מגיפת הקורונה

מחקר גדול מאשר כי עטיית מסכות מגבילה התפשטות קורונה

מחקר שנערך בבנגלדש הראה שמסכות כירורגיות יעילות יותר מאשר כיסויי פנים מבד

מסיכות הגנה מבד. צילום: שאטרסטוק

מחקר רחב היקף שנערך בבנגלדש מראה שעטיית מסכות מגבילה את התפשטות נגיף הקורונה. מסקנות נוספות שנובעות מהמחקר הן שמסכות כירורגיות יעילות יותר מאשר כיסויי פנים מבד ושעטיית מסכה אינה גורמת לאנשים להפר את מגבלות הריחוק החברתי, חשש שהועלה בעבר כאשר נטען שמסכות עשויות להעניק לאנשים תחושת ביטחון מזויפת.

המחקר בוצע על ידי חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד וייל בשיתוף עם ארגון ללא רווח שמספק ציוד למדינות עניות, ואשר פועל כיום ב-22 מדינות. במחקר השתתפו כ-340,000 אנשים מיותר מ-600 יישובים בבנגלדש. במחצית מהיישובים התושבים קיבלו מסכות בד או מסכות כירורגיות וכן תזכורות מתמשכות לעטות אותן כראוי. יתר היישובים לא קיבלו מסכות. בדיקות דם של אנשים שפיתחו תסמינים במהלך המחקר זיהו אם חלו בקורונה.

בישובים עם מסכות (משני הסוגים) מספר החולים עם תסמינים היה קטן ב-9% מאשר ביישובים שלא השתמשו במסכות. הממצא מובהק סטטיסטית ולא סביר שהתרחש במקרה. למעשה, סביר להניח שהשפעת המסכות היתה משמעותית יותר במניעת הדבקה שכן אנשים שסבלו ממחלה קלה ללא תסמינים לא נספרו. בנוסף, גם אצל אנשים שסבלו מתסמינים, רק שליש מהם הסכים לעבור בדיקת דם.

המחקר נערך בזמן ששיעורי ההידבקות בקורונה בבנגלדש היו נמוכים יחסית, ורוב הזיהומים נגרמו על ידי וריאנט אלפא של הנגיף. מאז, השתלט וריאנט דלתא, שנחשב למדבק יותר, וכמה מחקרים הראו שאנשים שנדבקו בדלתא משילים יותר חלקיקים נגיפיים. מסכות עשויות להיות יעילות יותר כאשר יש כמות גדולה יותר של נגיפים בסביבה.

החוקרים מצאו גם הבדלים חשובים הקשורים לגיל ולסוג המסכה. בכפרים שבהם חבשו מסכות כירורגיות היו 11% פחות מקרי קורונה מאשר בכפרים שבהם לא חבשו מסכות. בכפרים שבהם חבשו מסכות בד, לעומת זאת, הצטמצמו הזיהומים ב-5% בלבד.

מסכות הבד שניתנו לתושבים היו מסכות רציניות עם שלוש שכבות – שתי שכבות בד ושכבה חיצונית של פלסטיק מסוג פוליפרופילן. בבדיקה נפרדת, מסכות הבד סיננו רק כ -37% מחלקיקי הנגיף, לעומת 95% עבור המסכות הכירורגיות התלת-שכבתיות שגם הן עשויות מפוליפרופילן.

המחקר גם הראה שהמסכות היו היעילות ביותר לאנשים מבוגרים. מסכות הפחיתו את הסיכון לחלות בקורונה ב-23% אצל אנשים בגילאים 50­-60, ועבור אנשים מעל גיל 60, הפחתת הסיכון הייתה גדולה יותר – 35%.

המחקר התקיים במשך שמונה שבועות בכל יישוב בצורה מדורג, בין נובמבר 2020 לינואר 2021. החוקרים חילקו לכל משפחה מסכות בד או מסכות כירורגיות בחינם, והציגו למשפחות סרטון על אופן לבישת המסכה וכן מסרים מראש הממשלה, איש דת בכיר, וכוכב קריקט לאומי.

מחקרים שנערכו בעבר הראו שאנשים לא תמיד מספרים את האמת לגבי עטיית מסכות. בקניה, למשל, 88% מהאנשים שענו על סקר טלפוני אמרו שהם עוטים מסכות באופן קבוע, אך חוקרים קבעו שרק 10% מהם אכן עשו זאת. משום כך, החוקרים בבנגלדש לא רק שאלו אנשים אם הם לבשו מסכות, הם גם התמקמו בשווקים ציבוריים, במסגדים, בדוכני תה ובכניסות העיקריות לכפרים ורשמו הערות.

החוקרים גם בדקו דרכים שונות לחנך אנשים ולהזכיר להם לחבוש מסכות. הם גילו שישנם ארבעה גורמים יעילים לקידום עטיית מסכות: חלוקת מסכות בחינם, הפצת מידע בווידאו ודרך מנהיגים מקומיים, מתן תזכורות לאנשים ברחוב (חוקרים שעמדו ברחוב סיפקו מסכות ועודדו אנשים לעטות מסכות בצורה נכונה), דוגמה אישית של מנהיגים ואנשי דת מקומיים שעוטים מסכות בעצמם ומזכירים לתושבים לעטות מסכות.

השימוש בארבעת האמצעים הללו שילש את מספר האנשים שעטו מסכות ביישובים בהם חולקו מסכות, מרמה התחלתית של 13% ל-42%. אנשים המשיכו לעטות את המסכות כראוי במשך כשבועיים לאחר סיום המחקר, מה שמעיד שהם התרגלו לעטות אותן. שיטות אחרות כמו הודעות לנייד או שלטים שהוצבו במקומות ציבוריים לא העלו את שיעור עוטי המסכות. לפי המחקר, האסטרטגיה של חלוקת מסכות היתה כלכלית. חלוקת המסכות לאוכלוסיות גדולות ושכנוע אנשים לעטות אותן עלתה כ-10,000 דולר לנפש שניצלה ממחלת הקורונה, מחיר דומה לעלות של פריסת כילות נגד יתושים להצלת אנשים ממלריה.

בנוסף, עטיית מסכות חשובה במיוחד במדינות עניות שבהן יש עיכוב בקבלת חיסונים נגד קורונה. לטענת החוקרים, מסכות ימשיכו להיות חשובות גם במדינות בהן החיסונים זמינים שכן החיסונים אינם מונעים הידבקות במאה אחוזים, ויש חלקים גדולים באוכלוסייה שאינם מחוסנים, כגון ילדים. מסקנת החוקרים היא שחשוב להמשיך את השימוש במסכות בנוסף לחיסונים.

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.