מחקרים

מה הקשר בין הגן שגורם לסרטן לבין הזדקנות?

גן בשם Myc, שהוא בין הגורמים המרכזיים ביותר לסרטן הן בעכברים והן בבני אדם, ממלא גם תפקיד מכריע שהתגלה לאחרונה בהזדקנות

הזדקנות (אילוסטרציה)

הגן Myc (מבוטא "מיק"), שהוא בין הגורמים המרכזיים ביותר לסרטן הן בעכברים והן בבני אדם, ממלא גם תפקיד מכריע שהתגלה לאחרונה בהזדקנות, על פי מחקר חדש של Cell Reports שנערך על ידי חוקרים מבית החולים לילדים בפיטסבורג ובית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג.

למחקר, בראשות ד"ר אדוארד ו' פרוצ'ובניק, פרופסור פול ס. גפני לרפואת ילדים במחלקה להמטולוגיה/אונקולוגיה בבית החולים לילדים בפיטבורג ופרופסור במחלקה למיקרוביולוגיה וגנטיקה מולקולרית, יש השלכות על צורות חדשות יותר של טיפול בסרטן.

באופן מסורתי, קשה לחקור את הגן Myc מכיוון שכאשר מסירים אותו בעוברי עכברים הם מתים לפני הלידה, מה שמצביע על כך שהגן ממלא תפקידים בסיסיים בגדילה והתפתחות תקינים. לדברי פרוצ'ובניק, זה הפך את זה לכמעט בלתי אפשרי להבין את התפקיד של Myc מעבר לשלב העוברי הזה. כדי להתגבר על המשוכה הגדולה הזו, פרוצ'ובניק וצוותו חיכו עד שהעכברים היו בני חודש בערך כדי להשבית את הגן.

"בהתחשב בחשיבותו של Myc הן לרקמות  נורמליות והן לרקמות סרטניות, שאלה קריטית שהייתה לנו היא האם העכברים האלה ימותו בדיוק כמו העוברים", אמר פרוצ'ובניק. "חיכינו במתח בימים הראשונים אחרי השבתת הגן בקבוצה הראשונה של העכברים, והוקל לנו לגלות שהם שרדו. זה איפשר לנו לחקור את העכברים הרבה יותר זמן, וזה מה שתמיד קיווינו לעשות".

שבועות ספורים לאחר השבתת Myc, החוקרים ציינו כי העכברים החלו להזדקן במהירות: הייתה להם פרווה אפורה יותר, הם איבדו חלקים מהפרווה שלהם והיו חלשים יותר, פחות מתואמים ופחות פעילים מעכברים רגילים באותו גיל כרונולוגי. הם גם פיתחו הפרעות מטבוליות רבות הקשורות לעתים קרובות עם הזדקנות.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00