מחקרים

מודל שלושה גורמים להפרעות פסיכיאטריות

שלושה גורמים מרכזיים (טמפרמנט, טראומה, ודופמין) עשויים להציע דיוק של 90% בניבוי מגוון רחב של הפרעות פסיכיאטריות

הפרעות נפשיות. אילוסטרציה

הגורמים להפרעות פסיכיאטריות אינם מובנים, אך מחקר חדש של חוקרים מאוניברסיטת מקגיל שבקנדה, מציג יש עדויות לכך שמגוון רחב של בעיות פסיכיאטריות שמופיעות בגיל צעיר, כולל דיכאון, חרדה, התמכרויות, דיסלקציה, בולימיה והפרעות קשב וריכוז, עשויות לנבוע בעיקר מהשילוב של שלושה גורמים בלבד.

הראשון הוא ביולוגי – בצורת שונות אינדיבידואלית במסלול התגמול של הדופמין של המוח. השני הוא חברתי – ומצביע על התפקיד החשוב של הזנחה או התעללות בגיל הרך. והשלישי הוא פסיכולוגי – ומתייחס לטמפרמנט, ובעיקר לנטיות לאימפולסיביות ולקושי לשלוט ברגשות. לממצאים אלו יש השלכות על הבנת הגורמים למגוון רחב של הפרעות פסיכיאטריות, והם מצביעים על התכונות שכדאי להתמקד בהן במאמצי התערבות מוקדמת. המחקר פורסם בכתב העת Neuropsychopharmacology.

במאמר, המחברים כותבים שעד לאחרונה חשבו שהפרעות פסיכיאטריות משקפות ישויות מחלה נפרדות, שלכל אחת מהן הסיבות הייחודיות שלה. לטענתם, המחקר הנוכחי סותר את ההערכה הזו, ומציע במקום זאת שרוב ההפרעות הפסיכיאטריות שמופיעות בגיל צעיר משקפות במידה רבה ביטויים דיפרנציאליים של מספר קטן של גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים.

מחקר ראשון לשילוב שלושה גורמי מפתח: טמפרמנט, טראומה ודופמין

מחקרים קודמים הציעו שלכל אחד משלושת הגורמים בנפרד יש השפעות על התפתחות הפרעות פסיכיאטריות. למחברי המחקר הנוכחי היתה זו ההזדמנות הראשונה אי פעם לבחון את כל שלושת הגורמים יחד. 52 צעירים, המתגוררים באזורי מונטריאול או קוויבק סיטי (30 נשים ו-22 גברים), שחוקרים עקבו אחריהם מאז לידתם עברו סריקות הדמיית מוח (PET, MRI) שבדקו את מסלול תגמול הדופמין שלהם. תכונות מוח אלו שולבו עם מידע על הטמפרמנט שלהם וההיסטוריה של מצוקות חייהם המוקדמות.

באופן מפתיע, שילוב זה של שלושה גורמים בלבד ניבא, עם דיוק של למעלה מ-90%, שלמשתתפים היו בעיות בריאות נפשיות בעבר או במהלך תקופת המעקב בת שלוש השנים של המחקר. מכיוון שהתוצאות של המחקר היו חדשניות ובעלות פוטנציאל חשוב, רשויות מחקר הבריאות של קנדה סיפקו לחוקרים תקציב נוסף כדי להכפיל את גודל המדגם ולעקוב אחר המשתתפים עד אמצע שנות ה-20 לחייהם, על מנת לשחזר את התוצאות בקבוצות גדולות יותר ומגוונות יותר מבחינה אתנית.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

0:00
0:00