מחקרים

מה משפיע יותר על דיכאון – גנטיקה או סביבה?

מדענים עשויים לגלות דרך לחזות אילו תלמידים עשויים להיות פגיעים יותר או פחות לדיכאון הקשור ללחץ, גם ללא גנטיקה

חרדה ודיכאון, קורונה. אילוסטרציה

התמודדות עם מגיפה היסטורית תוך התמודדות עם הלחץ של השנה הראשונה בקולג' גרמה לשליש מהסטודנטים במחקר חדש לדיכאון קליני – כפול מהאחוז שנראה בשנים קודמות של אותו מחקר. בעוד שנראה כי גורמים גנטיים מסוימים הגנו על תלמידי שנה א' בשנים שלפני המגיפה מפני דיכאון, אפילו סטודנטים עם גורמי הגנה אלה מצאו את עצמם מפתחים תסמיני דיכאון בתקופת המגפה. למעשה, חלק גדול מהעלייה הכוללת בדיכאון הסטודנטים במהלך המגיפה היה בקרב נשים צעירות עם סוג זה של "חוסן גנטי".

על ידי לימוד החוויות והרקע של תלמידים אלה לעומק ולאורך זמן, מדענים עשויים לגלות דרך לחזות אילו תלמידים עשויים להיות פגיעים יותר או פחות לדיכאון הקשור ללחץ, גם ללא גנטיקה. המחקר החדש פורסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences על ידי צוות מהמכון למדעי המוח באוניברסיטת מישיגן.

הצוות השתמש בממצאים שלהם כדי לפתח כלי שנקרא ״ציון השפעה״, המשלב תשובות ממגוון שאלונים סטנדרטיים לבריאות הנפש. הציון יכול לעזור למכללות ולאוניברסיטאות להציע תמיכה חברתית ונפשית לאלה שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר.

הממצאים החדשים מגיעים לאחר ממאמץ אורכי רב-שנתי לחקר בריאות הנפש, גנטיקה, היסטוריה אישית, פעילות גופנית ושינה של קבוצות עוקבות של סטודנטים בשנה א' בקולג', שהתחיל כמה שנים לפני המגפה ונמשך עד היום.

"חוויות של סטודנטים אלה בתקופה כה לחוצה יכולות לעזור לנו להבין את הגורמים התורמים לעלייה בסיכון לדיכאון, ובכך להשפיע על המאמצים העתידיים למנוע אותו", אמרה ד"ר הודא אקיל, מחברת בכירה של המאמר. "הבנה מספקת כדי לחזות מי נמצא בסיכון היא צעד ראשוני ומרכזי במניעה, גילוי מוקדם וטיפול מוקדם בדיכאון".

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו
0:00
0:00