה לפתח הפרעת קצב לבבית לאחר גיל המעבר, כאשר אירועי חיים מלחיצים ונדודי שינה הם גורמים תורמים עיקריים

נדודי שינה (אילוסטרציה)

פרפור פרוזדורים עלול להוביל להיווצרות קרישי דם, שבץ, אי ספיקת לב או סיבוכים קרדיווסקולריים אחרים. המצב משפיע בעיקר על מבוגרים, ויותר מ-12 מיליון אנשים בארה"ב צפויים לפתח פרפור פרוזדורים עד 2030, על פי איגוד הלב האמריקאי. לאחר גיל המעבר 1 מכל 4 נשים עלולה לפתח הפרעה בקצב הלב המכונה פרפור פרוזדורים במהלך חייהן, כאשר אירועי חיים מלחיצים ונדודי שינה הם גורמים תורמים עיקריים, על פי מחקר חדש שפורסם היום בכתב העת Journal of the American Heart Association, כתב עת פתוח של איגוד הלב האמריקאי.

"בפרקטיקה הקרדיולוגית הכללית שלי, אני רואה נשים רבות לאחר גיל המעבר עם בריאות פיזית מושלמת שנאבקות בשינה לקויה, רגשות שליליים ואירועי חיים מלחיצים, וכיום אנו יודעים שדברים אלה שמים אותן בקבוצת סיכון לפתח פרפור פרוזדורים", אמרה מחברת המחקר הראשית סוזן זאו, קרדיולוגית במרכז הרפואי עמק סנטה קלרה בסן חוזה, קליפורניה. "אני מאמינה שבנוסף לגיל, גנטיקה וגורמי סיכון אחרים הקשורים לבריאות הלב, גורמים פסיכו-סוציאליים הם החתיכה החסרה בפאזל של פרפור פרוזדורים".

החוקרים סקרו נתונים מיותר מ-83,000 שאלונים של נשים בגילאי 50-79 מיוזמת בריאות האישה, מחקר גדול הנעשה בארה"ב. המשתתפות נשאלו סדרה של שאלות על אירועי חיים מלחיצים, תחושת אופטימיות, תמיכה חברתית ונדודי שינה. שאלות על אירועי חיים מלחיצים התייחסו לנושאים כגון אובדן של אדם אהוב; מחלה; גירושין; לחץ כלכלי והתעללות מילולית, פיזית או מינית בבית. שאלות על הרגלי שינה התמקדו באם המשתתפות התקשו להירדם, התעוררו מספר פעמים במהלך הלילה ושאלות על איכות השינה הכללית, למשל. שאלות על השקפת העולם של המשתתפות על החיים ועל תמיכה חברתית שאלו אם יש חברים לדבר איתם במהלך ועל מצבים קשים או מלחיצים; האם קיימת תחושה של אופטימיות כמו האמונה שדברים טובים נראים באופק; והאם יש להן עזרה במטלות היומיום.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00