מחקרים

מה הקשר בין צפיפות עצם לצבע השיער?

חוקרים גילו כי חלבונים מסוימים ממלאים תפקידים מרכזיים בספיגת עצם – חלבונים החיוניים גם בפיגמנטציה של שיער ועור

דילול-העצם-אוסטיאופורוזיס.-אילוסטרציה

העצם נשמרת באמצעות איזון עדין בין יצירת עצם לספיגתה, וחוסר האיזון של התהליך מוביל למחלות עצם כמו אוסטאופורוזיס, שיגרון ודלקת חניכיים. במחקרים שפורסמו בכתבי העת המדעיים J Biol Chem ו-Cell Struct Functחוקרים בראשות אוניברסיטת אוסקה גילו כי חלבונים בשם ״Rab32״ ו-״Rab38״ ממלאים תפקידים מרכזיים בספיגת עצם שמבוצעת על ידי תא ה״אוסטאוקלסט״, תא האחראי על התהליך. חלבונים אלה חיוניים גם בפיגמנטציה של שיער ועור.

העצם נספגת מחדש על ידי תאים מיוחדים בעצם הנקראים ״אוסטאוקלסט״, ומספר חומרים מופרשים החוצה בתהליך, כמו חומצות ואנזימים מפרקים. קבוצת החלבונים Rab היא קבוצה של חלבונים קטנים המווסתים את בין אברוני התא השונים. למעלה מ-50 חלבוני Rab זוהו בתאים של יונקים, כולל בני אדם ועכברים, ומדענים מעריכים כי הם מעורבים באופן ספציפי בתנועה של כל אברון, ולכן מובטחת תקשורת אמינה ביניהם.

"למרות שאוסטאוקלסט נעזרים הרבה בפעילות חלבוני ה-Rab, מנגנוני הפעילות של החלבונים בתאים אלה כמעט ולא הובנו", אומר המחבר הראשי של המאמר הראשון, קזויה נודה. "כדי להבין טוב יותר את המנגנונים המולקולריים של תפקוד האוסטאוקלסט, סקרנו תחילה חלבוני Rab שנוצרו בתהליך היווצרות האוסטאוקלסטים בעכברים."

נמצאו רמות גבוהות של החלבון ״Rab38״ בתהליך ההתמיינות לאוסטאוקלסט. חשוב לציין כי Rab38 דומה מאוד לחלבון Rab32, ושניהם ידועים כחשובים לקביעת צבע שיער בפעילותו באברון תאי המתמחה בפיגמנטציה של צבע בעור ובתאים יוצרי שיער.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00